1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Социалното земеделие в Европа и възможности за развитие в България

Социалното земеделие в Европа и възможности за развитие в България

От  месец  август фондация „Биоселена” се присъедини към екипа на проект „Мултифункционално земеделие в Европа - социален и екологически ефект за биологичните стопанства”. Проектът се финансира от Програмата за професионално обучение в Европа – ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ и има за цел:

  • Да повиши  информираността на представителите на различни институции, организации и предприятия относно значението и потенциала на социалното земеделие.
  • Да постави началото на мрежи за действие и партньорства на местно равнище
  • Да разработи обучителни материали за фермерите според изискванията на Европейската кредитна система за професионално обучение (ECVET – European Credit System for Vocational Education and Training)
  • Да спомогне за увеличаване на възможностите  на местните стопанства за изграждане на  алтернативни модели на заетост и допълнителни доходи чрез прилагане на принципите и идеите на мултифункционалното земеделие.

В проекта са ангажирани експерти от Германия, Португалия, Чехия, Холандия, Италия. От българска страна в проекта е ангажиран Аграрен университет - гр. Пловдив, а Биоселена ще подпомогне изпълнението му на базата на опита си в тази област.

Наред с традиционното селско стопанство, включващо  земеделие и животновъдство, мултифункционалното селско стопанство обхваща много и различни аспекти като социални и педагогически, здравни и лечебни услуги, еко-туризъм, културни дейности, (превантивно)  опазване на околната среда или активен маркетинг на селскостопанските продукти. Затова наричаме селското стопанство мултифункционално.

Концепцията за социално земеделие

Социалното земеделие е част от мултифункционалното селско стопанство, което се ангажира със следните задачи:

  • Подобряване на здравословния статус и принос за лечение на хората
  • Възпитание и терапия
  • Рехабилитация и реинтеграция

Екологичното земеделие предлага много възможности за включване на различни социални групи в изпълнение на всекидневните трудови дейности в градината, на полето или в животновъдството. Социалното земеделие означава създаването на селскостопански кооперативи и стопанства, които интегрират  хора в неравностойно положение като трайно безработни, наркозависими, лица с масивни психични заболявания, лица от рискови социални групи, деца и младежи с поведенчески проблеми или когнитивни увреждания, бивши затворници, както  и възрастни хора.  Аспекти на социалното земеделие са също изграждането на училища и детски градини във фермите, както превенцията, интеграцията и подобряване на качеството на живот.

Социалното земеделие в България

За разлика от други европейски страни за социално земеделие в България се заговори съвсем наскоро. Отделни неправителствени организации са изпълнявали проекти, които са подкрепяли някои от дейностите на социалното земеделие. 

Целта на настоящия проект е да стартира инициативите за прилагане на принципите и идеите на социалното земеделие и да постави началото на дискусия за възможностите, нагласите и начините за развитие на механизми за подпомагане на земеделски стопанства, които прилагат социалното земеделие.

В тази връзка на 31 октомври в Аграрен университет, гр. Пловдив ще се проведе семинар на тема „Социалното земеделие в Европа и възможностите за прилагане в България". Биоселена като организатор на семинара има амбицията да събере представители на различни обществени групи – държавни и местни власти, фермери, неправителствени организации, които да поставят началото на дискусията за разработавне на програма и механизми за подпомагане на социално ориентираните земеделски стопаства. В семинара като лектор ще участва г-н Томас ван Елсен от университета в Касел, който ще представи степента на развиите и начина на действие на системата в Германия. Ще бъде представен и опитът на Биоселена и на други организации в изпълнението на някои от аспектите на социалното земеделие.

Програма

10.00 ч. Регистрация на участниците

10.30 ч.  Откриване на семинара и поздравление към участниците от официалните лица (ректор/ зам.- ректор на Аграрен университет и зам.- министър / при потвърждение)

10.45 ч. Представяне на проект „Мултифункционалното земеделие в Европа- Социален и икономически ефект върху биологичните стопанства”- Стела Тодорова

11.30 ч. Социалното земеделие в Германия- механизми, приложение в биологичните стопанства, резултати и ефекти от прилагането му в биофермите” - Томас ван Елсен- университет - Касел,  Германия

11.45 ч.  „Опитът на Биоселена в социалното земеделие - демонстрационната ферма „Слънчева градина” за работа с деца - успехи и научени уроци

12.00 ч.  Кафе- пауза

12.15ч. Действащи механизми и мерки в България при наемане на лица в неравностойно положение - Възможности за разработване и прилагане на механизми и мерки за включване на биологични стопанства в програми за работа с  хора в неравностойно положение - социален експерт

12.45 ч. Въпроси отговори, Дискусия

13.30 ч.  Обед

14.30 ч.  Работа в групи

Първа работна група - Нагласи и виждания на биологичните фермери за прилагане на принципите на социалното земеделие в своите стопанства

Втора работна група - Институции и социално земеделие - Ролята на държавата за подкрепа на социалното фермерство в България - механизми за финансиране, институционална подкрепа

Трета работна група - Роля на на неправителствения сектор за развитие на социалното земеделие в страната - Първи стъпки, първи резултати и неуспехи

16.00 ч. - Представяне на резултатите от работата в работните групи

17.00 ч. - Закриване на семинара

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.