1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. 166 млн. лева финансови корекции по оперативните програми е понесла държавата

166 млн. лева финансови корекции по оперативните програми е понесла държавата

Бяха набелязани четири групи мерки за ограничаване на финансовите корекции

166 млн. лева финансови корекции по оперативните програми, предимно заради обществени поръчки, е понесла държава, съобщи вицепремиерът по управление на средствата от Европейския съюз Илияна Цанова по време на кръглата маса „Финансови рискове при управление на евросредствата – първите 7”.

Събитието събра на едно място представители на всички заинтересовани страни, като целта беше да се възстанови диалогът между тях при изпълнението на проекти, финансирани от европейските фондове. Сред присъстващите бяха министърът на финансите Румен Порожанов, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова и кметът на София Йорданка Фандъкова.

Вицепремиерът Цанова посочи, че са очевидни слабостите по отношение на провеждането на обществените поръчки.

„Над 74% от всички корекции са наложени за нарушения на ЗОП, но те не са единствени. Трябва да отбележим, че системите все пак работят – едва 2% от допусканите нарушения по оперативните програми, за които се налагат финансови корекции, се установяват от органи извън България. Фактът, че все още не сме приключили един пълен програмен период, крие допълнителни рискове, свързани с устойчивостта на инвестициите, неправилно прилагане на законодателството за държавни помощи, некоректно изчисляване на самоучастието и непостигане на заложените резултати. Сега е времето да анализираме цялостната система, да коментираме нормативната база, да се спрем на основните причини за налагане на финансови корекции, да набележим мерки“, каза тя.

При откриването на дискусиите вицепремиерът Илияна Цанова акцентира върху няколко въпроса, които стоят преди всички институции, ангажирани с работата с европейски средства. Сред тях са организирането на ефективен, но пропорционален контрол, предотвратяване на грешките, изграждане на административния капацитет структуриране и целесъобразно.

Вицепремиерът подчерта, че за целта е необходимо всички органи на национално ниво са си свършили работата и да имат единно разбиране. Бяха набелязани четири групи мерки за ограничаване на финансовите корекции:

- мерки за ограничаване на финансовите корекции, наложени вследствие на нарушения, свързани с възлагането на обществени поръчки;

- оптимизиране на процедурата за налагане на финансови корекции (по отношение на срокове, отговорност, обжалване);

- оптимизиране на системите за финансово управление и контрол на управляващите органи на Оперативните програми (опростяване, прозрачност, ефективност);

- мерки, касаещи спазването на изискванията за устойчивост на инвестицията (постигане на резултатите, качество).

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.