1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. България ще черпи опит от Полша при проучването за находища на шистов газ

България ще черпи опит от Полша при проучването за находища на шистов газ

Предварителните резултати от притока на природен газ са много обнадеждаващи, отчитат полските експерти

България ще черпи опит от Полша при проучването за находища на шистов газ в страната, съобщиха от икономическото министерство. Представители на ведомството заедно със свои колеги от външното и екоминистерството са били на посещение в Полша. Придружавали са ги областните управители на Варна и Добрич, както и представители на разградската администрация.

В България разрешение за проучване за находища на шистов газ има американската компания "Шеврон". Дружеството ще търси природен газ в "Блок 1 Нови пазар", намиращ се на територията на областите Разград, Шумен, Силистра, Добрич и Варна. Веднага след получаването на разрешението за проучване екологичните организации, както и опозицията в страната се обявиха против добива на шистов газ, като поискаха решението да бъде взето с референдум.

"Едва 4% от поляците в районите на предоставените разрешения за проучване на шистов газ са против тази дейност според проучване на Варшава", обясниха от българското икономическо министерство. От ведомството също така добавят, че хората приемат "с огромно мнозинство шистовия газ като реална възможност за диверсификация на енергийните източници, а местните органи на управление подкрепят проучвателните дейности".

Полша е първата страна в Европа, която допусна на територията си  компании от Северна Америка и Европа в областта на търсенето, проучването и добива на природен газ от шистови скали.  Министерството на околната среда на Полша е предоставило над 100 действащи разрешения за търсене и проучване на неконвенционален природен газ – тип шистов. През 2011 г. са прокарани 10 вертикални проучвателни сондажа, като в един от тях успешно е просондирана хоризонтална част, включително е изпълнено и хидронатрошаване.

Предварителните резултати от притока на природен газ са много обнадеждаващи, отчитат полските експерти, цитирани от българските власти. През 2012 г. се предвижда да бъдат направени над 100 вертикални сондажа. При добри резултати ще бъдат сондирани хоризонтални участъци с хидронатрошаване. Страната планира след 3 до 4 години да премине към промишлен добив на газ от шистови скали.

Множеството полеви геологопроучвателни работи не са довели до отрицателно въздействие върху околната среда, стана ясно по време на срещите в Полша. От българското икономическо министерство увериха, че по данни на полското министерство на околната среда няма опасни последствия за здравето на населението в районите на активни проучвателни работи. Доказателство за това са наблюденията, съпътстващи търсещо проучвателните дейности. Наблюденията на местните контролни органи към полското министерството на околната среда продължават и в момента.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.