1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Ограничаването на емисиите парникови газове от 2020 г. става все по-скъпо

Ограничаването на емисиите парникови газове от 2020 г. става все по-скъпо

Това е една от основните констатации от международно проучване от началото на тази година

Споразумението между над 200 държави за ограничаване повишаването на емисиите парникови газове от 2020 г. излиза в пъти по-скъпо от непосредствените бързи действия за справяне с изменението на климата. Това е една от основните констатации от международно проучване от началото на тази година, цитирано от Ройтерс.

Бързите мерки за съкращаване на емисиите ще имат и много по-реален шанс за ограничаване на глобалното затопляне в рамките на договорената от ООН граница от 2 градуса по Целзий над температурите в прединдустриалните времена. С това ще се избегнат повече наводнения, горещи вълни, суша и покачване на морското равнище по света. "Ако забавим мерките с 10–20 години, значително намалява и шанса да постигнем границата от 2 градуса", обяснява Кейан Риахи, един от авторите на доклада на Международния институт за системни анализи в Австрия.

"Това, че цената се покачва с отлагане на действията във времето е вече общоизвестен факт. Не беше ясно обаче точно колко бързо се покачва тя", коментира още Риахи пред Ройтерс изводите, публикувани в научното списание "Нейчър", които се базират на 500 компютърно генерирани сценарии. Те показват, че при съкращаване на емисиите парникови газове е по-важен моментът, в който това ще се предприеме, в сравнение с други неизяснени фактори като това как работи климатичната система, потреблението на енергия в бъдеще, цените на въглеродните емисии или новите енергийни технологии.

Изследването показва, че сегашната световната цена от 20 долара на тон въглеродни емисии, дава около 60% шанс за ограничаване на затоплянето до под 2C, пише "Дневник".

Ако се отложи до 2020 г., цената на въглеродните емисии би трябвало да бъде около 100 долара за тон, за да се запази вероятността от 60%, се казва още в проучването, в което участие вземат експерти от Швейцария, Нова Зеландия, Австралия и Германия.

Забавянето на действията до 2030 г. правят ограничението до 2C (което според някои по-песимистични учени вече е недостижимо) напълно нереално, независимо от цената на въглерода.

Докладът показва още , че зелените политики – като по-ефикасен обществен транспорт или по-добре изолирани сгради – имат значение за изпълнението на целта за овладяване на покачването на температурите до 2C. Борбата с изменението на климата ще бъде по-лесно с определени нови технологии, като например улавяне и погребване на въглеродните емисии от ядрени електроцентралите и заводи.

"Възможността за ефективни действия срещу промените в климата намалява много бързо", се казва в отделен коментар на Стив Хатфийлд Додс от Организацията за научни и индустриални изследвания на Австралия.

През 2010 г. държавите се споразумяха за ограничаване покачването на температурите максимум до 2C като праг, който да предотврати опасното и безвъзвратно изменение на климата. Температурите вече са се повишили с 0,8 градуса по Целзий (1.4F) заради масовото използване на изкопаеми горива от 200 години насам.

Забавяне на икономическия растеж

След провала на срещата на върха през 2009 г. в Копенхаген, където нациите не успяха да се споразумеят за общи действия, над 200 нации си дадоха срок до 2015 г. за изработване на глобално споразумение за намаляване емисиите на парникови газове, което да влезе в сила през 2020 г. В контекста на забавен икономически растеж, на последната среща на ООН за изменението на климата в Катар през декември 2012 г. редица държави изразиха нежелание да преминат веднага от изкопаеми горива към по-чисти енергийни източници като вятърна и слънчева енергия.

В същото време в момента всеки американец е отговорен пряко за около 20 тона въглероден диоксид на година.

Засега няма и единна световната цена на въглеродните емисии. Съществуват само регионалните пазари – в Европейския съюз това е т.нар. система за търговия, в която промишлените замърсители трябва да плащат за надвишените си CO2 квоти. През 2013 г. цената е около 6,7 евро ($ 8.83) за тон.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.