1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Възроденото културно-историческо наследство с проекта „Панагюрище – Столица на свободата”

Възроденото културно-историческо наследство с проекта „Панагюрище – Столица на свободата”

След 13 август модерна визия за културно-познавателен туризъм в легендарния град

Информационен тур за журналисти, туроператори и хотелиери представи основните дейности, цели и вече извършеното по общинския проект „Панагюрище – Столица на свободата”. Като обща визия това е един регионален туристически продукт в Южен централен район за планиране. За разлика от всички други той впечатлява със спецификата си на специализиран в областта на културно-познавателния туризъм и амбицията на Община Панагюрище да представи по нов начин едно уникално местно наследство, свързано с Априлското въстание от 1876 г. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Общата му стойност е 4 838 195 лв., от които безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” е 4 587 576 лева.

„Панагюрище – Столица на свободата” стартира на 23 ноември 2011 година, като срокът за приключването му е удължаван на два пъти. Чрез проекта на практика ще се преодолее несправедливото несъответствие между обективното богато и разнообразно културно - историческо наследство на Община Панагюрище и неговото досега недостатъчно атрактивно представяне. Хубавото е, че всичко това вече се случва като адаптирано към съвременните пазарни изисквания и интегрирано по начин, който да гарантира неговото търсене и икономическа жизнеспособност. Чрез обновяване, социализация и обединяване на съществуващите на територията на Община Панагюрище обекти, свързани с Априлското въстание ще се постигне максимално оползотворяване на техния потенциал за привличане на по-голям брой посетители и разнообразяване на настоящия профил на туристите. Панагюрище отдавна заслужава този закъснял жест на държавата, компентиран днес от прозорливия проект на Общината.

Организираната информационната обиколка премина през обновения Исторически музей с нов информационен център и едни от най – красивите възрожденски къщи у нас, светини за град Панагюрище  – Дудековата, Тутевата и Лековата, къщата музей „Райна Княгиня”. С общинския проект всички те са преоткрити за нов живот и вълнуващо съприживяване на драматичната им история от бъдещите туристи и посетители на града. Ремонтните дейности са обхванали външните фасади, покривните конструкции и стенописи. Ръководителят на проекта Велко Сапунджиев обяви пред участниците в информационния тур, че до 13 август ще бъде представен финалния отчет и проектът „Панагюрище – столица на свободата” ще бъде завършен. „Една от основните ни цели бе създаването на туристически продукт, който да представя наследството в града с модерни аудио-визуални средства по съвременен начин“, подчерта той. И действително това вече е факт в Посетителски информационен център на обновения Исторически музей. В него туристите могат да направят избор върху кои епохални събития от многовековната драматична история на Панагюрище ще насочат своя поглед. Центърът впечатлява с огромните елипсовидни екрани, които всеки посетител може да управлява чрез компютър – да избере за коя историческа забележителност да се информира, да разгледа галерия със снимки или кратък филм за нея.

А преди това, преминавайки през изградената пак в рамките на проекта „Стена на благодарността” на ул. „Райна Княгиня”, ще прочетат имената, съхранени за националната и световна история „с благодарност към всички, които защитиха българската националнат кауза от признателна България„. „Стената на благодарността” е нов архитектурен елемент, създаден в знак на признателност към европейски общественици, подкрепили България в тежките моменти след потушаване на Априлското въстание. Сред тях са Виктор Юго, Джузепе Гарибалди, Иван Сергеевич Аксаков, Дмитрий Иванович Менделеев и др. Историческият музей в града пази много история и национална гордост, които всеки българин би трябвало да види. Директорът на музея доц. д-р Атанас Шопов и уредникът Ирина Ботева запознаха участниците в информационния тур с многоликите прояви на героизъм, родолюбие и предприемчивост сред населението на Панагюрище в различни епохи от възникването на града в далечния 14 век.

По време на Априлското въстание Панагюрище е опожарено почти до основи. Като по чудо няколко от най-хубавите къщи, пряко свързани с организацията на бунта, оцеляват. Чрез проекта, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г., на четири уникални възрожденски къщи, пострадали по време на Априлското въстание, е направен основен ремонт, реставрация и консервация. Така днес панагюрци и гостите на възрожденския град имат възможност чрез атмосферата на съхраненото с тях да се потопят в едни от най-драматичните и героични страници от българката история.

Обновените домове светини на града са Дудекова къща, Лекова къща и Тутева къща и тази на Райна Княгиня. За Дудековата къща казват, че е архитектурен бисер на своята епоха. Построена през 1853–1856 г., къщата впечатлява с луксозния за времето си интериор. По време на Априлското възстание в Дудековата къща са се крили десетки жени, деца и старци. Стените на сградата са пропити от мирис на барут, кръв и отчаяна храброст. На 20 април 1876 г. в Тутевата къща е обявено Априлското въстание. Зданието й е построено през 1873–1874 г. и изографисано година по-късно от панагюреца Иван Мърков Гълъбов. И днес къщата пресъздава обстановката на онзи съдбовен ден – гостната стая, в която отсядат апостолите, стаята на писарите, които преписват възванието към българския народ. В експозицията е изложено и копие на Карловското знаме. В Лековата къща неведнъж е отсядал Апостола на свобода – Васил Левски. Тук през 1876 г. заседава и Военната комисия, избрана от Първото Българско Велико Народно Събрание на Оборище. Къщата крие уникални стенописи. Къщата-музей „Райна Княгиня“ е построена още през далечната 1673 г. Тук се ражда Райна Попгеоргиева. Била е само на 20 г., когато Бенковски й предлага да ушие байрака на въстаниците и тя извезла със сърма лъва и огнения девиз „Свобода или смърт“. В двора на къщата е паметникът на Райна Княгиня и гробът на нейния баща - отец Георги Футеков, убит жестоко от турците.

В рамките на проекта са обновени улиците и тротоарите, водещи посетителите от центъра на града до Посетителския информационен център и къщите музеи. Нови оригинални информационни табели указват на гостите на гр. Панагюрище как да стигнат до възродената като визия история на този град със съхранена памет за воювалите за свободата и живели достойно българи. Ще продължим да надграждаме направеното, за да покажем по най-добрия начин историята и уникалността на Панагюрище като „Столица на свободата”, увери кметът на Общината Никола Белишки.

Автор: Мариела Илиева

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.