1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Породи зайци - характеристики и кръстоски

Породи зайци - характеристики и кръстоски

За получаването на качествен продукт, най-подходящи са средните породи

Познати са около 40 – 50 породи зайци с различни характеристики. Обикновено породите се разделят според теглото. Имаме породи джуджета, които се отглеждат само за хоби или на любителско ниво, следват средните и едри породи. За получаването на качествен продукт, най-подходящи са средните породи. Това са изключително плодовити и бързо развиващи се зайци. На възраст от четири месеца достигат тегло от 2,5 – 3 килограма с добри добиви на месо, около 60% полезен продукт. Освен тях, съществуват и едрите породи като Петнистият великан. Това са животни, които в зряла възраст достигат тегло от 6 – 7 – 8 килограма и повече. Плодовитостта на тези породи обаче е ниска, а растежът им бавен.

За постигане на естествен процес на отглеждане е препоръчително за него да се използват местни породи.

Сивият заек от Карманиола произхожда от месна популация обикновени зайци със сива козина, изключително разпространени във фермите на област Пиемонт през петдесетте години. Това е порода със средни размери, вариращи между 3,5 и 4,5 килограма при женските. Плодовитостта им е сравнително добра. Ако се отглежда в чист вид е подходяща за продукти от търговските ниши.

Дивият заек от Витербо е непретенциозна порода със средни размери, селекционирана от Университета на Витербо и изключително разпространена в областта Лацио. Характерна за нея е червеникавата на цвят козина, много близка до тази на дивия заек. Мъжките и женските достигат тегло от 4 – 5 килограма. Плодовитостта им е относително добра и се отглежда в чист вид за продукти от търговските ниши.

Заекът от Венето е с неголеми размери, произхода от югозападните райони на едноименната област и е със светлосив цвят. Силно разпространен е на местно равнище и в миналото е бил отглеждан в плевните на оборите. Това е средно-дребна порода, при която мъжките и възрастните женски тежат около 2 – 2,1 килограма. Плодовитостта им е сравнително висока, изключително жизнени са и поради това подходящи за свободно отглеждане, насочено към пазарните ниши.

Виенският син заек се характеризира с гъстата си козина и богатото подкосмие. Той е със средни размери и отглеждането му е силно разпространено в нашата страна. Мъжките и възрастните женски достигат тегло от 4,5 – 4,7 килограма. Има отлични производствени и репродуктивни характеристики. Може да бъде кръстосван с други средни породи. Крайниците му са слаби и затова е подходящ за отглеждане на земята или в боксове.

Белият виенски заек произхожда от синия виенски заек в следствие на неалбиносна мутация, получила се в началото на миналия век. Това е заек със средни размери, с възрастни мъжки екземпляри от 3,5 до 5,5 килограма и възрастни женски от 3 до 4,5 килограма. Има добри производствени и репродуктивни характеристики. Може да бъде кръстосван с други средни породи.

Породата Червен новозеландски заек има американски произход и е била селекционирана за производство на месо, следователно при нея съотношението кости - месо е сравнително високо. Това е много непретенциозен заек със средни размери, с възрастни мъжки екземпляри от 3,5 до 4,5 килограма и възрастни женски от 3 до 4 килограма. Има отлични производствени и репродуктивни характеристики и може да бъде кръстосван с други средни породи.

Сребристият шампан е порода с гъста и дебела козина, богато подкосмие, чиито цветове се променят с възрастта на животното. Първоначално са много тъмни, след което постепенно изсветляват. Това непретенциозен заек със средни размери, чиито възрастни екземпляри от двата пола достигат средно тегло от 4,7 – 5 килограма. Има двойни положителни характеристики, тъй като репродуктивните му способности са значителни, а растежът му бърз. Лесен е за отглеждане и лесно се приспособява към различни климатични условия.

Червеният бургундски заек е стара, силна и непретенциозна порода. Малките от първите си дни живот проявяват характерния за родителите си цвят на козината. Това е заек със средни размери, чиито възрастни екземпляри от двата пола достигат тегло от 4,2 – 4,5 килограма. Животните са спокойни и бързо се угояват. Може да се отглежда както като чиста порода, така и за кръстоски от първо поколение.

Породата Белгийски див заек по вид и поведение напомня на дивите зайци. Размерът на животните е среден, с изпито и силно телосложение, непретенциозни са, а възрастните екземпляри от двата пола достигат тегло от 3 – 4 килограма. Плодовитостта им е висока и са много подходящи за отглеждане в естествена среда за производствени пазарни ниши.

Петнистият Великан е непретенциозна порода с големи размери, с възрастни мъжки и женски екземпляри надминаващи тегло от 8 килограма. Могат да достигнат до 90 сантиметра дължина. За да се получат предназначени за производство животни се прибягва до кръстосването му с различни чисти породи.

Най-добрите кръстоски, които се препоръчват за малките и средни селскостопански предприятия са Сребрист шампан с Червен бургундски заек, Червен бургундски със Син виенски заек и Петнист Великан с Червен бургундски заек.

След единадесет – дванадесет седмици отглеждане, тоест на възраст от около 80 дни, животните достигат търговско тегло от около 2,5 – 3 килограма. При това положение вече са готови за консумация. За да получим по-вкусно и по-качествено месо, обаче, се препоръчва отглеждането да се удължи с още три – четири седмици. През този период теглото на животните няма да нарасне, но месото им ще се промени, а заедно с това ще се повиши и качеството на продукта.

Видео към новината може да намерите тук.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.