1. Начало
  2. Интервюта
  3. Институции
  4. До месец ще има яснота за свързаните фирми по САПАРД

До месец ще има яснота за свързаните фирми по САПАРД

Константин Паликарски - зам. изпълнителен директор на фонд "Земеделие"

- От дни отговаряте за програма САПАРД, по която Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) установи злоупотреби с проекти за над 32 млн. евро. В последния доклад на ОЛАФ отрито се намеква за корупция и политически чадър на влиятелни сили в правителството и държавните служби над група, която е източвала предприсъединителната програма. В предишното правителство вие бяхте секретар на комисията за борба с корупцията в Министерския съвет, сега се вижда, че резултатите от тази борба са практически нулеви. Какво ще гарантира, че в агенция САПАРД ще настъпи промяна?

- Ще си позволя да не се съглася с тези констатации, защото ефект имаше. Още при създаването на комисията ние заявихме, че нейните функции са не да лови корумпирани чиновници - за това си има икономическа полиция, ГДБОП, прокуратура и следствие. Основните й функции са да наблюдава изпълнението на правителствената програма за борба с корупцията. Като говорим за резултати, ще ви припомня изследванията на "Витоша рисърч", които показаха, че през 2001 г. броят на корупционните транзакции в България е бил 240 хил. на месец, а в края на 2004 г. те вече падат на 84 хил. на месец. И това е по изследване на независими неправителствени организации. В същото време България подобри индекса за възприятие на корупцията, който се прави от неправителствената организация "Прозрачност без граници". Резултатът беше подобрен от 2.9 на 4.1 и оттогава не се е променял. Пресилено е да кажа, че задачата на комисията изцяло е била изпълнена, но успяхме да постигнем определени набелязани цели. Важното е да не се спира и всички правителства да работят в посока за ограничаване на корупцията в страната.

Надявам се да приложа натрупания опит и в агенцията. По тази тема освен в комисията съм работил и в чужбина и очаквам да постигнем резултати.

- Какво включва новият план за действие по САПАРД, който трябва да гарантира ефективност на контрола при изплащане на евросубсидиите?

- Предвиждаме три кръга от действия, като първият е насочен към укрепване на контрола, дисциплинарните процедури и системите за прозрачност при оценка на проектите. Вторият и третият кръг задачи включват проверки по бъдещи и минали плащания, като за целта ще привлечем външна одиторска компания. Създава се и одитен комитет, който е трябвало да стане факт още преди две години. В него ще участват експерти от пет външни институции, които оперативно ще работят с нашите одитори, за да установят дали има престъпления по минали и бъдещи плащания. Ще има представители от Сметната палата, Министерството на финансите, институтите на вътрешните одитори и на дипломираните експерт-счетоводители и от УНСС. Звеното за вътрешен контрол в самата агенция също ще бъде попълнено с нови хора, текат процедурите по назначенията, защото в последните месеци агенцията буквално беше оголена от специалисти. Целта е да се сведат до минимум нередностите.

- Ще започнете ли проверки на 1028-те компании, преди планът да бъде приет от Брюксел?

- Някои мерки вече започнаха да се изпълняват. Много скоро ще бъде пусната обществена поръчка за избор на външна одиторска компания, която ще проверява платени проекти и ще помогне при изработване на модела за оценка на риска. Някои медии лансираха грешно информацията, че ще се проверят всички 1028 проекта, одобрени след юни 2006 г. Световната практика прилага модел за оценка на риска, който дава представа кои проекти да се проверяват задълбочено. Изборът ще става според белези и признаци, които са били засичани при предишни нарушения. Основният проблем в агенцията е бил не че някой злоупотребява със средства, а че са допуснати плащания по оферти и фактури, които не са били проверени достатъчно задълбочено. Затова в екшън плана набелязваме проверки на бъдещи плащания, така че да се удостовери, че заявките съдържат истински оферти, които не надвишават драстично пазарните цени на оборудването. Подобен е и принципът за проучване на вече платени проекти, където основно се сравняват фактури. Екшън планът е съгласуван с колеги от други ведомства, като сме отворени и за други предложения и усъвършенствания. Самият документ за нас не е каменна плоча, която няма да се променя, а набор от мерки, които трябва да бъдат максимално гъвкави, за да отговорим на очакванията на Европейския съюз. Целта е да се докаже, че изплащаните субсидии не са в ущърб на европейското и българското законодателство.

- Излязоха различни списъци с компании, които се проверяват от прокуратура, ОЛАФ и агенцията. Може ли да кажете общия брой на тези фирми?

- Нашите органи и ОЛАФ действат по еднакъв начин. В момента, в който се получи сигнал за нередност, се инициира проверка за достоверността на сигнала. Фактът, че има проверки, не означава, че има нередности, а че има сигнал. Не съм запознат с всички списъци, но се работи в няколко посоки. Проверяват се всички проекти, които са ни изпратени от ОЛАФ, ГДБОП, прокуратурата, ДАНС. Отделно вървят редовните проверки, които се контролират по вътрешните процедури на САПАРД. Този процес е непрекъснат и не е свързан с факта, че темата САПАРД стана гореща.

- Установено ли е колко собственици са получили субсидии чрез свързани фирми по една и съща мярка и дали има кухи проекти?

- Ако имахме информация, че умишлено се създават фирми, с които се заобикалят изискванията по САПАРД, тези собственици изобщо нямаше да получат субсидиране. За момента нямаме такава информация, но това е друга важна мярка, включена в плана за действие. Надяваме се до месец - месец и половина да имаме ясна представа - ако не за всеки бенефициент поотделно, то да установим дали това е било практика и да се работи по-задълбочено.

- Какви ще бъдат санкциите срещу тях?

- Всички кандидатствания, които са направени с цел заобикаляне правилата по САПАРД, няма да получат финансиране, а ако е имало плащане, то трябва да бъде върнато.

- Ще се проверяват ли за конфликт на интереси бивши служители на агенцията, свързани с бенефициенти по САПАРД?

- Конфликтът на интерес е ситуация, при която задължението на служителя да работи за обществения интерес се преплита с наличен частен интерес, така че частният влияе негативно върху изпълнението на обществените функции. В този смисъл за конфликт на интереси ще бъдат проверявани всички служители. По отношение на напусналите агенцията, които впоследствие работят като консултанти, ще трябва да изчакаме новото законодателството. Много се надявам с новия закон за конфликта на интереси този проблем да бъде разрешен. За момента няма как тези служители да бъдат ограничени, защото няма законодателна забрана за съжаление. Подобно ограничение има в етичния кодекс на лицата, заемащи висши държавни длъжности, но то е само пожелателно.

- Какво ще стане, ако мерките не заработят?


- В случай че мерките не бъдат одобрени и не получим удължаване на програмата, страхувам се, че дори да въведем и най-добрите световни практики, времето може да се окаже недостатъчно. За нас е важно, след като изпълним плана за действие, да разчитаме на одобрението на нашите партньори от Европейската комисия, така че плащанията да бъдат одобрени и направени в срок. Трябва да сме наясно със ситуацията, че финансирането по мерките е спряно, а заявките за плащане трябва да бъдат получени до 31 юли по мерките за частните бенефициенти и малко по-късно - за общините, защото действието на програма САПАРД изтича в края на годината. Ръководството на фонда и експерти от министерството на земеделието работят за изпълнението на програмата, надявам се на добри резултати.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.