1. Начало
  2. Интервюта
  3. Институции
  4. Информационната система за идентификация на животните има нужда от усъвършенстване

Информационната система за идентификация на животните има нужда от усъвършенстване

Йордан Войнов, директор на Националната ветеринарномедицинска служба

-  Има или няма България система за идентификация на животните, която да дава право на евросубсидия на глава добитък, а не на площ, както е в момента, което пък се оказало фатално за фермерите без собствена земя и заради това те остават без финансиране и протестират?

-  В България има информационна система, но тази информационна система за пръв път е създадена 2002 година, след това 2006 година - доусъвършенстване. Това е по линия на ФАР, външни проекти, но проблемът е, че тази система е създадена навремето, в годините е създадена единствено за обслужване на ветеринарната служба, не е била пригодена за комуникация със сега действащата Разплащателна агенция. И аз бих сравнил това нещо, както е при хората, съответно при раждане, при смърт, при регистрация, нали има изградена информационна система, която от дълги години съществува, а до 2002 година не е имало никаква система в България, която да обслужва този вид дейност.

-  Вашият предшественик Жеко Байчев казва, че система има, вие сега го потвърждавате. От друга страна, главното обяснение в пресата защо си отива Байчев е, че система нямало и затова така ви задавам въпроса, защото започвам да се обърквам сега - има ли, няма ли?

-  Аз ви казвам, защото в тази система, тя е била пригодена предимно за вкарване на животни и следене на техния здравен статус.

-  Тоест, само болните животни са в системата, а Европа иска всички животни да са в нея, за да може да изплаща субсидии на брой животни?

-  Ние на този етап сме вкарали за едрите преживни животни и дребните преживни животни. Предстои да се вкарват коне, скитащи кучета и т.н. На тази система й е нужно усъвършенстване. Досега тя е била капсулирана по отношение казвам на външен достъп за Разплащателна агенция, за фермери и т.н. Тази информация, която постъпва отдолу, тя трябва да бъде актуална. Досега информацията в тази система се вкарваше от 265 ветеринарни лекари, общински лекари, които са по един във всяка община, но това е крайно недостатъчно и не може тази система да е актуализирана. Тя не може да се актуализира перманентно.

- Как трябва да става? Като умре кравата, веднага трябва да се пише, че е умряла и да не вземаш пари за умрялата крава.

-  За нашите общински лекари, които са, пак казвам, по един за община, единственият източник за тази информация до момента им я предоставят частно практикуващите лекари. Но частно практикуващите лекари досега е било практика - отиват на тримесечието един път при този общински лекар и му занасят цялата информация на хартиен носител. А нали се сещате, че през тези три месеца са се случили страшно много неща - едно животно е умряло, друго е продадено и т.н. Реално няма актуализация на информацията.

-  Сега на колко месеца ще ходят?

- Нашата цел оттук, тя е много важна. Първа задача и основана, тези частно практикуващи лекари, които са по участъци, те са 1 100 души, да започнат да вкарват тази информация, както и едрите фермери. Фермерът, след като иска да получи субсидия, той трябва да е заинтересован, че всички животни трябва да са вкарани в тази система, също да е отразено движението къде животното е продадено, дали е умряло. Защото аз пак ще направя едно сравнение - може ли един гражданин да отиде и да получи някаква помощ за парно или за електроенергия без лична карта? Нали това не може да стане?

-  Там има кратки срокове. Тоест, сега трябва един път да се променят сроковете, в които това ще се заявява. Второ, това трябва да е ясно къде обаче ще ходиш да го заявяваш. Трябва всички тези лекари да имат компютри.

-  Досега единственият потребител, който подаваше отдолу нагоре информация, това бяха нашите общински лекари, които са крайно недостатъчни - 265 на брой. Сега нашата цел е частно практикуващите, един вид които са джипитата долу на терена, те да започват тази информация.

- Във времето ще стане ли така, че догодина да няма протести на млекопроизводителите, които не са получили субсидия за брой крави?

- Аз мисля, че ще стане, защото тук ще обединим и фермерите, защото фермерите вървят като скачени съдове с ветеринарен лекар. Не може фермер без ветеринарен лекар и ветеринарен лекар без фермер. Големите фермери, те ще имат интерес, а те вече ще имат достъп до системата със съответните пароли, той ще има интерес той да подаде информацията от фермата, че животно номер еди кое си е отишло в кланица еди коя си, или е продадено, или е умряло и наличния му брой животни, с които той ще кандидатства за субсидия.

- Тоест, догодина мляко няма да се излива по шосетата, защото ще работи такава система, при която всеки ще си декларира кравата и ще получава субсидия за нея, а не само ако има земя?

- Точно.

- Защо си тръгна вашият предшественик Жеко Байчев? Той изтегли много покрай влизането на България в ЕС. Спираха саламите, пускаха ги най-накрая, българското месо все пак беше пуснато в съюза.

- За предшественика няма да говоря. Аз съм работил дълги години с него, бил съм регионален директор и т.н. Сега не мога да кажа. Имало е някакви мотиви, министърът е преценил, освободен е, но аз пак искам да кажа, че ветеринарната служба на България няма проблеми с ЕС. ЕС е делегирал и вярва в нея. Не е отнета компетенцията, не са отнети, не са спрени плащания. Така че аз не виждам, за разлика от други служби, ветеринарната служба някак си да е пострадала.

Дарик радио

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.