1. Начало
  2. Интервюта
  3. Институции
  4. Уеднаквява се данъчният режим за облагане на всички земеделски производители

Уеднаквява се данъчният режим за облагане на всички земеделски производители

Снимка:

Десислава Танева, председател на Комисията по земеделие и гори в Народното събрание

- Г-жо Танева, как ще бъдат облагани земеделските производители – физически лица за 2010 и 2011 г.? Какви промени бяха приети окончателно на второ четене в комисията по бюджет и финанси в парламента?

- Браншовите организации в сектор „Земеделие” са напълно в течение на всички етапи от предложенията по този законопроект и с протичането на процедурата. Първо, да започна оттам, че към момента според действащата нормативна уредба данъчното третиране на физическите лица е различно от това на юридическите – едноличните търговци (ЕТ), които се облагат по общия ред със съответната ставка на корпоративния данък. С предложените промени, изходихме от това, че независимо дали земеделската дейност се извършва от физическо лице или от друг вид лице, тя е стопанска в самата си същност, производствена дейност, и затова е напълно нормално да има еднакво данъчно третиране за всички лица. Става дума за над 120 000 регистрирани земеделски производители. В този смисъл направихме промяна в законодателството. Според сега действащия режим на облагане на земеделските производители-физически лица им се признава 60 % нормативно признати разходи и се облагат останалите 40 % от приходите им.

- Тези 40 на сто от прихода се облагат с 10 % данък, нали така?

- Да. Но със законопроекта уеднаквяваме данъчното третиране на земеделските производители. Земеделските производители – физически лица ще имат възможността да изберат дали да се облагат по досегашния ред или да се облагат при формиране на резултат по реда на ЕТ. Разделяме земеделски производители – физическите лица на две групи. Едната група са тези, които са регистрирани по ДДС – те задължително ще се облагат по реда на ЕТ при формиране на резултат. Втората група са тези, които не са регистрирани по ДДС – те ще имат право на избор, който ще заявят до края на май 2011 г., по кой от двата режима ще се облагат.

Това е много обективно и мога веднага да дам веднага пример със сектор животновъдство, където оставането на сегашния режим на облагане на физически лица, означаваше ние да увеличим нормата на загуба на сектора. Защото облагаме практически прихода например на един животновъд, а знаем в какво състояние е секторът. С промените е изправена една впечатляваща и обективна несправедливост в данъчното третиране на земеделските производители – физически лица. Използвам случая да благодаря за експертното съдействие на председателката на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова и на служители от финансовото министерство за постигането на този експертен вид на законопроекта в момент, когато все пак има време да се реагира. Ние сме в постоянна комуникация с браншовите организации в земеделието и те са напълно наясно с хода на приемането на тази промяна.

- Какво приехте за облагането на доходите на земеделските производители – физически лица за 2010 г. – животновъдите дори протестираха заради това?

- Съгласно приетите текстове възможността за облагане на земеделците – физически лица ще важи и за 2010 г. За това до 30 април 2011 г. трябва да се подаде съответната данъчна декларация. Ако вече са подали декларация, те ще могат да подадат нова, коригираща.

- Имаше много спорове, че това не може да бъде направено със задна дата, но все пак сте успели, така ли?

- Не мога да кажа, че е със задна дата – в никакъв случай, защото това е пак въпрос на възможност. В крайна сметка смятам, че направихме това, което е максимално възможно. Всички са съгласни, че това е правилно и то следва да се приложи по най-добрия и добросъвестен начин.

В преходните разпоредби на тази промяна изправяме още едно изкривяване. Знаете, че до 2009 г. действаха няколко нотификации за подпомагане в земеделието. Затова решихме, че всички видове различно подпомагане за стопанска година 2008/2009, но по една или друга причина, получено през 2010 г., ще бъде третирано данъчно като приходи за 2009 г.

- Това касае пряко тютюнопроизводителите и техните 116 млн. лв. премии за реколта 2009, но изплатени по-късно през 2010 г.

- Точно така. Тази промяна касае около 100 000 производители, половината от които земеделски, и около 42 000 тютюнопроизводители. С промяната уеднаквяваме данъчното третиране на всички земеделски производители, които работят в страната.

- В момента изпълнихте желанията на животновъдите, зърнопроизводителите и тютюнопроизводителите.

- Да. Искам да отбележа, че извън тази промяна от 2010 г. вече земеделски производители-физически лица са длъжни да ди подават данъчни декларации и да се облагат по съответния действащ режим. Така че в никакъв случай с тази промяна ние не увеличаваме някаква административна тежест, напротив – ние провеждаме едно справедливо решение да е еднакъв данъчният режим за облагане на всички земеделски производители – независимо от формата, под която извършват дейността си.

- Да разбирам ли, че все пак е била допусната грешка миналата година при облагането на земеделците – физически лица?

- Не бих могла да кажа, че е било грешка. Този въпрос е на виждане. Ние по време на дебатите в Народното събрание поставихме тогава въпроса, че не е редно работещите в сектор земеделие физически лица да бъдат данъчно третирани като свободните професии, но така или иначе не се стигна до някакво решение. Намерихме го сега. Така че по-добре късно, отколкото никога.

- Колко ще загуби бюджета заради промените, които сте направили?

- Става въпрос за много малко средства. Под 3 млн. лв.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.