1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Искаме справедливо разпределение на финансовия ресурс в сектор "Земеделие"

Искаме справедливо разпределение на финансовия ресурс в сектор "Земеделие"

Снимка:

Светлана Боянова, заместник-министър на земеделието и храните

- Господин Вукодинов изрази една надежда за честен разговор, честен диалог между протестиращи производители и земеделското министерство. И сега стой въпросът – доколко честен може да бъде, г- жо Боянова?

- Всъщност, Министерството на земеделието и храните също разчита на диалог, истински, на масата, а не по начина, по който в момента се води цялата ситуация, тъй като считаме, че само по този начин биха могли да се решат темите, които вълнуват всички.

- Защо се стигна до тази картина според Вас, защо протестират производителите и водят с Вас, чрез медиите, задочна дискусия?

- Да, за съжаление дискусия е задочна. Истината е, че разговорите са започнати преди месеци. Това, което протестиращите изразяват в момента е, че те протестират, защото средствата за сектор „Земеделие” за следващата година са по- малко от предвидените. Всъщност, това не е така. През годините в сектор „Земеделие” действително влизат все повече и повече средства. Например, в началото, през 2007-ма започна на 465 милиона лева, докато вече, 2012 година очакваме в сектора да влязат около 1 258 130 000 лева. За сравнение през 2011 година тази сума е била 1,066 милиарда лева или близо 200 милиона лева увеличение спрямо миналата година са заложени в бюджет 2012-та. Единствените средства, за съжаление, които са намалени, са тези, които са по схемата единно плащане на площ и по-скоро националните ни доплащания. Да, наистина – националните доплащания са по-малко, но като цяло сумата за директни плащания също се увеличава, т.е. когато съберем парите, които са по схемата за единно плащане на площ, т.е. европейските средства и националните доплащания дори намаления им размер, се получава 882 милиона лева, което е повече спрямо 861 874 000 лева през миналата година, така че това са единствените намаления.

За сметка на това, за първи път в 2012 година се предлага едно по-справедливо разпределение на националните средства и в тази връзка за първи път предвиждаме да се подпомогнат птицевъди, свиневъди под форма на държани помощи – 50 милиона. За първи път плодове и зеленчуци ще бъдат подпомогнати с около 25 милиона. Естествено едната част са европейски пари, останалата е от националния бюджет. Тютюнопроизводство – също са изплатени, за тази година и по-предната година. За първи път за животновъдите от 2009 година досега получават някакви средства – национални доплащания на глава добитък, което дотогава, до 2009 година, не се е случвало. И да, наистина има финансова рамка, в която са заложени параметри, други от тези в Закона за държавния бюджет. По отношение на схемата за националните доплащания към директните плащания, но всъщност те не оказват отражение върху подпомагането върху целия сектор, а именно увеличение на сумата с близо 200 милиона, както ви казах.

- Прочитът на цифрите, очевидно, за двете страни е различен. От, например, зърнопроизводителите си твърдят, че ще получават субсидия по 2,50 лева, вместо по 8, каквото са взимали по времето на тройната коалиция и тук ние съвсем се объркахме.

- Да, да, вижте, средствата за земеделие със сигурност се увеличават. Това е неоспоримо за всички, да има преразпределение от едни схеми към други, т.е. към едни сектори, които най-много се нуждаят в момента от подпомагане, такива, каквито казах: животновъдство, плодове и зеленчуци, картофопроизводители, пчели и така нататък, за сметка на сектор, който досега е бил подпомаган много. И нека не забравяме само да говорим за директните плащания на площ. В секторът се вливат пари и по програма за развитие на селските райони. Именно за закупуване на нова техника. За сектора отново ще има и средства в национален гаранционен фонд, който ние сме предприели до края на годината да създадем, за да можем да облекчим достъпа до финансиране от банките. Също, нека да не забравяме, че директните плащания на площ, т.е. субсидията заедно с националните доплащания е средство, за да се подкрепи дохода на земеделския производител, а не да го замести. Това, между другото е много важно и държа да го подчертая, защото пред мен стои справката за това през годините всъщност колко е печалбата от пшеница, от ечемик, от слънчоглед, от царевица, от рапица. Тя се увеличава.

Значи, за пшеницата през 2009-та ако е било на загуба 11 лева на декар, за 2011 година вече говорим за печалба – 48 лева на декар, без да включваме националните доплащания. Както виждате, този сектор „Зърнопроизводството” не е оставен без субсидии. Напротив, ние искаме този сектор да продължава да се развива. Те изнасят, допринасят за търговското салдо, но в никакъв случай този сектор в момента не е слаб и да не може да се справи дори с намалените национални доплащания, защото се увеличават европейските субсидии. Така ще бъде до 2016 година, т.е. непрекъснато ще се увеличават с по 10% европейската част спрямо националната и според мен за земеделския производител е без значение дали средствата му идват от Европейския съюз или от националните доплащания. Той държи да си получи субсидията и аз ви казвам, че дори и по този начин земеделските производители ще получат субсидията, която ще им позволи да продължат да се развиват.

Те не са на ръба на оцеляването, както останалите сектори, за които е жизнено важно да получат субсидиите. Иначе е много лесно да кажем – 340 милиона са заложени в Бюджет 2012, да ги вземем, да ги дадем 310 милиона се иска за зърнопроизводителите и решаваме проблема, но всъщност с 0 за животновъди и плодове и зеленчуци. Не това е политиката на правителството. Ние искаме да е разпределен финансовия ресурс справедливо, имайки предвид, че ние не сме просто самостоятелен отрасъл, независещ изобщо от икономиката, да не виждаме какво се случва в Европейския съюз, какво се случва на международните пазари. Ние, в ситуация на икономическа криза, трябва да си преформулираме приоритетите и действително да подпомогнем по-слабите. В случая това са животновъди, зеленчукопроизводители, овощари, които не са получавали никакво подпомагане. Дори с намаленото плащане ние няма да затрудним сектор „Зърнопроизводство”, защото той разполага с необходимия му ресурс.

- Госпожо заместник-министър, да ви разбирам, че ръководствата на деветте протестиращи асоциации, като че ли се отказват от тази солидарност, която вие им предлагате или не я разбират?

- Това наистина е тяхно решение. Ние сме ги поканили, когато желаят, да продължим дискусията. Факт е обаче, че изтече срока между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет. Той е във вида, в който е. Факт е, че ние можем да обсъждаме и други неща, а самите субсидии, защото, между другото ако забелязвате те също казват – ние сме за, там, двата, петте лева, всеки различни цифри казва. Ние сме „за” тези пари, ние сме по принцип да има правила. Ами, трябва да ви кажа, че има доста неща, които трябва заедно да седнем и да обсъдим наистина – за намалената ставка на акциза за, ако искате, споразумение по Закона за собствеността и ползване на земеделските земи. Има много важни неща действително, които трябва да решаваме, защото те самите казват: „Ние не сме за тези пари...”

- Знаете ли какво искат?

- Те признават, че тези пари не са съществено необходими така, както са за останалите колеги от секторите.

- Знаете ли, госпожо заместник-министър, останах с впечатлението, че малко в случая и частта и достойнството, така, дали играят добра или лоша шега е друг въпрос, но говорят. Те искат... Те очакват...

- Вижте, винаги, когато са водени разговорите по финансовата рамка, пък между другото те изобщо не са започнали три седмици преди изборите, това е със сигурност така, присъствала съм лично на тези срещи, винаги се е казвало много ясно – това не е част от бюджетна процедура. Това е финансова рамка, върху която ние се обединяваме и която бихме искали да се случи, ако бюджетът го позволява. Винаги, така е бил воден разговора. Аз не виждам те да са подведени. Това се знае много ясно. Да, това е рамката, която искаме на 100% да постигнем, но в крайна сметка, съгласете се, че това е един процес, не е изолиран. Много зависи държавният бюджет как изглежда, кои сектори трябва да бъдат подкрепени. Това не се решава еднолично от министъра на земеделието, решава се от правителството, от премиера, от вицепремиера Дянков и така нататък. И още повече аз бих се съгласила, ако по някакъв начин тези хора са били подвеждани и получават нула, но нито едното е вярно, нито другото е вярно. Те няма да получат нула, ще получат толкова, колкото да продължават да се развиват и също не смятам, че това е един процес, който се е приключил, в смисъл – случил се е три седмици преди изборите. Това не е вярно просто. Ние сме били заедно на масата и сме обсъждали всички възможни варианти.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.