1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Не всички стопани, подали заявления по Натура 2000, ще получат субсидии

Не всички стопани, подали заявления по Натура 2000, ще получат субсидии

Снимка:

Янислав Янчев, експерт в отдел „Директни плащания на площ“, ДФЗ

- Г-н Янчев, колко са подадените заявления по Натура 2000 за 2011 година?

- За кампания 2011 са подадени 2 427 заявлени за подпомагане, в които е отбелязана мярка 213, плащания за Натура 2000 и плащания, свързани с Директива 2000 за земеделски земи. Почти във всички области имаме стопани, които са кандидатствали. Мога да кажа, че Хасково, Пазарджик, Разград са едни от областите, които имат най-много заявления за подпомагане. Това, което е интересното, че са заявени близо 80 хил. хектара, като най-много са обработваемите земи, попадащи в Натура 2000.

- Стопаните наясно ли са с условията, при които ще получат субсидиране?

- Мярка 213 е компенсаторна. Тя цели да възстанови пропуснатите ползи или направените разходи на стопаните, чиито земи се намират в рамките на Натура 2000. Всички стопани или голяма част от тях си мислят, че за да кандидатстват по мярка 213 е достатъчно земите им да се намират в Националната екологична мрежа и тогава те веднага ще получат пари. Напротив, те трябва да спазват определени забрани за дейности и тогава чак когато ние сме убедени, че те ги спазват, ще получат подпомагане.

Много от стопаните не са се информирали предварително какви забрани се компенсират. В някои зони няма разписана забрана, защото няма ограничение върху тези обработваеми земи и затова не е предвидено компенсиране. Тези хора съответно няма да получат подпомагане. Преди стопанинът да кандидатства, трябва да се е информирал за забраните, свързани с обработваемите земи. Това може да се провери в публичния регистър на защитените зони, който се поддържа от МОСВ, другият вариант е да се провери в Наредба №3 от 1 март 2011 г. Там ясно са посочени както всички защитени зони, които имат издадени заповеди за обявяване, така и ставките и забраните, които се компенсират в тях.

- Да обобщим забраните.

- Те са разделени в 3 групи – забрани, свързани с обработваемите земи, забрани, свързани с трайните насаждения и забрани, свързани с постоянните пасища, мерите и ливадите. За обработваемите земи една от забраните е, че не се разрешава премахването на характеристиките на ландшафта, като синори, единични групи дървета. В този случай стопаните ще получат по 20 евро на хектар. Ако някой стопанин при обработка на своите площи съзнателно или не отстрани дърво или разоре синор, ще получи санкция. За трайните насаждения например в някои зони се забранява използването на неселективни средства за растителна защита. За пасищата и ливадите забраните са най-много. Например, в някои зони се ограничава косене преди 1 юли или преди 15 юли или дейността да не се извършва с бързоподвижна техника.

Най-високото компенсаторно плащане по мярка 213 е 148 евро на хектар и е свързано с постоянните пасища.

Освен забрани за земеделска дейност има и общ набор от забрани. Така например в някои зони е забранено изграждането на мини вецове или вятърни паркове. Установи ли се такова или подобно нарушение тези площи автоматично стават неподходящи за подпомагане.

- След подаване на заявленията как става проверката на стопаните, които трябва да спазват определените забрани, за които ще бъдат компенсирани?

- За всяка една забрана се прави отделна проверка. Има два типа проверки. Първите са административни и се извършват според регистрите в ИСАК или регистрите, поддържани от други институции в страната. Другият вид проверки са на място, като при нея се избират стопани чрез методите на анализа на риска. По този начин ние проверяваме стопаните дали спазват разписанията в Наредба №3 и дали отговарят на критериите за подпомагане.

Бюджетът на мярката в този програмен период е 108 милиона евро. Тя тръгна през 2011 година. Искрено се надявам, че все повече стопани ще кандидатстват по нея, а неточностите ще бъдат допуснати от минимален брой хора.

                                                                  интервю на Светла Стефанова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.