1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Очаквам в края на дерогацията да изпълним качество на суровото мляко около 87–88%

Очаквам в края на дерогацията да изпълним качество на суровото мляко около 87–88%

Снимка:

д-р Златка Възелова – началник отдел в Дирекция „Животновъдство” на МЗХ

- Г-жо Възелова, българските млекопроизводители с ферми от ІІ-ра и ІІІ-та категория получиха две години отсрочка за преструктурирането си. Как се стигна до това решение?

- Млечното говедовъдство в Република България се намираше в дерогационен период, който изтече на 31.12.2011 г. На заседание на постоянния комитет на хранителната верига и здравеопазване на животните през месец ноември 2011 г. с пълно мнозинство държавите членки на ЕС приеха удължаването с още 2 години на срока за преструктуриране на млечните ферми в България и в Румъния.

Решението беше подписано от комисаря по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали и публикувано в официалния вестник на ЕС в края на 2011 г. В резултат на това всички млечни ферми от ІІ-ра и ІІІ-та група имат възможност още две години да достигнат стандарта на Общността за качество на суровото мляко.

- Кажете, все пак, какъв е напредъкът на страната ни по отношение постигане на качество на млякото? 

- Към 01.12.2011 г. броят на млечните ферми от І-а група е 2 752, ІІ-ра група – 519, и ІІІ-та група – 72 919. Тя е с две подгрупи – първата е с ферми, в които има 5 млечни крави и над 5 броя животни. В тази подгрупа животните са 24 632. В другата подгрупа са 48 287 ферми, които са с от 1 до 4 броя млечни крави. За периода от януари 2010 до декември 2011 г. имаме 244 бр. млечни ферми, преминали от ІІ-ра и от ІІІ-та група в І-ва.

- Колко проекта по мярка 121 са подадени през 2011 г. и са свързани именно с модернизирането на фермите от ІІ-ра и ІІІ-та група?

- По 121 мярка за постигане на изискванията за производство на сурово краве мляко за 2011 г. има постъпили 29 проекта в два приема. Първият е от периода март–април, когато бяха подадени 10 проекта, а при втория прием, в периода юли–август, постъпиха 19.

- Това не са ли много малко заявления?

- Малко са. Като имате предвид, че ние направихме много голяма разяснителна кампания от 50 семинара в цялата страна, на които присъстваха фермерите от ІІ-ра и ІІІ-та група. Беше им обяснено как да се започне от зелена поляна, т.е. от строителството на фермата до изграждането, до оборудването. Със средства по мярката могат да закупят и инсталират техника, да подобрят производството и съхранението на сурово мляко, да си направят помещения за съхранение на млякото, което е задължително за І-ва група ферми. И това е едно от важните условия за правилното съхранение и охлаждане на суровото мляко и недопускане на замърсяването му с микроорганизми.

Аз съм оптимист, защото много фермери в момента звънят, интересуват се. Субсидиите, които се дават, може би ги карат да мислят по въпроса за инвестиране във фермите и ни питат също дали мярката ще продължи. Ние им обясняваме, че по всяка вероятност след Нова година ще има нов прием по мярка 121 – гарантирани бюджети за инвестиране във фермите от ІІ-ра и ІІІ-та група.

- А защо според Вас до момента са подадени толкова малко заявления?

- Може би причината е във финансовия ресурс. Взаимоотношенията с банките са малко по-трудни, когато става дума за ферми и животни, но смятам, че нещата трябва да се решат в кратко време и в положителна посока за развитието за фермерите. Информация има достатъчно, като се има предвид, че от април до юли 2011 г. официалните лекари на БАБХ направиха проверки във всички ферми от ІІ-ра и ІІІ-та група и видяха тяхната готовност за преминаването им съответно в І-ва група. Около 9 000 предписания по желание на фермерите са със съответни срокове за отстраняване на несъответствията и започване на процедура за категоризация. Така че тези около 9500 броя ферми са потенциални такива, които ще преминат в І-ва група. Ние в Брюксел защитихме 54% качество на млякото и очакваме през новата година да достигнем 75%.

Аз разчитам, че 2012 и 2013 г. ще са решаващи за българските фермери и те ще могат да постигнат добри резултати, както и качество на суровото мляко. Очаквам в края на дерогацията да изпълним качество на суровото мляко около 87–88%, като фермите от 1 до 4 крави, които не успеят да покрият изискванията и ще произвеждат сурово мляко за собствена консумация, да са около 10%, което е нормално.

                                                                         интервю на Валери Станев

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.