1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Традиции в зърнопроизводството

Традиции в зърнопроизводството

Снимка:

Румен Тодоранов обработва 11 500 дка във Великотърновско

От малък по нивите - Румен Тодоранов от с. Поликраище наследява работата на баща си. Заедно с брат си, племенника си и екипа обработват 11 500 дка земя в селата Хотница, Русаля, Момин сбор, Поликраище, Крушето, Първомайци и Янтра. Производителят сее пшеница, ечемик, рапица, слънчоглед и царевица. Председател е на Регионалния фермерски съюз в Павликени.

- От кога работиш с Оптиком? Какво те кара да им се доверяваш вече толкова години?

С Оптиком работим от 2006 г. Първата машина, която закупих от тях е сеялка Monosem, след това дойде и следващата машина – втора сеялка Monosem. Не си спомням точният ред по-нататък, но имам още пръскачка Kuhn, трактор Landini, JCB Fastrac, комбайн Laverda, два плуга Ovlac, McCormick, шредер Nobili. Взех McCormick, защото в стопанството имаме нужда и от по-малки машини, замених старите руски трактори с нови и по-функционални такива. Тракторът е много по-комфортен и много лесно се правят обработките. Използвам го основно за транспорт, балиране и косене. Високият трактор Landini купих преди три години. Благодарение на тесните му гуми го използвам за торене. Ширината на гумите е 20 см, а височината е 70 см и когато влезе в посевите пшеница или рапица огазването е много по-малко. Комбинирам McCormick с Kuhn.

- Как започва да се занимаваш със земеделие? Разбрахме, че образованието ти няма нищо общо с аграрния сектор.

Завършил съм икономическа информатика в Свищов. Семейството ми се занимава със земеделие много отдавна. Преди години имахме и животни. Баща ми започна през 1994 г. с 3000 дка земя. След като завърших като всеки млад човек имах идеи за пътувания и развитие на други бизнеси, но в крайна сметка се оказа, че земеделието е в душата ми и няма отърване. От дете съм покрай нивите и машините. Завърших висшето си образование в т. нар. преход и всъщност се оказа много трудно да се реализирам по специалността си. Тогава техниката беше много стара, но аз знаех, че пазарът ще се развие изключително много, както и стана по-късно и днес живеем във високо технологично време. Уменията, които придобих в университета бяха по-скоро за лично ползване. В онези години трябваше да реша дали ще вися по диреците, за да опъвам кабели или ще бягам по нивите. Е, избрах второто.
В семейния бизнес помагат брат ми, племенника ми, баща ми по-рядко и още около 10 човека – механизатори, общи работници и две служителки в офиса.

- На кои машини разчиташ за тежките обработки в площите си?

Доверих се на JCB Fastrac заради обема на обработваема земя, той нарасна и беше необходимо да реагирам. Тогава имах малки трактори до 100 к. с., използвах ги основно за сеитба. Откакто имам JCB намалих хората, които преди работеха, времето за работа се скъси осезаемо и машината покрива основно сеитбените мероприятия. Насочих се към JCB заради комфорта и много доброто оборудване и в момента с него извършвам почти всички операции в зърнопроизводството. Прикачвам сеялки за есенници и пролетници, дискова брана, плуг. Освен това тракторът е много подходящ за транспорт, развива до 70 км/ч, въобще използвам машината максимално. Ценово JCB стои добре, спрямо конкуренцията. Производителността е значително подобрена. Основната идея е с една добре оборудвана машината, а JCB Fastrac е такава, да се върши повече работа за по-кратко време. Това е един от най-икономичните трактори, разходът не е голям.

- От какво значение е сервизът за днешния конкурентоспособен земеделец у нас? На коя база разчиташ за машинния си парк?

В района на Павликени Оптиком работи много отдавна. Основно ползвам специалистите там, но се е случвало да работя също с базите в Разград, Стара Загора и Добрич. Всички машини се чупят, няма такива, които да не се чупят. Това е така най-вече, заради тежките условия, в които ги използваме. Много е важно, че се реагира навреме, дори в почивни дни, това е от съществено значение, както за резервни части, така и за сервиз. Досега не съм имал проблеми.

- Видял си отблизо и производството на JCB във Великобритания. Какво те впечатли там?

Това е един от заводите в които съм бил и ми е направил най-добро впечатление. Организацията на работа, подредеността и историята на JCB са на ниво. Личи си отдалеч, че това е фирма с традиции и смея да твърдя, че е място, което всеки трябва да види.

- Имате ли осъществени европейски проекти? Какви?

Имам биологична овощна градина по последния проект, тогава 121 мярка. Проектът включва капково напояване, машина за бране на ябълки, един от тракторите, който купих от Оптиком също. В началото не бях биологичен производител. Това стана в последствие след като купих един парцел. Имам ябълки, дръвчетата са вече на 7 години и 10 дка сини сливи. По 121 мярка с проект закупих и комбайна Laverda с приспособление за слънчоглед.

- 2016-та в добиви и цени? Как вървят във времето агротехническите мероприятия? Какво свършихте и какво остава?

Годината беше добра по отношение на добивите в нашия регион, но за съжаление лоша като цени. След като подобрихме селскостопанската техника, почвообработките и сортовете цените на реколтата изяждат растежа ни. Става така, че подобряваме производството, но не и финансовото си състояние. В крайна сметка това не се случва са първи път и няма как да ме изненада. На част от площите, където имаше рапица сега извършваме плитко дисковане, за да може растителният остатък да се насече. След това предвиждам едно минаване със стърнищен култиватор на около 15-20 см и след това сеитба. Всички обработки ще извърши JCB със смяна на инвентара. Много е важно сеитбата да се направи максимално качествено, тъй като това в последствие има значение за всички следващи мероприятия – торене, пръскания и жътва.

Видео по темата вижте ТУК...

Автор: Мирела Спасова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.