1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. "Зелените" плащания ще се прилагат за всяко земеделско производство

"Зелените" плащания ще се прилагат за всяко земеделско производство

Светослав Русалов, председател на Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите от Пловдив

- Г-н Русалов, наскоро участвахте в обсъждането на т. нар. “зелени плащания”, които ще се прилагат през новия програмен период. Как протече то?

- Ден преди обсъждането, от Министерството на земеделието и храните ни представиха становището на България по отношение на селскостопанските практики в полза на климата. Или накратко казано, становището за бъдещите “зелени плащания”. То беше написано на “брюкселски език”, както се изрази зам.-министър Абазов. На другия ден държавата трябваше да изпрати становището, така че не разполагахме с достатъчно време.

- Какво е най-важното, което производителите трябва да знаят за тези плащания? Какви са изискванията?

- "Зелените" плащания ще се прилагат за всяко земеделско производство. Те представляват 30 процента над директните плащания и ще са ежегодни, каквито са преките субсидии от ЕС. За целта обаче фермерите трябва да спазват няколко условия. Най-генералното е, че ежегодно трябва да оставят незаети 5% от площите, които обработват. Към този процент влизат синори, живи плетове, угари, канавки, с които се очертават границите на имотите, дървета и т.н. Върху тези 5% не бива да се отглеждат никакви земеделски култури. Те може да се засяват с букет от семена на диви цветя. Идеята е земеделието да стане екологично ориентирано, да осигуряваме оптимални условия на живот на птиците и дивите животни. Това е предложение идва лично от Дичиан Чолош, еврокомисарят по земеделие, и е възприето от всички държави членове на ЕС.

- В замяна на това ежегодно намаление на обработваните площи обаче фермерите ще получават 30% надплащане върху директните субсидии. Това свързано ли е с агроекологичната мярка? Тя ще отпадне ли?

- Не, тя остава и ще се прилага по Програмата за развитие на селските райони. “Зелените плащания” всъщност са част от директните и са задължителни за всички фермери.

- Ако производителите не спазят условието и не оставят определените 5% земя да отпочиват, какво следва?

- В първите две години няма да има санкции. Това е срокът, в който производителите трябва да променят плановете си и да се приобщят към това ново изискване. След тези две години обаче тези, които не се съобразят с него, ще бъдат санкционирани. Те ще загубят напълно европейското подпомагане по директните плащания.

- Споменахте, че трябва да се запазят синорите, канавките, блатата и т.н. около стопанисваните имоти. Това не са ли общински терени?

- Да, най-често са общински. За да може да влязат към 5-те процента необработваеми терени, ние ще трябва да сключваме договори с общините – ако въпросните зелени терени са общински. Или с държавата – ако са държавни.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.