1. Начало
  2. Интервюта
  3. Животновъдство
  4. Деян Стратев: Процентът на проверените стопанства се повишава от 3% на 5%

Деян Стратев: Процентът на проверените стопанства се повишава от 3% на 5%

БАБХ увеличават теренните проверки

Новият изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните – доц. д-р Деян Стратев даде първото си интервю, спрециално за АгроТВ. Доцентът по ветеринарно-санитарна експертиза в Тракийския университет в Стара Загора, преминал през различни допълнителни обучения в Италия, Словакия и Турция и притежаващ допълнителна квалификация по експертиза и контрол на храните, беше назначен за изпълнителен директор на БАБХ със заповед на служебния премиер Стефан Янев на 3 юни. Стратев замени на поста Паскал Желязков.

 - В какво състояние заварихте Българска агенция по безопасност на храните?

„Заварих, определено, действаща, работеща структура, която обаче има и своите проблеми за решаване. По някои от тях се работи в момента. Това са предимно въпроси от организационен характер, които смятам, че в близките месеци може да разрешим.“

 - Има ли сигнали от фермери към агенцията и какви са те? С какво най-често са свързани техни жалби, сигнали за нередности на терен?

„За изминалата 2020 година в Агенцията постъпиха над 40 000 сигнала. От тях 10 000 са сигнали, които идват на терен, от стопани и други институции. Най-често жалбоподателите се свързват с БАБХ и подават сигнали във връзка с нерегистрирани обекти, неидентифицирани животни, с отглеждане на животни при лоши хигиенни условия, при липса на хуманно отношение, за безстопанствени животни и други, такива които са за несериозно отношение от страна на собствениците на животните към собствеността на съседите. При всички положения всеки един сигнал, който постъпва се входира, обработва, назначава се проверка и в зависимост от резултата се предприемат законосъобразни действия.“

 - Как се реагира на тези сигнали, защото ако има забавена реакция не е добре?

„Един от моите принципи в работата е бързото отговаряне на сигнали на граждани. Ако постъпи такъв сигнал по телефона се стараем в рамките на един ден да бъде отговорен. Ако постъпи в писмен вид, тогава, по най-бързия начин назначавам проверка като изисквам от колегите в максимално кратки срокове да извършат самата проверка и да се предприемат законосъобразните действия.“

 - Един от най-големите проблеми е този за животните, които са реално съществуващи и тези, които са обявени като бройка. Реалните фермери – тези, които имат стада и ги хранят, работейки 24 часа по 7 дни в седмицата са най-ощетени от цялата тази работа. Те се трудят, а някой, който си е написал животни, получава субсидия като тях, а той няма никаква грижа, няма животни. Това как ще го пресечете като този въпрос стои с години?

„Още от самото си създаване Интегрираната информационна система (ВетИС) е един непрекъснато обновяващ се продукт, чиято цел е да поддържа актуална база данни на фермите и на животните в тях и същевременно да гарантира точността на информацията.

През 2019 година беше извършена трикратна служебна инвентаризация на животновъдните обекти и животните, които са регистрирани в тях, именно с тази цел, да бъде актуална информацията. Освен това при назначена проверка и разминаване в бройката животни, които са във фермата, и тези, които са регистрирани във ВетИС, веднага след като приключи проверката, информажцията в системата се актуализира, но при всички положения, за да бъде актуална информацията, във ВетИС въвличат както услията на стопаните, така и на регистрираните ветеринарни лекари. Действително системата ВетИС поддържа няколко важни събития. Това са раждане, смърт, идентификация, лечебни и профилактични мероприятия, както и придвижване на животните.

От една страна, трябва задължително фермерите своевременно да подават тази информация и от друга страна регистираните ветеринарни лекари също своевременно да я въвеждат, за да може, колкото е възможно повече това разминаване да се доведе до минимум.“

 - Заместник аграрният министър Крум Неделков алармира за разминаваме в размер на 50-70 %,което е фрапантно.

„Това, вероятно се дължи на несвоевременно подаване на информация от страна на стопаните и от друга страна – на въвеждане на тази информация от регистрираните ветеринарни лекари.“

 - Какви са наказанията, които грозят фермери, които са злоупотребили по този начин?

„Може да се издават както предписания, така и актове за административни нарушения, съобразно случая, който е установен в момента от официалния ветеринарен лекар при проверката.“

 - Работата ви е много подкрепяна от лекарите по места, които са вашите хора на терен обаче и там явно има пропуски, къде несъзнателни, къде съзнателни! Лекарят не бива да прави пропуски. Има ли такива обаче?

„По този въпрос бих искал да отбележим, че тези проверки на терен се извършват от официални ветеринарни лекари към областните дирекции по безопасност на храните. В момента, в цялата страна обшият брой е 337 официални ветеринарни лекари, които се занимават в направлението „Здравеопазване на животните“ и които извършват тези проверки. За изминалата година точният брой на проверките е 41 552. След тези проверки са издадени 6635 предписания и 2235 акта, но, в повечето случаи, когато се извършва една проверка, тя се извършва по дейности в повече от едно направление. Процентът на проверените стопанства ще бъде по-голям тази година. Процентът от 3% се повишава на 5%, така че компютърът ще избира безпристрастно обектите, за да се избегне субективният фактор и да няма никаква човешка намеса.“

 - Как се решава да се посети определена ферма?

„Залагат се определени критерии и на база на тези критерии компютърът на случаен принцип селектира определеният брой ферми, които ще бъдат проверени от цялата страна.“

 - Кога ще се извършват тези посещения/проверки?

„Регулярно през цялата година ще се свършва този процес, за да има повече време да се осъществят тези проверки. Необходимо е чисто технологично време, за да се осъществят толкова голям брой проверки.“

 - Пречка ли е това, че през летният период фермерите са със стадата си на паша и няма да са в обекта?

„Няма да е проблем понеже фермерите ще бъдат предварително уведомявани точно с тази цел, която отбелязахте, заради стадата на паша. Ние и сега, при сигнали така действаме.“

Автор: М. Спасова, Г. Куситасев

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.