1. Начало
  2. Интервюта
  3. Животновъдство
  4. Доц. д-р Добри Ярков, ректор на Тракийски университет, Стара Загора: Тракийският университет излиза със собствена марка хранителни продукти

Доц. д-р Добри Ярков, ректор на Тракийски университет, Стара Загора: Тракийският университет излиза със собствена марка хранителни продукти

Откриване на Университетска ветеринарна болница, модернизиране на учебно-опитното стопанство, разкриване на нови специалности – сред най-важните постижения за изминалата година и половина

 - Г-н Ректор, на провелото се Общо събрание на Тракийския университет Вие направихте пълен отчет на дейността на ректорското ръководство. От началото на мандата Ви измина година и половина. Какво успяхте да постигнете?

Благодаря Ви за тези въпроси. Първо искам да подчертая, че ние работихме в една необичайна обстановка. Заради пандемията бяхме в една извънредна ситуация, както за административната, така за учебната и научната работа. Въпреки това по-голямата част от поетите ангажименти са почти изпълнени.

Няма как да не започна с откриването на Университетската ветеринарна болница, която стартира с една наша инициатива за промяна на законодателството в областта на ветеринарното дело и там вече е записано, че има Университетска ветеринарна болница с клиники. От 1-ви април 2021 г. тази болница вече е факт. Тя работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата без почивен ден. Тази болница е създадена с цел да се увеличи нивото на практическата подготовка на студентите. Моят ангажимент беше основно да се повиши практическата подготовка на студентите от всички професионални направления, като ние обучаваме близо 10 000 студенти. В аграрния сектор Тракийският университет е лидер и е номер едно в България. На първо място по рейтинговата класация в направления „Ветеринарна медицина“ и „Животновъдство“.

 - В Учебно-опитното стопанство се провежда практическото обучение на студентите от Аграрния и от Ветеринарномедицинския факултет. Предприети са редица мерки за инвестиции и модернизиране на това стопанство. Разкажете повече за тях.

Учебно-опитното стопанство беше изоставено в такова положение, че както животните, като генетичен потенциал, технологиите, така и материалната база и машинният парк бяха тотално остарели и затова предприехме спешни мерки и закупихме нов генетичен материал от Германия - нови породи говеда и овце. Изцяло преобразихме колекционните стада по овцевъдство и говедовъдство. Закупихме нова техника и оборудване с цели поточни линии, които се управляват изцяло дигитално. По този начин нашите студенти ще се обучават на най-новата техника, която използват фермерите в България.

Няма да скрия, че се повиши продуктивността на животните и то в пъти. Работим по идеята да излезем с наши млечни продукти - сирене, кашкавал и т.н. Със задоволство мога да кажа, че вече имаме запазена марка „Тракийски университет“. Така че, Тракийският университет много скоро ще излезе на пазара със собствени марки хранителни продукти. Тук нашата експертиза е на най-високо ниво - от земята до трапезата. Хората от цяла България ще могат да тестват нашите продукти много скоро.

 - По какъв начин студентите ще участват в това производство?

И като технология, и като контрол. Всичко това го правим с цел да се повиши подготовката на студентите. Това го видях реализирано в Университета в Гисен, Германия, където бяха направили цели поточни линии специално за обучение на студентите от Ветеринарномедицинския факултет. Това сега го принасяме в България като ноу-хау.

 - Вие сключихте и международни договори с Германия. С кои институции и с какво са свързани?

По време на пандемията имах възможност само два пъти да пътувам в чужбина и двете пътувания бяха до Германия. Първото беше в Северна Германия - Хановер, Бремен, Хамбург. Посетихме най-голямата клиника за коне, където работи ветеринарният лекар, който обслужва олимпийския отбор в Германия по конен спорт. Сключихме договор с клиниката. Сключихме договор с Ветеринарния университет в Хановер. Бяхме много топло приети. Тези договори отварят врати и създават мостове между Тракийския университет и университетите в Германия.

Също така, посетихме една от големите ветеринарни клиники край Хамбург и едно държавно опитно стопанство, в което се обучават стиденти от Университета в Кил.

Следващото ми пътуване беше до Гисен, Лайпциг и Дрезден, където също сключихме договори с Университета в Гисен, с Университета в Лайпциг, с Университета в Карлсруе и на базата на тези сключени договори ние участвахме в един проект за модернизация за висшето образование. Това е европейски проект за близо 5 милиона лева. Ще продължим да дигитализираме образованието, администрацията, кариерното развитие на студентите чрез помощта на тези наши партньори в Германия.

 - Освен с Германия, през тази година и половина сключихте доста договори и с едни от най-големите фермери в България. С каква цел?

Сключихме знакови договори със земеделски производители в България. АПК Копривщица е най-голямата козевъдна ферма, която е изцяло по холандска технология, както в породен състав, така и в технологичен план. Там завършват с готов продукт - козе сирене, и там нашите студенти стажуват. Също така, сключихме договори с Недко Митев от село Овчарово, с Джавит Бейтула от Карапелит, както и с ред други земеделски производители.

Имаме вече договори, според които нашите студенти работят във фуражни заводи. Работодателите имат възможност да избират най-добрите студенти и стажанти, пък и нашите студенти могат да си избират работодателите.

Имаме и много други договори и много наши студенти пътуват в чужбина по програмата Еразъм. Тази година имаме сключени договори с Япония, Русия, Босна и Херцеговина. Международните договори общо са 10. За наша радост, въпреки Ковид пандемията, първата специализантка от Ветеринарномедицинския факултет вече е в Лайпциг на тримесечен курс на обучение.

 - Какви са другите мащабни дейности, които предприехте?

Тракийският университет е включен в процеса по трансформация за икономическия модел - от високовъглеродна към нисковъглеродна икономика. Кръгова икономика, биоикономика. Оказа се, че нашият Университет е призван да изпълнява държавни задачи, както на национално, така на областно и общинско ниво. С удоволствие мога да кажа, че Тракийският университет е домакин на Института за устойчив преход и развитие, който е един мултидисциплинарен институт, създаден с решение на МС през февруари 2021 година. В него участват както Тракийският, така и Минно-геоложкият и Техническият университет в София. Имаме представители на две работодателски организации и на двете най-големи синдикални организации - КНСБ и Подкрепа. Има двама представители - един на министъра на образованието, и един на министъра на енергетиката, а в управителния съвет участва кметът на община Стара Загора г-н Живко Тодоров. Този институт набира много бърза скорост, защото ангажиментите, които са поети, трябва да бъдат изпълнени в много кратки срокове и Тракийският университет има експертизата, има научния потенциал като човешки ресурси. Има материалната база, зад която стоят 10 000 студенти, които ще бъдат подготвени да променят това, което предстои да се случи в България и Стара Загора.

 - Разкривате и нови специалности. Има ли интерес към тях?

Десет нови специалности в последната година и половина сме разкрили. Те са атрактивни за студентите, а освен това бизнесът и държавата имат нужда от тези специалисти.

От откриването на тези нови специалности през миналата есен досега има много голям интерес. Много кандидати. Това са например, помощник-фармацевт, медицинска козметика, агроном етеричномаслени култури, местни финанси, информационни технологии в икономиката и управлението. Сега сме в процес на акредитация на още нови специалности - това е медицински оптик, ортопедичен техник, които са наистина уникални. Това е софтуерно инженерство към Стопанския факултет, за да можем да върнем имиджа на Стара Загора като един IT център в България.

Интересът наистина е голям и аз съм убеден, че ще задържим доста много млади хора в Стара Загора, които ще изучават тези модерни и атрактивни специалности и без които не може да се развива животновъдството и аграрният сектор.

 - Можем да кажем, че това, което заложихте като мандатна програма, почти сте го свършили. За какво още ще се борите в следващите две години и половина?

Свършихме почти всичко, което беше заложено и обещано. Имаме доста амбициозна и инвестиционна програма по отношение на сгради, които не са довършени от 20-30 години. Имаме спечелени проекти. Работим активно по енергийната ефективност на сградния фонд на Тракийски университет и до края на мандата вярвам, че всички сгради ще имат енергийни паспорти и Тракийският университет, уверявам Ви, само след няколко години ще бъде първият зелен университет. Защото всички инвестиции, които правим, са в посока да се пести въглероден диоксид, т.е. замърсителите на околната среда.

Друго, което обещахме, е повишаване на заплатите с 20%, вече има някои категории работещи в Тракийския университет, на които заплатите имаха увеличение над 60%. Това мотивира хората да гледат по-спокойно в бъдещето. Да работят повече за по-високо ниво и това няма как да не се отрази по-нататък на репутацията и авторитета на Университета.

Миналата година на 100% запълнихме бройките държавна поръчка. Приехме почти двойно повече студенти платено обучение спрямо предходната година. Най-важното е, че има все повече и повече мотивирани кандидат-студенти. Работим много активно за тяхното кариерно развитие. Затова сключихме тези договори с бизнеса, за да можем да им гарантираме една добра кариера.

С гордост мога да кажа, че нашите преподаватели, които са възпитаници на Университета, работят във Висшата държавна администрация, което е чест и гордост.

 - Какво ще кажете на тези, които искат да се обучават в Тракийския университет?

Те влизат в университета на бъдещето. Университет, който се грижи за тях от първия до последния ден на следването и работи за тяхното добро кариерно развитие. Тук водим много сериозни учебни занятия, с много висока експертиза на преподавателите. Студентите, които се обучават в Университета, намират една много добра реализация в практиката, защото те получават не само добра теоретическа подготовка, но и добра практическа подготовка и са готови още на следващия ден да започнат работа в реалния бизнес.

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.