1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Основният ресурс за развитие на селските райони ще е в една мярка, подкрепяща инвестициите

Основният ресурс за развитие на селските райони ще е в една мярка, подкрепяща инвестициите

Опростяват се процедурите на подпомагане, съгласно Проект на регламент за Развитие на селските райони (2014 -2020) на ЕК

Проект на регламент за Развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. на ЕК представи д-р инж. Мая Нинова, държавен експерт в Дирекция „Развитие на селските райони“ на Министерство на семинар в Пловдив. Основният ресурс трябва да бъде насочен към мярка, която подкрепя инвестициите, обобщи смисъла на предстоящите промени в края на презентацията си Нинова.

Установените в приложение I размери на подпомагане могат да бъдат увеличени с 10- процентни пункта за дейностите, поддържани в рамките на тематичните подпрограми, свързани с малки стопанства и къси вериги на доставки, обясни държавният експерт. В случая на млади земеделски производители в планински райони максималните размери на подпомагане може да бъдат увеличени в съответствие с приложение I - с 20%, уточни тя. Максималният комбиниран процент на подпомагане обаче не надхвърля 90 %, обясни Нинова.

Когато ПРСР предвижда тематични подпрограми, всяка една от тях ще включва конкретен SWOT анализ, конкретни цели на равнище подпрограма и набор от мерки, отделен план на специфичните показатели, заедно с планираните резултати и разходи. Предвижда се опростяване на подпомагането, като всички видове инвестиции ще бъдат обединени в една мярка.

Чл. 20 „Развитие на стопанства и предприятия“ от Проекта предвижда подпомагане по тази мярка, която обхваща:

·    стартова помощ за:

- млади селскостопански производители (сегашна мярка 112). Подпомагането се предоставя на млади селскостопански производители;

- неселскостопански дейности в селските райони (сегашна мярка 311 и мярка 312 само за стартиране) Подпомагането се предоставя на селскостопански производители или членове на земеделското стопанство, които стартират неселскостопански дейности, и на микро- и малки предприятия в селските райони, извършващи неселскостопански дейности.

- развитието на малки стопанства. Подпомагането се предоставя на малки стопанства, определени от държавите-членки.

· инвестиции в неселскостопански дейности (сегашна мярка 311 и мярка 312 за инвестиции). Подпомагането се предоставя на микро- и малки предприятия в селските райони, извършващи неселскостопански дейности, и на селскостопански производители или членове на земеделското стопанство.

Шест са приоритета на ЕС за развитие на селските райони. Те включват:

·   стимулиране на трансфера на знания и иновациите в областта на селското и горското стопанство и селските райони;

·   повишаване на конкурентоспособността на всички видове селскостопанска дейност и укрепване на жизнеспособността на стопанствата;

·   насърчаване на организацията на хранителната верига и управлението на риска в селското стопанство;

·  възстановяване, опазване и укрепване на екосистемите, зависещи от селското и горското стопанство;

·   насърчаване на ефективното използване на ресурсите и подпомагане на прехода към нисковъглеродна и устойчива на изменението на климата икономика в селското  стопанство, сектора на храните и горския сектор;

· насърчаване на социалното приобщаване, намаляването на бедността и икономическото развитие в селските райони.

Всички приоритети трябва да допринасят за междусекторните цели в областта на иновациите, околната среда и смекчаването на последиците от и адаптиране към изменението на климата, сочи Проектът на регламент за Развитие на селските райони за периода 2014 -2020 г., предложен от ЕК.

По всички негови проектоклаузи България ще представи позицията и исканията си, съобразени са спецификата и степента на напредък в родното селско стопанство, съобщи държавният експерт д-р инж. Мая Нинова.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.