1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Удължават кандидатстването по подмярка 4.1

Удължават кандидатстването по подмярка 4.1

Служебният министър се съмнява България да усвои и 90% от ПРСР 2014-2020

Служебният земеделски министър проф. д-р Христо Бозуков, заяви, че подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони ще бъде удължена.

„Исканията са разнопосочни, но в края на краищата се ориентирахме към решение мярката да бъде продължена. Да бъде продължена така, че даде възможност на всички земеделски производители да могат да участват в нея. Основните аргументи бяха, че точно периодът в момента е доста кратък и много земеделски производители са заети със земеделски практики, които изискват вниемание точно в този момент и нямат възможности да се концентрират и да изготвят проектите. По тази причина ние решихме да удължим срока за кандидатстване до края на септември, което ще даде възможност някои практики да отпаднат и да има възможност всички земеделски производители, които желаят, да се включат в тази мярка.“

Другият проблем, който засегна служебния министър е по отношение на точка 11.1 от Условията за кандидатстване, в която е посочено, че допустими да получат подпомагане са единствено земеделски стопани, които към датата на подаване на проектното предложение са били регистрирани като земеделски стопани без прекъсване през последните 36 месеца, с което се ограничава подаването на проекти от млади фермери, сдружения.

„Това не е толкова страшен проблем, защото за младите фермери има и други мерки. Това са подмерки 6.1 и 6.2. Така, че те ще имат възможност да кандидатстват и няма да останат без възможности за подпомагане.“

По отношение на това, че няма диференция на средствата в земеделското министерство, Бозуков, сподели:

„Средствата към момента са значителни по програмата и ще има за всички. Там, където останат средства, ще бъдат пренасочени от едни сектори, към други, така че да няма хора, които да останат без средства.“

В средата на юни се очаква отваряне на подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на земеделски продукти“.

„Приемът по нея (4.2) планираме да продължи до към края на ноември месец, което, пък, ще има един период между приключването на периодата на едната мярка и приключването на другата, около 2 месеца. Освен това този период е облекчен от земеделски дейности и хората ще имат възможност спокойно да кандидатстват и по тази мярка.“

„За Държавен фонд „Земеделие“ ми е докладвано от г-н Васил Грудев, че всички плащания вървят нормално. Основните плащания са извършени, даже миналата седмица са приключили и плащания по последната мярка на земеделските производители. Остава само пасторализма, и то, понеже е свързано с правни основания от Министерството на околната среда и водите. Разговарях с министира Личев и той обеща, че ще ускори нещата, доколкото е възможно от техни структури да подадът тези правни основания от трите големи национални паркове – „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан““.

Министър Бозуков, заяви, че каквото се изисква от него ще бъде изпълено в периода му като служебен министър, за да може земеделският сектор да върви нагоре.

„Амбицията ми е да свърша всичко, каквото е по силите ми, което не се нуждае от някакви дългосрочни промени или санкция на законодателен орган  на парламента. Вие знаете, че аз не мога да правя промени, които се нуждаят от закона. Така, че всички, поставени проблеми от производителите ще бъдат разгледани от моя екип и тези, които подлежат и могат да бъдат изпълнени, ние ще ги изпълним.“

Браншът е в тежко състояние, а европейските програми, свързани със земеделитето са на дъното по усвояване, констатира още Бозуков.

„Към момента Програмата за развитие на селските райони, както и програмата на Министерството на околната среда и водите са на последните места от всички програми в България по усвояване. Около 56 % е усвояването по Програмата за развитие на селските райони. Някои казват, че е нормално, защото ще има едно удължение до 2023 година, но аз не съм убеден, че ние можем да стигнем до 90, та дори и до 100 % с тези темпове, с които се движим. Установени са много забавяния в разглеждането на заявления от кандидатите по различните програми. Информиран съм дори за случай с продължителност от 1 година забавяне.“

Министър Бозуков отбеляза като лош пример забавянето с цели 3 години на подмярка 8.6 „Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработката, мобилизирането и търговията с горски продукти“.

„От 2018 година беше пусната едва миналата сряда. Не знам дали това е каот за добре дошъл или по стечение на осбтоятелствата, но фактът е че три години е забавянето.“

Той разкри и подробности по отношение на заповед за мораториум върху изсичането на българските гори.

„Изготвена е. Мисля, че днес, до края на деня ще я разпиша. Тя влиза за забрана на сеч в специални определени територии, върху вододайни зони, поречията на реките, около урбанизирани територии, туристически обекти, зони с опасност от ерозия, главно специфични зони. Санитарна сеч и друга сеч се запазват, разбира се и ще се извършват планово, но съм разпоредил на директора на изпълнителната агенция по горите – Александър Дунчев да се осъществява стриктен контрол върху сечта, защото имам информация, че се сече без разрешително – дива сеч се извършва затова контролът трябва да се засили. Горските предприятия разполагат с достатъчна хора за тази цел.“

Министърът говори и по темата за евентуални промени и дали е получил от бранша предложения за актуализация и преразпределение на средствата.

„Служебното правителство има визията да направи промени в плана за възстановяване и устойчивост, но, за съжаление, срещаме определени трудности в частта за земеделието. Вие знаете, че не са обхванати всички сектори. Те не са дали предложения. Според информация от тях (секторите), те не са били информирани и не са били питани, т.е. аз бях уверен, че средствата са насочени централно отгоре, главно с направление „Напоителни системи“. Аз съм силно обезпокоен, защото има няколко пречки. От една страна е възможно да има възражение от Европейската комисия, че може да се получи двойно финансиране, тъй като има финансиране по различните програми за „Напоителни системи“, но това, може да се намери начин да бъде преодоляно. Има също така и някои обструкции във връзка доколко тези мерки, които се предвиждат в „Напоителни системи“, кореспондират със зелените практики, със Зелената сделка, така че не съм голям оптимист доколко ще може да минат тези неща, а нямаме физическо време да направим някакви конкретни големи промени, тъй като срокът изтече вчера.....Странното за мене е това, че тези хора, които унищожиха „Напоителни системи“, са избрали точно да възстановяват „Напоителни системи“ и моите опасения са, че дори и да се получат тези средства, няма да се оползотворят целенасочено и законосъобразно, защото получих сведения, че особено в „Напоителни системи“ се правят такива обществени поръчки, в които човек може сериозно да се стресне. Давам ви веднага един пример. Закопуването на кубик бетон струва 80 лв. в най-близкия бетоноцентър, а е сключена обществена поръчка бетон да се кара примерно от Бургас и излиза 300 лева на кубик и се опасявам, че ще стане като с магистралите, които са най-скъпите в Европа. Да не стане и тука най-скъпите напоителни системи. “

Министър Бозуков заяви, че не обещава нищо, но той и неговият екип ще направят всичко възможно да помогнат в разрешаването на проблемите в земеделския сектор.

Автори: М. Спасова, Г. Куситасев

Видео по темата: 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.