1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Проф. Тотка Трифонова: Съвременното земеделие е немислимо без приложението на информационните и комуникационните технологии

Проф. Тотка Трифонова: Съвременното земеделие е немислимо без приложението на информационните и комуникационните технологии

Научните достижения на учените от ССА трябва да бъдат използвани още по ефективно от бизнеса

Съвременното  земеделие е немислимо без приложението на  информационните и комуникационните технологии. Това заяви председателят на Селскостопанска академия проф. Тотка Трифонова по време на форума: „Хоризонтална интеграция на секторите земеделие и информационно- комуникационни технологии“, организиран от „София Тех Парк“, в хотел Маринела, гр. София.

„През последните 20 г. учените от Академията са въвеждали различни информационни и комуникационни технологии, колкото са позволявали възможностите.  Ще ви дам  и пример затова - повече от 20 г. различните ГИС технологии са основа на научните изследвания в областта на почвознанието. Всеки един земеделски производител днес, предоставяйки своя кадастрален номер на парцел, може да получи пълна информация за почвените ресурси на имота“, поясни тя.

Председателят отбеляза, че част от усилията на учените от Селскостопанска академия са насочени към т.нар. прецизно земеделие, което е немислимо без съвременните информационни технологии.  „Примерно оптимизираното торене, което води до икономия на ресурси и до намаляване на вредните емисии и вредното въздействие върху околната среда“.

Проф. Трифонова изтъкна, че научните достижения на учените от Селскостопанска академия трябва да бъдат използвани още по ефективно от бизнеса. „Нашите институти, опитни станции и експериментални бази работим в полза на бизнеса, в земеделския сектор и сме отворени към тях за сътрудничество. Ние учените от ССА се надяваме, че  чрез новата селскостопанска политика и чрез подкрепа на иновациите учените и бизнеса да направим нужната крачка, за да се срещнем, за да може научните продукти да станат достояние на земеделските производители“, заяви проф. Трифонова.

Относно загрижеността по отношение на генетичните ресурси и ценни породи председателят на научната институция отбеляза, че Националната  генбанка към Института по растителни генетични ресурси “К. Малков”- Садово е една от добрите в света и в нея се съхраняват голям брой образци. „Ние се стремим да запазим и развием всички тези сортове и видове в момент, когато светът говори за климатични промени.“

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.