1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. Земеделски производители блокираха главен път Русе-Плевен

Земеделски производители блокираха главен път Русе-Плевен

Последва реакция от Министерството на земеделието

Земеделски стопани от Великотърновско, Русенско и Плевенско блокираха главен път Русе-Плевен. Повече от 50 селскостопански машини в колона спряха движението. Поводът за техния протест е безмитният внос на украинска продукция. Заради зърно, сухо мляко и мед от Украйна на по-ниски цени, продукцията на българските фермери стои по складовете непродадена. 
 
„Най-ощетени са Полша, Чехия, Унгария, Румъния и ние! Вече не се внася само слънчоглед, царевица и пшеница, ами внасят и мляко, внасят и мед, внасят и орехи, и друга селскостопанска продукция, което подбива българския пазар. Ние произвеждаме брутния вътрешен продукт, а политиците ни ползват само за избори“, каза Димитър Димитров, координатор на протеста, който е и зърнопроизводител.
димитър протест
 
Неговият колета Генчо Генчев коментира: „Никой не излиза да стачкува от хубаво! България стана склад на Украйна! Спазваме европейските директиви - пръскай с това, тори с онова, а накрая - всичко за Украйна! Ние какво ще правим?“
 
Земеделецът Стефан Анчев обработва над 1000 дка земя. Неговата продукция стои непродадена на склад и затова протестира. „Разсипаха ни, ще ни разсипят още! Заради Украйна ли, заради правителството ли, цените са ниски и не можем да си продадем продукцията! Торове, препарати, всичко е скъпо, а изкупните цени на зърното са ниски.“
стефан протест
 
Протестът е безсрочен, а недоволните искат среща с българските евродепутати, които да защитят интереса им в Брюксел.
 
 
Последва реакция от Министерството на земеделието, което в съобщение до медиите уточнява: 
„МЗм работи и винаги е работило в защита на българските производители. В постоянен диалог сме с всички сектори и работим в посока заедно да преодоляваме предизвикателствата, които към момента са свързани с външноикономически фактори. 
По отношение на вноса на зърнени култури, България беше първата държава, която в рамките на Съвета на министрите по земеделие, в края на септември миналата година, поиска отваряне на кризисния резерв. В последните дни на януари еврокомисарят Януш Войчеховски обяви, че Европейската комисия обмисля отварянето на земеделския кризисен резерв. В момента сме в очакване на решението на Комисията. От тази ситуация са засегнати и други държави, с които сме предприели съвместни действия, това са: Полша, Унгария, Румъния и Чехия. 
Зърнопроизводителите имат партньор в лицето на Министерството на земеделието в тази ситуация. Това разбиране имаме и от тяхна страна по време на всички срещи, които провеждаме заедно.“

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.