1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Ограничаването на емисиите парникови газове от 2020 г. става все по-скъпо

Ограничаването на емисиите парникови газове от 2020 г. става все по-скъпо

Това е една от основните констатации от международно проучване от началото на тази година

Споразумението между над 200 държави за ограничаване повишаването на емисиите парникови газове от 2020 г. излиза в пъти по-скъпо от непосредствените бързи действия за справяне с изменението на климата. Това е една от основните констатации от международно проучване от началото на тази година, цитирано от Ройтерс.

Бързите мерки за съкращаване на емисиите ще имат и много по-реален шанс за ограничаване на глобалното затопляне в рамките на договорената от ООН граница от 2 градуса по Целзий над температурите в прединдустриалните времена. С това ще се избегнат повече наводнения, горещи вълни, суша и покачване на морското равнище по света. "Ако забавим мерките с 10–20 години, значително намалява и шанса да постигнем границата от 2 градуса", обяснява Кейан Риахи, един от авторите на доклада на Международния институт за системни анализи в Австрия.

"Това, че цената се покачва с отлагане на действията във времето е вече общоизвестен факт. Не беше ясно обаче точно колко бързо се покачва тя", коментира още Риахи пред Ройтерс изводите, публикувани в научното списание "Нейчър", които се базират на 500 компютърно генерирани сценарии. Те показват, че при съкращаване на емисиите парникови газове е по-важен моментът, в който това ще се предприеме, в сравнение с други неизяснени фактори като това как работи климатичната система, потреблението на енергия в бъдеще, цените на въглеродните емисии или новите енергийни технологии.

Изследването показва, че сегашната световната цена от 20 долара на тон въглеродни емисии, дава около 60% шанс за ограничаване на затоплянето до под 2C, пише "Дневник".

Ако се отложи до 2020 г., цената на въглеродните емисии би трябвало да бъде около 100 долара за тон, за да се запази вероятността от 60%, се казва още в проучването, в което участие вземат експерти от Швейцария, Нова Зеландия, Австралия и Германия.

Забавянето на действията до 2030 г. правят ограничението до 2C (което според някои по-песимистични учени вече е недостижимо) напълно нереално, независимо от цената на въглерода.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.