1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Пчелите изчезват: Апокалипсис… скоро?

Пчелите изчезват: Апокалипсис… скоро?

Учени предсказват наближаващото Шесто масово измиране на видовете

Напоследък отново се разшумя около изчезващите пчели. Темата като че ли остана малко встрани от наболелите проблеми – лавинообразното поскъпване на храните, на горивата… което обаче съвсем не я омаловажава. Защото макар и все още да не осъзнаваме докъде ще доведе мистериозното намаляване на малките жълто-кафяви работнички, ако не го погледнем достатъчно отговорно на тази заплаха, в едно недалечно бъдеще може последствията да се окажат много по-сериозни, отколкото изобщо можем да си представим днес. И тогава вече глобалната продоволствена криза ще е неизбежна. А цените на всички продукти не само от първа необходимост ще изригнат по-страшно и от вулкана Кракатау. Ще си позволя да цитирам отново мисълта на Айнщайн, която веднъж вече бях споменавал: четири години след като пчелите изчезнат, същото ще се случи и с нас, хората. Ще повторя и друго, което бях писал: пчелите не само носят мед. Тяхната роля отива много по-надалеч: те опрашват над 80 на сто от растенията със стопанско значение. А сред тях са и някои от най-важните за изхранването на човека. В списъка влизат черупковите плодове, пъпешите и ягодите, цитрусовите, ябълките, лукът, броколите, зелето, тиквичките, чушките, патладжаните, авокадото, краставиците, кокосовите орехи, доматите, бобовите растения, кафето и какаото.

Освен това, близо една трета от световната продукция на храни зависи от опрашването. Тези храни доставят на човека около 35 на сто от калориите и повечето минерални вещества, витамини и антиоксиданти, от които зависи животът ни. Така, всичко това не може да не ни навежда на мисълта, че едно евентуално изчезване на пчелите като биологичен вид ще повлече след себе си лавинообразно изчезване (или поне застрашително намаляване) и на много други видове. Всеки знае още от училище, че всички организми в живата природа са свързани и изчезването (или пък обратното – прекаленото размножаване) на един от видовете нарушава баланса на цялата система.

Прочее, не само пчелите са застрашени. Ето на какво попаднах неотдавна във Фейсбук:

„На фона на резкия спад в популациите на някои видове жаби, риби и тигри, американски учени предупредиха, че на Земята предстои Шестото поредно масово изчезване на видовете. Палеобиолозите от Калифорнийския университет заявяват, че бозайниците и някои други видове днес са застрашени от масово изчезване. Процеси на изчезване на различни животни като тези, който наблюдаваме днес, вече са се случвали на планетата пет пъти, преди 540 млн. години, обясняват от psyorg.com. Във всеки период от тези „големи пет” около три четвърти от животинските видове в природата са престанали да съществуват. „Ако погледнете само критично застрашените бозайници – тези, при които има риск от изчезване на поне 50% от тях в рамките на следващите им три поколения… това оставя настрана всички представи за нормалното и ни казва, че преминаваме в период на масово изчезване”, твърди проф. Антъни Д. Барновски. Той обаче дава надежда, че за човечеството не е късно да опази пълното биологично разнообразие, като се бори с абсолютно всички фактори, които го застрашават, включително фрагментацията на средата, глобалното затопляне и болестите. Според съавтора в изследването, проф. Чалз Маршъл от университета в Бъркли, по-малкият брой от изчезнали видове в сравнение с предишните периоди не означава, че природното разнообразие не е в криза. Напротив, темповете на изчезване сега са много по-бързи, отколкото преди.“

Авторите на коментарите под статията категорично посочваха хората като основната причина за случващото се у нас: „Проблемът е в това, че вината за изчезването на по-голямата част от видовете е на нас - хората. И продължаваме да режем клона, на който седим.“; „И докато пълното изчезване на динозаврите е природен катаклизъм, то сегашното изчезване на животински и растителни видове е изцяло по наша вина.“ И т.н. И каквото и повече да си говорим, ще преповтаряме всичко казано, показано или написано по темата.

Но да се върнем към „частния случай“ – загадъчното изчезване на пчелите. Между другото, някои вече свързват феномена с повсеместното поскъпване на храните. Струва ми се, че вероятността за тази причинно-следствена връзка (малко диалектика!) засега все още е твърде малка, но както е тръгнало, в едно недалечно бъдеще този ефект е гарантиран. Фактите са повече от тревожни: в някои американски щати жълто-кафявите насекоми вече са напълно изчезнали, в много региони на Западна Европа броят им също е критично намалял. Според проучване на членове на Асоциацията на британските пчелари (BBKA) числеността на медоносните пчели е спаднала с 30% през зимата на 2007-2008 г. Това представлява загуба на повече от 2 милиарда пчели на стойност 54 милиона британски лири за икономиката. България също не е изолирана от масовото явление: според Съюза на пчеларите в Северозападна България, "обезлюдяването" на кошерите вече достига между 50 и 85%. Пчелите просто излитат от кошера и повече не се връщат. За съжаление обаче, засега все още специалистите тънат в догадки и хипотези каква е причината за това. Решихме да попитаме и вас – малко „помощ от публиката“, и ето резултата: за заболявания по пчелите са гласували само 1%; за влиянието на пестицидите и ГМО – 14 на сто, а за недостатъчни грижи на пчеларите – 85 на сто. Сигурно имат известно право всички онези, които смятат, че пчеларите не се грижат както трябва за кошерите си. Особено що се отнася до ситуацията у нас – стопаните нямат достатъчно средства, пък и по мнения на хора от бранша, сега пчеларството ни е „хаотично, неорганизирано“… Да, но да не забравяме, че заплахата от поголовното изчезване на пчелите е глобална, а не само в нашата страна. Така че, струва ми се, по-голям резон има да обърнем поглед към другите възможни причини. Заболявания? – да, твърде възможно е, макар че те едва ли са от вчера. Пестициди и ГМО? – тук като че ли можем да намерим логична връзка: от една страна, в Щатите генно модифицираните организми са най-разпространени, а от друга – там е и най-масовото изчезване на медоносните насекоми. Към това можем да прибавим и все по-интензивното и индустриализирано земеделие, което изисква използването на все повече химически препарати. Борбата с неприятелите на селскостопанските култури е безмилостно жестока, но дали тя няма да се окаже в един момент „нож с две остриета“, т.е. по неизбежност – „борба и с нашите приятели“? И не само това, но и все по-големите количества изкуствени торове, които се налага да използват фермерите, за да увеличат производителността – според една статия по темата, „дифузното замърсяване от селското стопанство беше подценявано доскоро... Сигурно е обаче, че в райони с интензивно земеделие и животновъдство, то причинява значително натоварване на повърхностните и подземните води с азотни, фосфорни съединения и пестициди…“

И накрая – още една хипотези, която също започва да изглежда все по-реалистична: мобилните комуникации като възможен враг на пчелите. Установено е, че насекомите губят ориентация около електропроводите. Ясно е защо – малко физика: там, където тече електрически ток, възниква електромагнитно поле. Антените на мобилните оператори, пък и не само те, но и системите за навигация, а и тези на безжичния интернет и още много други от този род, също излъчват електромагнитни вълни. А те определено влияят на мозъка, на невроните. Как точно това се отразява на „системите за навигация“ на пчелите – все още не се знае със сигурност. Във всеки случай – едва ли можем да очакваме, че то е благоприятно. Всеки, който е летял със самолет, знае, че трябва телефонът задължително се изключва още при качването. Дали и пчелите не са изложени на същия риск, както самолета?

Може още много продукти и следствия от нашата цивилизация да са потенциалните виновници – и глобалните промени в климата, и каквото друго се сетите. Но докато продължаваме с това безумие – да унищожаваме общия си дом – Земята, тя ще ни го връща. Защото природните закони са по-силни от нас. И така, докато накрая сами предизвикаме собствения си Апокалипсис…

                                                                   Коментар на Светослав Динков

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.