1. Начало
  2. Новини
  3. Пчеларство
  4. Големи загуби отбелязват пчеларите в Кюстендилско

Големи загуби отбелязват пчеларите в Кюстендилско

Причините са комплексни

Близо 50% e загубата на пчелни семейства в Кюстендилско през тази зима. Причината за голямата загуба е паразита по пчелите Varroa Destructor, обяви председателят на браншовата организация „Пчела“ Тихомир Стоицов. Точната загуба ще стане ясна в средата на март, когато започват отварянето на кошерите. Все повече пчелари се отказват от дейността си заради големите загуби на пчели, както през тази, така и през миналата година. В региона до есента имаше около 1 500 пчелари и около 7 000 пчелни семейства.

„Не ми се иска да бъда лош пророк, но очаквам изключително висока зимна смъртност, може би над 50 %. Като причините са комплексни, каза Тихомир Стоицов. - Нещата започнаха още през лятото и есента на миналата година. Сушата доведе до това, че пчелните семейства не се развиха достатъчно добре за зимата. Освен това майките ограничиха снасянето на търтиево пило и съответно акарът Varroa Destructor се пренесе в работническото пило. Това доведе до сериозни загуби и заслабване на семействата още през есента преди зазимяването. Съответно слабите семейства и увредените пчелни индивиди в тези семейства доведоха до бърза смърт и по-кратък живот през зимата. Следващият проблем е, че есента беше много топла. Пчелните семейства бяха подлъгани да отглеждат по-рано пило и следващите застудявания доведоха, както до загуба на това пило, така и до изтощаване на пчелите, съответно и до изразходване на хранителните запаси. Вече има сигнали от колеги за сериозни загуби, като дори днес един колега сподели с мен, че от 20 семейства, са му останали само 5. Това е само началото, тъй като това е есенната смъртност, зимната смъртност ще се отчете през месец март, когато бъде направен първият пролетен преглед и очакванията са тогава нещата да бъдат трагични...“

Според Стоицов много от пчеларите се отказват и заради липсата на подпомагане от страна на държавата.

„Особено по-възрастните колеги, които имаха загуби и през миналата година направо се отказват да възстановяват загубените семейства и ако напълно са загубили пчелините си, се отказват от пчеларството. Други, които имат останали по някоя бройка, ще поддържат, но вече не с цел професионален добив на пчелни продукти, а само за лична консумация. Единствено колегите, които участват по програми на ДФЗ ще трябва да възстановят семействата, за да не се налага да връщат определени парични суми. За съжаление, държавата се показа за пореден път мащеха за пчеларите. Единствената мярка, която се отваряше периодично, беше извънредната помощ De Minimis. Тя и сега ще бъде отворена за животновъдите, но въпреки че пчеларите са включени в сектор животновъдство, помощ за нас не е предвидена. Притесняваме, че когато се види окончателният резултат от иззимуване на пчелните семейства и започнем да настояваме за отваряне на мярката, ще се случи както и миналата година ресурсът да е изчерпан.“

Пчеларите се притесняват и от увеличаването на минималния осигурителен праг.

В момента цената на меда в Кюстендилско е около 12 лв. за килограм, като пчеларите не изключват възможността да има увеличение с около 10 % на продукта.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.