1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Фермери: Искаме да подобрим почвеното здраве и да намалим разходите си

Фермери: Искаме да подобрим почвеното здраве и да намалим разходите си

АБНТ проведе обучение за регенеративно земеделие с подкрепата на EIT Food

Минимално нарушаване на почвата, земеделие без обработки – Но-тил. Покритие и защита на почвата с растителни остатъци от основни и покривни култури, като се осигурят живи корени в почвата максимално дълго време. Спазване на сеитбооборот и стимулиране на биоразнообразието над и под почвата. Интегриране на животни в земеделския цикъл, холистично планирана паша за възстановяване и управление на пасищни системи. Контекстът на вашето стопанство и вашата визия, за адаптиране и прилагане на гореописаните практики.

Тези принципи на регенеративното земеделие бяха във фокуса на второто поредно обучение на фермери, проведено от Асоциацията на Българските Но-тилъри, с подкрепата на EIT Food - Европейски Институт за Иновации и Технологии в хранителната индустрия.

Около 40 бяха участниците, а лектори бяха Петя Иванова, експерт по почвено здраве и регенеративно земеделие, Тома Стайков, мениджър на АБНТ и Александър Китев, председател на АБНТ.

Те подчертаха, че регенеративното земеделие е система от принципи и практики, които се стремят да възстановят и подобрят цялата екосистема на стопанствата от гледна точка на устойчивостта, включително подобряването на човешкото здраве и икономическия просперитет. Регенеративното земеделие надгражда Но-тил технологията.

„Този вид земеделие се прави вече почти 10 години и към момента обхваща около 1,5 млн. дка площи у нас“, каза Александър Китев, председател на АБНТ. Той добави, че вече има опит, знания и постигнати добри резултати от приложението на технологията. „На обучението имаше Но-Тилъри, които искат да получат нови знания и умения, да комуникират с колегите. Имаше и участници, които тепърва смятат да стартират тази технология и тук имаха шанса да общуват с опитни Но-тилъри. Една от целите на АБНТ е именно да се провеждат обучения и да се разпространяват знания за Но-тил.“
ак

„Включих се в обучението, защото наблюдавам деградиране на пасищата, които използваме за паша на нашите животни, за мен беше важно да науча как да подобрим пасищната почва. Много съм доволна от обучението, сподели Петя Захариева, в чието семейно стопанство в гр. Панагюрище се отглеждат месодайни животни. - За технологията разбрах от социалните мрежи. Искаме да обогатим почвата. Да запазим влагата в нея. Да размножим полезните микроорганизми и да опазим биоразнообразието. При нас хубавото е, че естественото наторяване на пасищата е осигурено от самите животни.“
пз

„За мен Но-тил е бъдещето на земеделието. Трябва да работим по принципите на природата, ние трябва да се учим от нея“, каза Йоана Михайлова, земеделски производител от Пловдивска област, която обработва около 100 дка зърнено-житни и зеленчуци.
йм

Диян Драгнев от гр. Каварна се занимава с конвенционално земеделие - зърнопроизводство на площ от 15 000 дка, отглежда и покривни култури. Иска да се насочи към Но-тил и се интересува от практики, опазващи почвите. „Здравата почва води до здрави растения и хора. Правим първи стъпки в Но-тил, очаквам рентабилност и оптимални разходи“, сподели земеделецът.
дд

Семейството на младия Николай Чернокожев от гр. Троян обработва 2000 дка със зърнено-житни и протеинови култури. „Възнамеряваме да преминем на Но-тил по икономически причини, затова искаме да черпим знания от практици. Напълно достатъчно е поне да намалим разходите.“
чк

„Почвите ни са деградирали и трябва да ги подобрим“ – това е причината, която е довела Станислав Бакалов на обучението. Той обработва 5500 дка в обл. Ямбол със зърнено-житни, етеричномаслени, протеинови култури, лен. „Имам интерес към Но-тил от дълго време, искам да си изясня как технологията работи. Тя ще ни помогне да подобрим и влагозапасяването на почвата.“
сб

С натрупан 5-годишен опит в прилагането на Но-тил е Ангел Вукодинов от гр. Съединение, който обработва 17 хил. дка със зърнено-житни и маслодайни култури, грах, сусам и др. „Практикувам Но-тил и смятам, че технологията е добър начин за оптимизиране на разходите. Ползите са не само икономически, но и за опазването на почвите, намаляване на пестициди и торове.“
ав

Участието в проекта е безвъзмездно за земеделците и спонсорирано от EIT Food. След обучението ще се проведе процес по селекция на мотивирани земеделци, които ще получат изготвяне на индивидуални 3-годишни планове за трансформация на техните стопанства по методологията на регенеративното земеделие. Ще се вземат почвени проби в началото и в края на всяка година. Ще се осигури индивидуална подкрепа и консултиране от експерти по регенеративно земеделие от България и чужбина през този тригодишен период, информира Тома Стайков, мениджър на АБНТ.

тс

3-годишен индивидуален план за трансформация по методологията на регенеративното земеделие е разработил вече Светослав Русалов, който е сред шестимата земеделци, одобрени през 2022 г. за съветническата програма. В област Пловдив той отглежда около 9 култури - основните зърнено-житни, сорго, нахут, лен и др. За втори път участва в обучението и смята, че това е ползотворен форум, който обогатява познанията. „Виждам ползите от регенеративното земеделие и искам да го прилагам в моето стопанство. Започнах да спазвам основните принципи на Но-тил и на регенеративното земеделие.“

ср

Освен Светослав Русалов, одобрени през 2022 г. за съветническата програма са още Недко Петров, Георги Хаджийски, Кръстьо Кръстев, Веселин Цветков и Стефан Георгиев. Общата площ, която обработват, е над 100 000 дка.

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.