1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Лозари протестират, ИАЛВ не ги подкрепя напълно

Лозари протестират, ИАЛВ не ги подкрепя напълно

Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за лозата и виното не е съгласен с исканията на протестиращите

Лозари от Северозападна България излязоха на протест. Те блокираха пътя за влизане в Монтана. Включиха се представители на Националното сдружение на българските лозари от Монтана, Лом, Враца и Видин. Протестиращите искат 60 милиона лева за бранша след актуализацията на бюджета. Красимир Коев,  изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за лозата и виното не е съгласен с исканията. Той коментира гражданското неподчинение така:

Красимир Коев, изпълнителен директор на ИАЛВ

Красимир Коев, изпълнителен директор на ИАЛВ


"Знаете, че има програма за развитие на лозаро-винарския сектор, постоянно има отворени приеми. Даже сега тази година има три приема, в които се субсидират проекти на 90%. Който подаде документи и кандидатства, ги получава. В последните 15 години в държавата вече работят над 320 винарски предприятия. Всички си изградиха лозови насаждения към винарната и си берат гроздето, което им е необходимо. Останаха само 2 предприятия, които не са си насадили собствени лозови насаждения. Тези, които имат само лозя, няма да кого да реализират гроздето, защото всички предишни изкупвачи си имат собствени лозя. Единственият път за тези хора, адмирации към труда им, не се ли кооперират и сдружат, да се създадат условия заедно да си предлагат продукцията, те просто нямат бъдеще. И те знаят това нещо.“ 
От своя страна лозарите упрекнаха председателя на браншовата организация в неефективно управление и агрументираха изканията си така:
Калин Иванов, организатор

Калин Иванов, лозар, организатор на протеста


„Има една действаща хубава програма „Преструктуриране и конверсия на лозя“, която е за инвестиции. Ние правим инвестиции, даваме от себе си, държавата ни помага, чудесно. След това обаче за преките разходи няма подпомагане и когато сме ние на един пазар, европейския, където няма мита и няма как държавата да ти помогне по друг начин, тогава ние се изправяме с нашите 13 евро срещу техните 200-300 или 500 евро. Те ги получават по най-различни пера.“
За сравнение, производителите на грозде в съседна Румъния получават по 180 евро на хектар субсидия. Отделно имат едни директни плащания от държавата, които са 150-180 евро допълнително. Така те получават около 360 евро на хектар, а нашите земеделци – около 15 евро. Така себестойността на продукцията у нас е по-висока.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.