1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. Тютюнопроизводители отново обсъдиха преходната национална помощ

Тютюнопроизводители отново обсъдиха преходната национална помощ

Цветан Филев се срещна със зам.-министър Явор Гечев

Няколко са акцентите, които тютюнопроизводителите у нас обсъдиха със заместник-земеделския министър Явор Гечев в рамките на работна среща. Един от тях е продължаването на преходната национална помощ в новата Обща селскостопанска политика, обясни в интервю за Агро ТВ председателят на националната браншнова организация-Цветан Филев.

„Вече има индикация да се случи така, че да бъде продължена преходната национална помощ. Много пъти сме говорили, че успяхме като сектор, като министерство и като държава да направим така да има две преходни години по сегашните условия на функциониране на ОСП. Всъщност 2021-2022 г. са такива. Идеята беше да се финализира политическото споразумение какво ще става от 2023 г. до 2027 г. Към настоящия момент от разговора със зам.-министър Гечев става ясно, че на 19 юли това политическо споразумение ще бъде внесено в ЕП и оттам трябва да отговорят кога ще бъдат одобрени и финализирани текстовете по Регламента. За сега нямаме такъв. Регламент за говеда и за тютюн няма. Надяваме се в кратки срокове да получим информация този Регламент да бъде финализиран.“ 

За момента от бранша имат индикация, че ще се даде възможност държавите, които използват инструмента преходна национална помощ, да обновят референтната рамка за всеки един от секторите.

„Към настоящия момент за говеда и за тютюн се споменава, че такава референтна година ще бъде 2018 г. Става ясно, че както и до сега, схемата е със затихващи функции, обемът средства ще намалява ежегодно с 5% на годишна база. Смятам, че трябва да бъде фиксиран и като компонент от какви средства ще започне схемата да функционира през 2023 г. Като казвам 2023 г. визирам годината на подаване на заявления. Още нещо става ясно и смятам, че е резонно. Да участват по схемата преходна национална помощ от 2023 г. натам ще имат възможност само тези тютюнопроизводители, които са спазили българското законодателство, дори и европейското, и са отглеждали тютюн, вписвайки се всяка година в Регистъра. Смятам, че така е нормално, за да работи законно всеки земеделски стопанин, съгласно последните промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия. От 2016 г. е въведен Регистър на тютюнопроизводителите, който се обновява всяка година. Така, че който се е вписал в Регистъра за 2018 г., той ще има възможност да участва по тази бъдеща схема. Когато той се е регистрирал е декларирал количествата, които евентуално ще участват по схемата. Декларирал е и чрез правното основание площите, върху които е разсаждал тогава тютюн и по този начин ние имаме законно работещ сектор.“

Със заместник-министър Гечев са коментирани и промените в Правилника за прилагане на Закона за тютюна и тютюневите изделия. И там акцентите са няколко.

„Нещата са направени в полза на тютюнопроизводителите. Например те имаха задължение в 30 дневен срок след приключване на кампанията по разсаждане на тютюна да си унищожат останалия разсад. Те така или иначе го правят, но смятам, че го направихме по-подредено. Очаквам Правилникът да бъде одобрен през Министерски съвет и ще бъде публикуван, за да знаят как производителите да работят законно и на светло.“

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.