1. Начало
  2. Новини
  3. Животновъдство
  4. Охлювъдството не е традиционен отрасъл за България

Охлювъдството не е традиционен отрасъл за България

Вижте как фермата на един българин е оцеляла през годините

Охлювъдството не е традиционно за България. Въпреки това един българин се заема с отглеждането на мекотелите. Разказа ни как фермата му е оцеляла през годините.

Как се отглеждат охлюви? Къде се реализира продукцията? На тези и още въпроси отговор получаваме от Печно Петков, който има ферма и ресторант за охлюви в село Българeво, община Каварна. Ето неговата история.

snail

Пенчо Петков, охлювъд:

Фермата е с площ 3300 кв.м, като на тази територия се отглеждат около 1 млн. охлюви. Породата охлюви, която използваме има много добра популация.“

В света са известни два метода на отглеждане на охлюви - френски и италиански.

Методът, по който аз отглеждам тук, е френският метод, който е пълна система. Тоест тук, на територията на фермата е изградена зала за репродукция и инкубатор, в който да се излюпват майките. Започнахме със собствени средства, с изключително много труд и упорство. След това имахме възможност да кандидатстваме по програма „Млад фермер“ с цел разширяване на земеделското стопанство, това се случи в края на 2012 година, направихме проект, изключително бързо бяхме одобрени. С тези плащания фермата се разшири. Започнахме интензивен износ за ЕС, три години подред изнасяхме за Белгия, Франция, Италия. След това стигнахме два пъти до фалит. Края на 2013 и 2014, това ни изправи пред решението дали да продължим или не, но бяхме поели ангажимент към ДФЗ и бях длъжен до края на 2014 да изпълня поетите от мен ангажименти по проекта. Това ме притисна, но преодолявайки това препятствие, днес се радвам на един добре развит бизнес. Днес всичката ми продукция се продава на територията на България. Това за мен е изключителна гордост. В началото разчитах само на външния пазар, а днес разчитам само на вътрешния пазар.“

Охлювъдството не е традиционен отрасъл за България. У нас навлиза преди около 15 години, обясни производителят.

snail

“2008-2009 година имаше една вълна от много желаещи да отглеждат охлюви, имаше и много построени ферми. За 2-3 години тези ферми спряха своята дейност, защото нямаше стабилен пазар.“ 

Цената на охлюва в Европа варира – между 3.20 и 3.60 евро на килограм с включен собствен транспорт. 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.