1. Начало
  2. Новини
  3. Животновъдство
  4. Животновъдни неволи

Животновъдни неволи

Трудна реализация на овчето мляко

Трудна реализация на млякото и много изисквания при продажбата на фермерски продукти – така накратко може да се обобщи ситуацията в овцевъдството. Също така - административните изисквания към българските животновъди са прекалено високи, казва Румен Маринов от град Преслав. „В Македония, например, по-добре се случват нещата, защото държавата им разрешава да си произведат продукт и да го реализират на пазара. Докато при нас тези неща са по-трудни, защото има прекалено много изисквания, а нашата работа е да произвеждаме и много е трудно да се занимаваш с административна работа.“

Слаб интерес към изкупуването на овче мляко отчита Драгоя Драгоев, който отглежда 100 овце от породата Асаф в региона на Ямбол. „Единствено имаме проблем с реализация на млякото. Животните дават мляко, но няма интерес за изкупуване на млякото от мандрите. В моя район няма много овцевъдни ферми и когато трябва да дойде камион да взема млякото, трябва да се разкарва само за моето мляко и просто не им излиза сметката. Затова преработваме млякото на частно. Носим го при други колеги, но пък идва другият проблем, че трябва да декларираме реализирано мляко, за да можем да получим субсидия.“

Семейството на Али Алиев от Плевенско отглежда 200 овце. Затвореният цикъл на производство е добро решение за бранша, казва Али. „Много е трудоемко. Всеки иска да прави сирене, ама не е много лесно. Трябва да се направи, да се съхрани. Трябва човек да обикаля пазарите, за да го продаде. Не е лесно.“ Али почти няма проблем с реализацията на агнетата. По Великден и Гергьовден е продал агнетата на цена от 12 лева живо тегло.

Труден достъп до земя и до пасища – това е големият проблем пред българското животновъдство, отчитат от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.