1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1.Състояние на почвата

Недостатъчното количество на валежите през първото десетдневие на декември и наличието на активна вегетация при зимните житни култури бяха причина за ниското нивото на  почвените влагозапаси в 50 и 100см почвени слоеве в Централните крайдунавски райони (Новачене), Подбалканските полета (Казанлък), на отделни места в Тракийската низина (Чирпан), Централните източни райони (Д.Чифлик), където в края на ноември измерения общ воден запас при пшеницата бе под 60% от ППВ.

Падналите валежи до средата на декември в по-голямата част от полските райони на страната бяха незначителни по количество, под 5л/м2. Изключения имаше на места в Западна България (Враца, Монтана, Кнежа, Ловеч, Драгоман, Благоевград) и в Тракийската низина (Пловдив, Пазарджик), където количеството на валежите бе между 10-15л/м2. При определяне нивото на почвените влагозапаси при пшеницата в еднометровия слой на 17.ХІІ най-ниски, между 49% и 59% от ППВ, бяха влагозапасите в Централните крайдунавски полета (Новачене) и Подбалканските полета (Казанлък) и в района на агростанция Ръжево Конаре.

По-високи, но незадоволителни за сезона, между 60-70% от ППВ бяха водните запаси в източните райони на страната, в част от Тракийската низина, в Северозападната част на Дунавската равнина (агростанциите Кнежа и Бъзовец). Най-добри, над 93% от ППВ, бяха влагозапасите в крайните Северозападни райони, Софийското поле и в Югозападна България. В останалата част от страната влагозапасите бяха в междинни граници (вж.прил.карта).

В края на второто и в началото на третото десетдневие на декември падналите валежи от дъжд и сняг увеличиха съдържанието на влага предимно в 50см. почвен слой. На места в полските райони на страната се образува краткотрайна тънка снежна покривка, между 5-10см..

През декември месечната сумата от валежи в полските райони беше значително под нормата за сезона. В границите на нормата бяха валежите само на отделни места в Северозападна България (Монтана 42 л/м2, Кнежа 40л/м2), където се предполага, че почвените влагозапаси в еднометровия слой са достигнали ППВ. Това ще бъде установено към 17.I.2007, при следващото определяне на почвената влага.

2.Състояние на земеделските култури

През първата половина на декември в голяма част от полските райони на страната стойностите на средноденонощните температури бяха над биологичния минимум, необходим за развитието на пшеницата и ечемика. Изключение имаше в Югозападна България (София, Кюстендил, Драгоман, Сандански) и в местата с трайни мъгли. В резултат на наднормените топлинни условия в края на есенния вегетационен период при пшеницата и ечемика бе отчетена промяна във фенологичното им състояние. Късно засетите ноемврийски посеви до края на второто десетдневие на декември достигнаха необходимата ефективна температурна сума и встъпиха във фаза трети лист. До началото на зимата бе увеличен и делът на братилите есенници. Посевите с пшеница и ечемик, засети в агротехнически срок, успяха да формират повече от един-два братя, предпоставка за успешното им презимуване. При тези посеви коефициента на братимост бе между 1,8-2,3. С висок коефициент на братимост бяха есенниците на места в Добруджанския район.

В края на есенната вегетация на пшеницата и ечемика гъстотата и общото състояние на посевите, наблюдавани в агростанциите на НИМХ, са оценени като добри и много добри. Наднормените топлинни условия в края на ноември и първата половина на декември имаха неблагоприятно въздействие върху някои раноцъфтящи овощни видове. На места в Тракийската низина (Пловдив, Садово, Р.Конаре) при някои от костилковите овощни видове (череша, вишна, слива) бе провокирано нежелателно набъбване на пъпките, състояние в което овошките са с понижена студоустойчивост.

След относително топлото за сезона време през първото и второто десетдневие на декември в началото на третото настъпи значителна промяна в агрометеорологичните условия. Вследствие чувствителното понижение на температурите бе прекратена вегетацията при зимните житни култури в цялата страна. През третото десетдневие средноденонощните температури в Северна България, с 1-2°С над нормата, а в Южна България – с около 1°С под нормата за сезона, поддържаха покоя при зимните житни култури. На отделни места в Тракийската низина, в района на Чирпан, бяха измерени минимални температури от порядъка на минус 12°С-16°С, които при по-продължително задържане могат да бъдат критични, особено за небратилите зимни житни култури. В този район образувалата се, макар и тънка снежна покривка предпази посевите от вредното въздействие на ниските отрицателни температури и намали риска от измръзване.

През последните дни на декември настъпи подобрение на топлинните условия. В полските райони на страната стойностите на средноденонощните температури бяха положителни, но под биологичния минимум, необходим за активизиране жизнените процеси при пшеницата и ечемика. В края на декември овощните култури поддържаха състояние на дълбок покой. Част от раноцъфтящите овощни видове под въздействие на наднормените топлинни условия през месеца се намираха в принудителен покой.

3.Ход на полските работи

През първото десетдневие на декември продължи засаждането на овощни дръвчета. През по-голямата част от месеца относително сухото време позволяваше провеждането на дълбока оран в овощните и зеленчукови градини.

 

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН- Април

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Март

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Февруари

Агрометеорологичен бюлетин януари 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ДЕКЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – НОЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ОКТОМВРИ 2005

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.