1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2007

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1.Състояние на почвата

В резултат на значителните валежи през ноември, в началото на декември  почвените влагозапаси в еднометровия почвен слой в по-голямата част от страната бяха много добри за сезона, а в отделни части от Южна България достигнаха нива, близки до ППВ.

През първото десетдневие на декември преваляванията от дъжд и сняг  в цялата страна продължиха. В много райони валежите от дъжд значително надхвърлиха нормата за десетдневието - Русе 75,1 л/м2, В. Търново 68,1 л/м2, Плевен 60,8 л/м2, Бургас 57 л/м2 и  Ловеч 48,9 л/м2 и доведоха до рязко увеличение на нивото на влагата на влагата в еднометровия почвен слой. На места в Североизточна България падналите валежи бяха под 10л/м2 - Ново село 5 л/м2, Лом 5,3 л/м2 и Видин 7,1 л/м2, като те не достигнаха и 50% от нормата за първото десетдневие на месеца. В тези райони не настъпиха съществени различия в нивата на почвените влагозапаси от тези, отчетените в края на ноември.

През периода 8-13.ХІІ в полските райони на страната паднаха сравнително малко валежи, а в дните 14, 15 и 16.ХІІ настъпи рязко застудяване и преваляванията преминаха в сняг като на повечето полета се образува трайна снежна покривка. При плановото измерване на водните запаси на 17.ХІІ при пшеницата в 100см. почвен слой бе установено, че най-ниско е съдържанието на влага в районите на агростанциите Казанлък, Новачене и Кюстендил, където общия воден запас бе 78 - 88% от ППВ. По-високи, между 89-94% от ППВ, бяха влагозапасите около агростанциите Д-р Йосифово, Павликени, Търговище и Главница. В останалите райони на страната общия воден запас в еднометровия почвен слой бе в граници от 95-99% от ППВ. ( виж прил. карта)

През третото десетдневие  на декември  валежите от дъжд бяха  незначителни, а  сняг преваляваше предимно в Североизточните части на страната и по високите полета,  където образувалата се снежна покривка бе между 3 и 15 сантиметра.

Вследствие на падналите наднормени валежи през изминалата есен и интензивните превалявания през месец декември есенно-зимните влагозапаси в цялата страна чувствително се увеличиха достигайки до пълното насищане с влага на еднометровия почвен слой и проникването й в по-дълбоките почвени слоеве.

2.Състояние на земеделските култури

Наднормените топлинни условия през по-голямата част от първата половина на декември удължиха есенната вегетация при пшеницата и ечемика в полските райони на страната. Във високите полета зимните житни култури запазиха състояние на относителен покой.

В резултат на задържалите се наднормени температури, с максимални стойности в началото на месеца на места в Северна България и по Черноморието до 16-18°С в районите на Враца, Кнежа, Плевен, Ловеч, В.Търново, Варна и Бургас част от късно засетите ноемврийски посеви успяха да поникнат, увеличи се делът на встъпилите във фаза трети лист и фаза братене зимни житни култури. 

В средата на декември настъпилото рязко понижение на температурите  доведе до затихване и прекратяване на вегетацията при пшеницата и ечемика. Вследствие установилото се студено време, с отрицателни средноденонощни температури, в края на второто десетдневие есенните посеви и овощните култури преминаха от относителен в състояние на дълбок покой.

Поднормените температури през третото десетдневие на декември поддържаха дълбокия покой при зимните житни култури и трайните насаждения. В районите на Видин, Казанлък, Чирпан, Свиленград бяха регистрирани радиационни минимални температури от порядъка на минус 15-16°С. В тези райони, съществуващата снежна покривка защити в значителна степен зимните житни култури от вредното въздействие на ниските отрицателни температури и предотврати евентуални повреди от измръзване, особено при посевите зимуващи във фаза листообразуване.

В края на декември при направения преглед на пшеницата и ечемика в агрометеорологичната мрежа към НИМХ за оценка състоянието на посевите при встъпването им в зимния, безвегетационен, период. Беше установено, че по-голямата част от есенниците се намират във фаза трети лист и фаза братене. Общото състояние и гъстотата на посевите с пшеница и ечемик се оценяват като добри и много добри. Засетите в агротехнически срок есенници успяха масово да братят до началото на зимата, а част от тях – да формират по два и повече от два братя. Тези посеви са добре закалени, за разлика от късно засетите през ноември зимни житни култури прекратили вегетацията си във фаза поникване и начален етап на листообразуване.

При извършения преглед на есенните посеви в началото на зимата бяха установени на единични места частични повреди; от измръзване (10% от върховете на листата) при пшеницата в агростанция Суворово и от преовлажнение - при 8 % от посевите с пшеница и ечемик в района на Хасково. Повредите от преовлажнение са вследствие падналите наднормени валежи през есента.

3.Ход на полските работи

В началото на декември относително по-сухото и топло време бе подходящо за провеждане на почвообработки, за засаждане на овощни дръвчета и приключване на някои от есенно-зимните мероприятия в овощните градини.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2007 

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

 

 

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.