1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2007

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1.Състояние на почвата

Обилните и повсеместни валежи през ноември доведоха до увеличение на запасите от влага в 50 и 100 см. слоеве на почвата. Значителните по количество в повечето райони на страната, а в Южна България и наднормени, те поддържаха през целия месец положителната тенденция във влагонатрупването, характерна за есенно-зимния период. Нивото на водните запаси през месеца в районите, където сумата на валежите през втората половина на ноември бе над 50-70 л/м2 (Хасково, Раднево, Чирпан, Стара Загора, Пловдив, Ямбол и Кърджали) се повиши рязко и достигна стойности, близки до пределната полска влагоемност (ППВ).

Преваляванията от дъжд до средата на първото десетдневие попречиха на извършването на почвообработките и на довършването на есенната сеитба. На 7 ноември водните запаси в 50см почвен слой при пшеницата бяха почти в цялата страна над 76 % от ППВ. По-ниски, 56-75 % от ППВ бяха влагозапасите само в районите на агростанциите Капитановци, Ръжево Конаре, Казанлък, Свиленград, Разград, Исперих и Главиница.

През второто десетдневие на месеца преваляванията продължиха, а падналите през периода 17-19.ХІ обилни валежи от дъжд и сняг на много места надхвърлиха месечната норма. В Южна и Югозападна България рязко се увеличиха водните запаси в коренообитаемия почвен слой. За неколкодневен период бе невъзможна работата на полето и в градините. В районите на Пловдив и Пазарджик на отделни полета, засети с есенници се наблюдаваше  силно преовлажнение на горните почвени слоеве. На 17. ХІ запасите от влага в 50 см.почвен слой при есенниците отбелязаха осезаемо повишение и  зоните, характеризиращи се с воден запас под 80% от ППВ бяха ограничени в районите на агростанциите д-р Йосифово, Д. Чифлик и Свиленград. Същевременно в крайните Югоозападни райони, в подбалканските полета и около агростанците Капитановци, Образцов Чифлик,  Генерал Тошево, Пазарджик и София бе достигнато насищане до ППВ.

През третото десетдневие на ноември съществена промяна в състоянието на водните запаси в почвата не бе наблюдавано. Към края на месеца в повечето от полските райони  на страната водните запаси при ечемика и пшеницата в 100 см. почвен слой бяха в  граници 80-95 % от ППВ, а валежите в последните дни на месеца допринесоха за увеличаване на полетата с насищане до ППВ и като краен резултат - до ускорено есенно влагонатрупване. На 27.ХІ  в 50 см почвен слой при пшеницата запасите от влага бяха  80- 99 % от ППВ. Изключения имаше единствено в районите на агростанциите Казанлък и Ръжево конаре, където бяха измерени водни запаси от 67- до 69 % от ППВ. (виж прил. карта).

2.Състояние на земеделските култури

През първото и началото на второто десетдневие на ноември поднормените топлинни условия забавиха развитието на зимните житни култури. В края на първата седмица от месеца в по-голямата част от полските райони на страната минималните температури бяха с отрицателни стойности (Разград -5°С, Добрич -5оС, Кърджали -5оС, Карнобат -6оС, Елхово -7°С), а средно денонощните - около и под биологичния минимум, необходим за развитието на пшеницата и ечемика. Настъпилото чувствителното понижение на температурите доведе на много места  до затихване, а във високите полета и до прекратяване на вегетацията при зимните житни култури.

 В средата на ноември бе наблюдавано краткотрайно подобрение на топлинните условия. В източните и южните райони на страната, максималните температури на места достигнаха до 17-20°С (Добрич 17°С, Варна 18°С, Карнобат 18°С, Бургас 18°С, Елхово 20°С, Кърджали 18°С, Хасково 20°С) се създадоха условия за активизиране на вегетацията при зимните житни култури и известен напредък в развитието им. В края на второто десетдневие при пшеницата и ечемика в зависимост от сеитбените дати се наблюдаваха фазите - поникване при есенниците засети в началото на ноември; трети лист при голяма част от  засетите в края на второто и началото на третото десетдневие на октомври посеви и фаза братене при зимните житни култури, засети до средата на октомври.

През третото десетдневие температурите в страната бяха в широки граници. В началото на десетдневието на места в Северозападна България (Видин, Враца и Кнежа) стойностите на средноденонощните температури бяха около и под 0°С, което доведе до прекратяване вегетацията на зимните житни култури. В отделни райони на Източна и Южна България средноденонощните температури надхвърлиха биологичния минимум, необходим за развитието на пшеницата и ечемика. В тези райони вследствие удължената есенна вегетация бе увеличен делът на посевите встъпили във фаза трети лист и братене.   

След краткотрайното затопляне на времето в средата на третото десетдневие в края на месеца настъпилото понижение на температурите доведе до затихване и прекратяване на вегетацията при зимните житни култури в цялата страна. На отделни места бяха регистрирани минимални температури от порядъка на минус 8-9°С (Видин, Борима, Ботевград, Ст.Загора, Казанлък, Драгоман и др.), а в Севлиево до минус 12°С. Тези стойности при отсъствие на снежна покривка и по-продължително задържане са опасни за неукрепналите, засети в началото на ноември посеви. Евентуалните повреди при тези есенници ще бъдат установени през декември.  

В края на ноември при направения преглед на зимните житни култури в агрометеорологичните станции и фенологичните пунктове към НИМХ-БАН бе констатирано добро състояние на посевите. Бяха установени повреди от полски мишки до 10 % при есенниците на места в Североизточна България (агростанция Г.Тошево) В отделни райони на Южна България, вследствие наднормените ноемврийски валежи, има преовлажнени посеви с пшеница и ечемик (Хасково 10 %, Харманли 20 %), при които съществува риск от загниване поради ограничения достъп на кислород в коренообитаемия почвен слой. Коефициента на братимост при по-голямата част от братилите зимни житни култури е задоволителен между 1,3-1,5.

3. Ход на полските работи

Продължилата и през ноември дъждовната есен не позволи приключването на сезонните полски мероприятия най-важното от които е есенната сеитба. Засети са около 85% от предвидените за зимни житни култури площи.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

 

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.