1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2006

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

 

1.Състояние на почвата

Месец октомври се характеризираше с добра влагозапасеност на почвата. Вследствие на падналите обилни валежи в края на предходния месец, в началото на октомври запасите от продуктивна влага в горните почвени слоеве бяха в граници близки до оптималните.

На 7.X. почвените влагозапаси при пшеницата в 20 см. почвен слой, който е изключително важен за сеитбата на есенниците, в по-голямата част от полските  райони на страната бяха между 60 и 91% от ППВ.  Най-ниско съдържание на влага в почвата бе съдържанието на продуктивна влага  в някои агростанции на югозападните и южните райони на страната. Наднормените и повсеместни валежи в края на първото десетдневие на октомври (между 50-80 л/м2) увеличиха чувствително почвените влагозапаси и ограничиха на много места възможностите за предсеитбена обработка и сеитба на зимните житни култури.

На 17 октомври съдържанието на  влага при пшеницата  в 20 см. почвен остана непроменено в сравнение с първото десетдневие на месеца. Относителн ниски останаха влагозапасите и в района на Силистра и Казанлък.

През третото десетдневие на месеца топлото и сухо време позволи извършването на сезонните обработки на почвата и довършителните мероприятия свързани със есенната сеитбена кампания. На 27.X. при последното измерване на запасите от продуктивна влага при пшеницата в 20 см. почвен слой в почти всички райони на страната бяха около оптималното количество. Най-добре запасени с влага бяха Северозападните райони и Централните части на страната 84-96% от ППВ, а в на Кюстендил, Ръжево Конаре и Свиленград техните стойности бяха ниски и (вж. прил. карта).

2.Състояние на земеделските култури

Високите температури през първата седмица на октомври, с максимални стойности достигнали на места в Северна България до 30-32°С, а в Ловеч и В.Търново до 34°С, ускориха процесите на доузряване при късните сортове овошки (ябълки, круши) и винени сортове грозде. Подобрените агрометеорологични условия в началото на октомври, след значителните повсеместни валежи през третото десетдневие на септември, осигуриха възможност за прибирането на слънчогледа, царевицата и др. късни окопни култури.

В края на първото десетдневие настъпи чувствително понижение на температурите и промяна в агрометеорологичните условия. Вследствие падналите значителни валежи се създадоха условия за развитието на редица патогени, причиняващи гниене по неприбраната зеленчукова, плодова и гроздова реколта

През по-голямата част от второто десетдневие на октомври последните етапи от развитието на късните зеленчуци (пипер, домати, зелен фасул), овошки и винени сортове грозде протекоха при поднормени топлинни условия. В края на десетдневието минималните температури рязко се понижиха (Кнежа -3°С, Драгоман -1°С , София -1°С,  Чирпан -1°С, Видин 0°С, Кюстендил 1°С, В.Търново 2°С) и на много места в страната се образуваха първите есенни слани.

В началото на третото десетдневие на октомври настъпи добре изразено подобрение на топлинните условия. Високите максимални температури, достигнали много места в страната към средата на десетдневието летни стойности (Плевен 27°С, Ловеч 28°С, Кнежа 27°С, В.Търново 28°С, Добрич 28°С, Кюстендил 27°С, Казанлък 27°С) бяха предпоставка за ускорено протичане на началните етапи от вегетацията на засетите зимни житни култури.

В края на октомври беше наблюдавано чувствително влошаване на топлинните условия. Дневните температури се понижиха с 10-12°С, а на отделни места (Разград, Силистра, Добрич, София, Кюстендил) стойностите на средноденонощните температури бяха около биологичния минимум, необходим за развитието на есенните посеви(5°С). Студеното за сезона време доведе до задържане и затихване на вегетационните процеси при пшеницата и ечемика.

В края на октомври при есенните посеви се наблюдаваха фазите поникване и листообразуване. Пшеницата и ечемика, засети през първото десетдневие на октомври, достигнаха необходимата ефективна температурна сума за встъпване във фаза трети лист. На единични места (Бъзовец, Кубрат) при засетите в началото на октомври посеви бе наблюдавана фаза братене.

3.Ход на полските работи

До края на октомври в агротехнически срок бяха засети част от площите (около 72%), предвидени за зимни житни култури. Условия за по-ускорено провеждане на сезонните полски работи (предсеитбена обработка и сеитба на зимните житни култури, дълбока оран, внасяне на минерални торове в почвата и др.) имаше главно през втората половина на месеца.

През октомври приключи гроздобера на винените сортове грозде, бяха прибрани късните сортове овошки, голяма част от късните зеленчукови култури (картофи, моркови, карфиол и др.).

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН- Април

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Март

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Февруари

Агрометеорологичен бюлетин януари 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ДЕКЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – НОЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ОКТОМВРИ 2005

 

 

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.