1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2006

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

 

1.Състояние на почвата

Падналите интензивни валежи през първото десетдневие на юли надхвърлиха на много места в Северна и Южна България нормата за месеца (Ново село 49 л/м2, Видин 43 л/м2, Враца 81 л/м2, Пловдив 64 л/м2, Пазарджик 57 л/м2, Сандански 64 л/м2). Вследствие на това настъпи значително увеличение на почвените влагозапаси. На места в Югоизточна България количеството на валежите надхвърли 100 л/м2 (Бургас 122 л/м2), там земеделските площи бяха наводнени и преовлажнени.

На 7.VII. почвените влагозапаси при пролетните култури в 100 см. почвен слой бяха между 53 и 96 % от ППВ, а в районите с наднормени валежи достигнаха нива, близки до ППВ. Такова състояние на водните запаси в началото на юли е рядкост. Преовлажненото състояние на обработваемия почвен слой в по - голямата част на страната не позволяваше провеждането на почвени обработки и затрудняваше нормалния ход на сезонните мероприятия на полето.

През второто десетдневие на юли валежите намаляха, но запасите на влага в повърхностния почвен останаха добри. На 17 юни съдържанието на влага при пролетните култури в 100 см. почвен слой беше най-ниско в крайните Западни и Източни Крайдунавски райони и около агростанциите Любимец, Хасково, Свиленград и Сливен между 51-61% от ППВ, а най-високо отново бе влагосъдържанието в почвата в районите на Пловдив, Пазарджик и Плевен между 84-97% от ППВ.

През третото десетдневие на месеца сухото, на места горещо време и отсъствието на валежи в определени части на страната предизвикаха промени в състоянието на повърхностния почвен слой. Наднормените топлинни условия (температура на въздуха 31-35°С и относителна влажност 35-40%) и безвалежното време повече от десет дни предизвикаха задълбочаване на засушаването в района на агростанциите Търговище, Исперих, Разград и Силистра. В агростанция Карнобат на 27 юли бяха измерени: максимална температура на въздуха 33,4°С , а на повърхността на почвата 34.8°С. Температурата на почвата на дълбочини 5 и 20 см бяха съответно 30.2°С и 25°С при относителна влажност на въздуха 37%. Вследствие на наднормените топлинни условия, високата евапотранспирация и активното потребление на намиращите се в репродуктивен период пролетни култури доведоха до чувствително намаление на продуктивната влага в почвата и на 27 юни запасите на влага в 100 см. почвен слой при пролетните култури в по-голямата част от страната бяха под 75% от ППВ, като най-ниски стойности 51-61 % от ППВ бяха влагозапасите в районите на агростанциите Капитановци, Силистра, Сливен, Кюстендил и Свиленград (вж. прил. карта).

 

През втората половина на месеца в по-голямата част от страната бе възобновено провеждането на сезонните почвообработки.

 

2.Състояние на земеделските култури

През първото десетдневие на юли влажното и хладно за сезона време определяше по-умерени темповете на развитие на земеделските култури. Падналите интензивни валежи в началото на месеца подобриха условията за развитие на пролетните култури, особено на тези, отглеждани при неполивни условия. На места в Югоизточна България, където количеството на валежите надхвърли 100 л/м2 (Бургас 122 л/м2) бяха нанесени и сериозни щети на земеделските култури.

До края на  първото десетдневие на юли пшеницата в полетата с по-голяма надморска височина встъпи във фаза восъчна зрелост. При слънчогледа протичаше масово фаза цъфтеж (вж. прил. карта).

При царевицата в зависимост от ранозрелостта се наблюдаваха различни фази – листообразуване - при късните хибриди, а при по-ранните - изметляване, цъфтеж на метлицата и изсвиляване.

 

През по-голямата част от второто десетдневие топлинните условия бяха около и малко под нормата за сезона. В края на второто и началото на третото десетдневие на юли ранните хибриди царевица на единични места в Дунавската равнина и в  Тракийската низина (Садово, Асеновград, Пловдив) встъпиха в начало на фаза млечна зрелост. При слънчогледа протичаше процес на формиране и наливането на семената. В отделни райони (Ново село, Садово, Елхово, Пловдив) бе наблюдавано начало на узряване.  

През третото десетдневие на юли бе наблюдавана коренна промяна в агрометеорологичните условия. Сухото и топло, а на места и горещо време поддържаше ускорени темповете на развитие при земеделските култури и бе предпоставка за скъсяване на междуфазните периоди при царевицата и слънчогледа. В края месеца при царевицата протичаха фазите - при средноранните и по-късни хибриди - цъфтеж, оплождане, формиране и наливане на зърното, а при ранните - млечна зрелост и преход от млечна към восъчна зрелост. На единични места (Павликени, Пловдив) бе наблюдавана  начало на фаза восъчна зрелост. Горещото и сухо време в края на юли, с максимални температури  достигнали на места  до 36-37°С, имаше неблагоприятно влияние върху повечето от земеделските култури.

 

 

Ниската атмосферна влажност в съчетание с екстремно високите температури въздействаха негативно върху цъфтежа и оплождането при по-късните царевични хибриди. В отделни райони на Североизточна България тези неблагоприятни фактори бяха причина при царевицата за усукване върховете на листата, а на места (агростанция Главиница) и за пожълтяване и изсъхване на листата от долните етажи.  При някои от късните зеленчуковите култури това неблагоприятно съчетание бе предпоставка за окапване на цветовете и завръзите им.

В края на юли узряването на полският фасул доби масов характер. През третото десетдневие на месеца при памука бе наблюдавано масово фаза цъфтеж. Падналите валежи през последните 2-3 дни от месеца, макар и късно, подобриха условията за развитието на късните хибриди царевица, за наедряване  клубените на картофите и кореноплодите на захарното цвекло за Североизточните райони на страната.

 

3.Ход на полските работи

През по-голямата част от първото десетдневие на юли честите, а на места и проливни валежи ограничаваха провеждането на сезонните полски работи. През втората половина на месеца бе прибрана по-голямата част от зърнената реколта, над 80%. В голяма част от агростанците в  Североизточна България добивите от пшеницата бяха над 450кг/дка, значително над средните за страната (352кг).

През третото десетдневие на юли високата евапотранспирация, вследствие наднормените топлинни условия и високото водопотребление на намиращите се в репродуктивен период пролетните култури налагаше като приоритетно мероприятие поливането със завишени поливни норми.

НИМХ-БАН

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН- Април

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Март

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН-Февруари

Агрометеорологичен бюлетин януари 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ДЕКЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – НОЕМВРИ 2005

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН – ОКТОМВРИ 2005

 

 

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.