1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2006

 

Агрометеорологичните условия през август ще се определят от прогнозираните наднормени температури и сума на валежите в повечето райони на страната - под нормата за месеца.

Горещото и сухо време в края на второто и през  по-голямата част от третото десетдневие на юли, с максимални температури достигнали на места до 35 -36 °С , доведе до рязко намаление на почвената влага в 50см. слой. В края на юли на отделни места в Дунавската равнина, в Североизточна България, в крайните южни райони на страната продуктивната влага при пролетните култури в горните почвени слоеве бе напълно изчерпана, а в 50 см слой влагозапасите бяха ниски - под 55% от ППВ(пределна полска влагоемност).

През август развитието на земеделските култури ще протича при задълбочаващ се недостиг на влага. Прогнозираните стойности на максималните температури на места до 39-40 °С  и дефицита на почвена влага ще създават неблагоприятни условия за развитието на земеделските култури и ще поставят под въпрос оцеляването на късните пролетни култури, отглеждани при неполивни условия. Температури от този порядък ще нарушават цъфтежа и оплождането при късните царевични хибриди, късните сортове зеленчуци и вторите култури.

 През август прогнозираните поднормени валежи ще бъдат крайно недостатъчни и ще се налага прилагането на подходящ поливен режим при зеленчуците, късните царевични хибриди, захарното цвекло и памука. Основните поливки при захарното цвекло и памука трябва да се проведат до края на второто десетдневие на август за да не се наруши нормалният ход на узряването им.   

През месеца ще приключи развитието на по-голямата част от  пролетните култури. През август при царевицата ще се наблюдават различни фази на зрелост. В началото на август при ранните хибриди царевица ще се осъществява преход от "млечна" към "восъчна" зрелост. До средата на месеца при по-разпространените в нашата страна царевични хибриди от група 500-600 по класификацията на ФАО, отглеждани при поливни условия, ще се наблюдава "млечна зрелост ", а към края на месеца  - "восъчна зрелост". 

До средата на август се очаква маслодайният слънчоглед в полските райони на страната да встъпи масово в техническа зрелост. Високите температури през третото десетдневие на юли и недостига на влага доведоха до скъсяване на междуфазните периоди при слънчогледа на места в Южна България и преждевременното му встъпване във фаза узряване.

През август при памука разпукване на плодните кутийки ще се наблюдава в края на месеца.

През последната седмица на август прогнозираните валежи и близки до нормата за сезона температури ще подобрят условията за развитието на вторите култури и зеленчуците.

Относително сухото и топло време през месеца ще бъде предпоставка за натрупване на повече захари в плодовете и ранните сортове грозде и ще ограничава разпространението на редица гъбни болести по земеделските култури, с изключение на брашнестата мана при есенните сортове ябълки и праскови и зеленчуковите култури (домати, краставици, тикви, бамя и др). През месеца при по-късните сортове овошки не трябва да се подценява вредата от гъсениците на второто поколение плодови червеи и др. неприятели (акари, бълхи, кръгломиниращ молец). Третиранията срещу вредителите трябва да се провеждат през по-хладните часове на денонощието с препарати с подходящ карантинен срок.

 

НИМХ-БАН              

АРХИВ: Агрометеорологична прогноза за месец юли 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юни 2006

Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.