1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2007

 

През август развитието на голяма част от земеделските култури, оцелели след продължителните юлски жеги, ще зависи от нивото на почвените влагозапаси и до голяма степен от възможностите за напояване. В края юли на много места в полските райони на страната съдържанието на продуктивна влага в 50 слой при пролетните култури бе напълно изчерпано, а в 100 см. – бе под 40 % от ППВ (пределна полска влагоемност), т.е. в граници, при които настъпва трайно завяхване на растенията.

Очакваните превалявания в началото на август ще бъдат твърде закъснели и крайно недостатъчни за земеделските култури, сериозно пострадали от задълбочилата се лятна суша. Невъзвратими са повредите при царевичните посеви в Дунаваската равнина и на места в Североизточна България (Видин, Кнежа, Плевен, Шумен, Търговище, Силистра и др.), напълно изсъхнали преди да встъпят в репродуктивен етап от развитието си. Значителни са щетите от сушата и при слънчогледа. Рекордно високите температури, достигнали на много места в страната до 42-43°С са причина за високата стерилност при зеленчуковите култури, за окапване на плодовете при овошките.

В началото на август ще бъде наложително увеличение на поливните норми, при среднокъсните и късните хибриди царевица. Прилагането на подходящ поливен режим ще бъде от важно значение и за по-късните сортове овошки, при които през месеца ще протича интензивно нарастване на плодовете. При захарното цвекло, фъстъците и памука основните поливки трябва да се извършат до края на второто десетдневие, за да не се нарушава нормалният ход на узряването им.

Тази година през август, много по-рано от нормалните за страната срокове ще приключи развитието на част от пролетните култури. В началото на месеца в полските райони на страната, с около 15-20 дни по-рано се очаква да узреят засетите в агротехнически срок посеви със слънчоглед. Наднормените топлинни условия и дефицита на почвена влага през първата половина на лятото доведоха до скъсяване на междуфазните периоди в развитието на слънчогледа. На места в Дунавската равнина и в южните райони на страната още през първото десетдневие на юли бе наблюдавано начало на преждевременното му узряване.

През месеца при царевицата, отглеждана при поливни условия, ще се наблюдават различни фази на зрелост. През първото десетдневие на август при по-ранните хибриди царевица ще протича преход от млечна към восъчна и восъчна зрелост. По-разпространените в нашата страна царевични хибриди от група 500-600 по класификацията на ФАО ще приключат развитието си през третото десетдневие на месеца. В края на август в южните райони на страната при памука ще се наблюдава начало на разпукване на плодните кутийки.

Обичайно сухото време през август ще ограничава разпространението на редица гъбни болести по земеделските култури. През месеца при овошките не трябва да се подценява борбата срещу гъсениците на второто поколение плодови червеи и др. неприятели (листни въшки, акари, кръгломиниращ молец). Третиранията срещу вредителите трябва да се провеждат през по-хладните часове на деня с препарати с подходящ карантинен срок, съобразен с периода на узряване на културите.

В края на август започва да тече агротехническият срок за сеитбата зимната рапица, переспективна маслодайна култура с многостранно приложение, което налага бързото увеличение на площите и у нас.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2006

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.