1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2007

 

Месец януари се характеризираше със силно изразени  климатични аномалии, които имаха неблагоприятно въздействие върху студоустойчивостта на зимуващите земеделски култури. Това се изразява преди всичко в намалената издръжливост от ниските температури. През февруари разкалените есенни посеви, вследствие задържалото се необичайно топло януарско време, ще бъдат уязвими при значително по-високи от критичните за зимните житни култури отрицателни температури.

През февруари очакваните близки до климатичните норми топлинни условия ще поддържат  в състояние на покой зимните житни култури. Изключения са възможни през по-топлите периоди, към средата и в края на месеца, когато стойностите на максималните температури ще достигат на места до 12-17°С. В крайните южни райони на страната и по Черноморието, ще се създават условия за краткотрайно активизиране на жизнените процеси при зимните житни култури, но това няма да доведе до промяна във фенологичното състояние на посевите. В резултат на удължената вегетация в началото на зимата бе увеличен делът на братилите посеви, а част от късно засетите в края на ноември есенници успяха да встъпят във фаза "трети лист".

През февруари очакваните стойности на  минималните температури, на отделни места до минус 11-16°С, при по-продължително задържане и отсъствие на снежна покривка ще бъдат предпоставка за сериозни повреди от измръзване при  пшеницата и ечемика в различна степен, особено при посевите торени с редуцирани торови норми. При  характерните за месеца резки застудявания, с по-ниски минимални температури  голяма е вероятността от измръзване на възела на братене при зимните житни култури, което ще бъде фатално за растенията и ще редуцира осезаемо добивите от тях.

Прогнозираните отрицателните температури през февруари от порядъка на минус 11-16°С ще представляват сериозна опасност за някои от преждевременно развилите се овошки вследствие продължителното въздействие на високите температури през януари. По-малка ще бъде опасността за набъбналите семкови овощни видове, които са все още с относително по-висока студоустойчивост, но встъпилите във фаза разпукване на плодните пъпките раноцъфтящите видове (бадем, кайсия) на места в Източна България  ще бъдат сериозно застрашени от измръзване. При понижение на минималните температури до минус 15-16°С ще бъдат застрашени от измръзване и някои от десертните сортове лози. 

Февруари е климатично най-сухият месец от годината за по-голямата част от страната, очакваните близки до нормата валежи ще подобрят съдържанието на влага в горните почвени слоеве, но почвените влагозапаси в еднометровия слой ще останат незадоволителни за сезона. В края на януари необичайно ниски бяха влагозапасите на места в Дунавската равнина и в Тракийската низина, където общия воден запас в еднометровия почвен слой бе под 65 % от ППВ (пределната полска влагоемност).

През втората половина на месеца, когато се прогнозира относително по-сухо време  условията ще бъдат по-подходящи за провеждане на традиционните за февруари резитби в лозовите и овощните масиви и зимните растителнозащитни мероприятия при овошките, за подхранване на есенниците с азотни минерални торове. През февруари при първа възможност трябва да започне предсеитбената подготовка на площите, предвидени за засяване с пролетни култури, а в края на месеца – сеитбата на градински грах, фий и овес.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2006

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.