1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Агрометеорологична прогноза за месец март 2006

Агрометеорологична прогноза за месец март 2006

 

Агрометеорологичните условия през март ще бъдат динамични, характерни за сезона.

През февруари ниските отрицателни температури в края на първото и началото на второто десетдневие, на места до минус 20-25°С, а в района на Кнежа до минус 26°С, поставиха на изпитание за пореден път тази година студоустойчивостта на зимуващите земеделски култури. В по-голямата част от полските райони на страната образувалата се трайна снежна покривка бе защита за посевите с пшеница и ечемик от неблагоприятното въздействие на ниските температури и предотврати нови повреди от измръзване при зимните житни култури.

На много места в страната бяха регистрирани минимални температури под минус 18-20°С (Видин, В.Търново, София, Благоевград, Ивайло, Съдиево, Крумовград),  критични за редица десертни и винени сортове лози. В районитe с по-ниски минимални температури (Пловдив, Пазарджик, Чирпан, Джебел), от порядъка на минус 20-22°С се очакват повреди от измръзване и по плодните пъпки на прасковата, а в местата  под минус 24-25°С (Севлиево, Кнежа, Драгоман)  и при други раноцъфтящи овощни видове. Втория зимен преглед на зимуващите земеделски култури в агростанциите на НИМХ-БАН се провежда през третото десетдневие на февруари, но резултатите от анализа ще бъдат известни в началото на март. 

През по-голямата част от първото десетдневие на март прогнозираните топлинни условия ще ограничават развитието на есенните посеви и трайните насаждения.

Условия за активна вегетация при пшеницата и ечемика ще се създадат към средата на март, когато в по-голямата част от полските райони на страната се очаква да настъпи трайно установяване на средноденонощните температурите над 5°С.

Прогнозираното по-чувствително подобрение на топлинните условия през втората половина на месеца ще даде възможност в кратък период за фенологичното изравняване на посевите в цялата страна. Късно засетите зимни житни култури, зимували във фаза трети лист, ще встъпят във фаза братене. При братилите през есента посеви ще се увеличи коефициента на братимост. В края на месеца при ечемика на места в Южна България ще наблюдава начало на фаза "вретенене".

През март при овощните култури ще протича набъбване и разпукване на плодните пъпки, а при раноцъфтящите костилкови (бадем, кайсия, праскова) през третото десетдневие на месеца ще се наблюдава поява на венчелистчета и начало на фаза "цъфтеж". Прогнозираните стойности на минималните температури на места под минус 5-6°С, ще бъдат критични за овошките, встъпили във фаза "бутонизация" и цъфтеж".

Минимални температури под минус 7-8°С ще бъдат опасни и за младите поници на ранните пролетни култури; грах, леща, моркови.

През март изискванията на земеделските култури към почвената влага са сравнително малки. Очакваните валежи, около нормата за месеца, ще увеличават влагозапасите в еднометровия и двуметров почвен слой. В края на февруари в по-голямата част от страната почвените влагозапаси в еднометровия слой бяха над 90-95% от ППВ (пределна полска влагоемност).

Прогнозираното относително сухо време през второто десетдневие на март ще даде възможност за своевременно провеждане на редица важни агротехнически мероприятия: приключване на зимните растителнозащитни пръскания при костилковите овощни видове срещу ранното кафяво гниене, къдравостта по прасковата, струпясване и др икономически важни болести; за подхранване на есенниците с азотни минерални торове, за предсеитбена подготовка и сеитбата на ранните и средноранни пролетни култури. В средата на март трябва да започне  сеитбата на слънчогледа в Южна България, а към края на месеца – и в Северна България. Сеитбата на ранните и средноранните пролетни култури е желателно да се проведе в оптимален агротехнически срок, което е предпоставка за по- пълноценно използване на влагата през пролетния вегетационен период.

АРХИВ: Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.