1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2006 г

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2006 г

 

През ноември началните етапи от развитието на есенните посеви ще протичат с променливи темпове в зависимост от топлинния фактор.

Тази година късното освобождаване на площите от пролетните култури, вследствие неблагоприятните агрометеорологични условия през първата половина на октомври, доведе до закъснение при провеждане на предсеитбената подготовка и сеитбата на  пшеницата и ечемика. През октомври в агротехнически срок бяха засети само част от площите със зимни житни култури. Посевите, които предстои да бъдат засети през ноември няма да успеят до края на есенната си вегетация да достигната необходимата ефективна температурна сума за встъпване във фаза братене, предпоставка за успешно презимуване. Ноемврийските посеви ще бъдат  много по-уязвими от октомврийските на въздействието на ниските отрицателни температури през зимния период.

През ноември при зимните житни култури в зависимост от сеитбените дати ще се наблюдават различни фази. Засетите в агротехнически срокове есенници ще встъпят масово във фаза "братене" през третото десетдневие. При пшеницата и ечемика, засети през първата половина на ноември към края на месеца ще се наблюдава фаза поникване и начално листообразуване (1-3 лист).  През ноември условия за затихване на вегетационните процеси при зимните житни култури ще има през по-студените периоди от месеца, когато се очаква стойностите на средноденонощните температури да се колебаят около биологичния минимум (5°С ), необходим за развитието на пшеницата и ечемика.

През ноември минималните температури са значително по-ниски в сравнение с предходния месец, което изисква прибирането на кореноплодите (ряпа, , алабаш, целина, салатно цвекло и др.) да приключи в кратки срокове, до края на първото десетдневие. Температури под минус 4-5°С ,  повреждат челата на кореноплодите, което понижава качеството на продукцията и затруднява съхранението и. През месеца не са изключение минимални температури от порядъка на минус 9-10°С , които при по-продължително задържане и отсъствие на снежна покривка могат да бъдат критични за поникналите и формирали първи лист есенници.

Валежите през ноември ще поддържат почвените влагозапаси в граници, осигуряващи нормалното протичане на началните етапи от вегетацията на зимните житни култури. В началото на третото десетдневие на октомври в по-голямата част от страната почвените влагозапаси в 50см почвен слой бяха много добри над 75% от ППВ (пределната полска влагоемност)   

През ноември при овощните култури ще протича процес на закаляване, предшестващ периода на покой. През по-голямата част от месеца, в овощните градини условията ще позволяват провеждането на сезонните мероприятия, почвообработки и засаждане на овощни дръвчета. При климатичните условия на нашата страна есенното засаждане на всички овощни видове, с изключение на ореха, е за предпочитане.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юли 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юни 2006

Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

 

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.