1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2006

 

През септември ще се наблюдават типичните за края на лятото и началото на есента преходни промени в агрометеорологичните условия. През месеца последните етапи от развитието на късните земеделски култури, успели да преодолеят отрицателните последици от екстремно високите температури през август, ще протичат с нормални темпове.

В резултат на падналите повсеместни значителни валежи в края на август, надхвърлили на много места в страната 50-60л/м2 ( Драгоман 50л/м2, Добрич 50л/м2 ,Сливен 52л/м2), а в Карнобат-71л/м2 , настъпи рязко увеличение на почвените влагозапаси в 50 см. слой. В отделни райони на Североизточна България (Силистра, Търговище, Царев брод, Шабла) валежите в края на август се оказаха твърде  закъснели за сериозно пострадалите от летните жеги земеделски култури.

В началото на септември високото съдържание на влага в горните почвени слоеве ще ограничава възможностите за прибиране на узрелите средноранни хибриди царевица, за освобождаване на площите със слънчоглед в полските райони. През първото десетдневие на месеца в по-голямата част от страната почвените влагозапаси в 50см. слой при късните пролетни култури ще бъдат добри за сезона и ще обезпечат изискванията на встъпилите във фаза млечна зрелост късни царевични хибриди, зеленчуците от късното полско производство и вторите култури.

До края на септември ще приключи развитието на голяма част от късните земеделски култури; в началото на месеца  във високите полета ще узреят къснозасетите посеви със слънчоглед, до средата на септември  узряването при соята ще добие масов характер. В края на второто и началото на третото десетдневие късните хибриди царевица от група 800-900 по класификацията на ФАО се очаква да достигнат необходимата ефективна температурна сума за встъпване във восъчна зрелост. След масовото разпукване на плодните кутийки, в края на септември ще се наблюдава узряване при памука.

През  по-голямата част oт септември, най-сухият месец през топлата част на годината, агроусловията ще бъдат подходящи за провеждане на почвообработки и предсеитбена подготовка на площите, предвидени за сеитбата на ечемика и пшеницата, която в полетата с по-голяма надморска височина трябва да започне през третото десетдневие на месеца.

До средата на септември е препоръчителния срок за сеитбата на спанак и др. листни зеленчуци, предназначени за есенно производство. През първото десетдневие на месеца е срока за сеитбата на зимната рапица, переспективна маслодайна култура с многостранно приложение, което наложи бързото увеличение на площите и у нас.

През третото десетдневие на септември характерните за настъпващата есен по-ниски минимални температури във високите полета ще налагат да се следи краткосрочната метеорологична прогноза при прибирането на зеленчуковите култури подлежащи на осланяване.

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юли 2006

Агрометеорологична прогноза за месец юни 2006

Агрометеорологична прогноза за месец май 2006

Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

НИМХ-БАН

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.