1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Дни на отворените врати в Източните Родопи - Пет години проект „Новото тракийско злато“

Дни на отворените врати в Източните Родопи - Пет години проект „Новото тракийско злато“

Мрежата на „Новото тракийско злато“ в Източните Родопи отваря вратите си за гости и туристи на 26 и 27 април 2014. Българско-холандският проект „Новото тракийско злато“ ще представи резултатите от петгодишната си работа в района: не с думи, а с конкретни дейности, атракции, събития и турове, подготвени специално за този уикенд.

„Новото тракийско злато” e петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата благотворителна лотария на страната. По проекта работят български и холандски експерти по екотуризъм, устойчиво развитие,  биоразнообразие/дива природа, биологично земеделие, ПР и комуникации. В подкрепа на екипа са ангажирани холандските организации  АРК с опит в опазването на околната среда и Авалон, специализирана в развитието на биологично земеделие.
 „Новото тракийско злато” е уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм.

Вратите си отварят двете моделни по проекта биоферми - „Дивата ферма“ в с. Горно поле и фермата в с. Тополово, „Тепавицата“ в с. Рабово, къщата за гости и винарна „Бакалница „Тракия“ в с. Поповец, първата в България биотаханджийница в с. Кондово, на туристическата атракция „Пътят на сиренето“ в с. Пелевун.

Отворен за посещения е и  Център на лешоядите в Маджарово, чиято експозиция наскоро бе обновена с помощта на НТЗ.
Не бива да се пропускат и двете емблематични за проекта животни, които са възвърнати успешно в природата на Източните Родопи: дивите коне тарпани в с. Сбор, Крумовградско и зубрите в резервата „Студен кладенец“! Също и стадото каракачански коне край с. Костилково.

Програма:

Биотаханджийницата в с. Кондово, Община Ивайловград
Първата в България биотаханджийница ще бъде отворена за посетители на 26 и 27 април от 10,00 до 16,00 часа. Гостите ще имат възможност да се запознаят с процеса на производство на тахан, да опитат, както и да си купят тахан и сусам. Цената на 1 кг тахан е 13 лева, като в нея е включена и  стойността на посещението. Ще можете да получите информация за производството на биозърно от ръж и пшеница, на биосусам и биоядки, както и да си купите от тези продукти.

Зубри, елени и лешояди в  „Студен кладенец“

В стопанството „Студен кладенец“ можете да видите зубрите, които през есента на 2013 бяха възвърнати в природата на Източните Родопи в рамките на „Новото тракийско злато“ и с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Те още са в аклиматизационна ограда. Ще ви разкажем за тези уникални животни, емблематични за завръщането на дивата природа в Европа. Очакваме ви при зубрите между 10 и 17 часа на 26 и на 27 април!
И в двата дни ще организираме наблюдения на благородни елени и елени лопатари. Групите ще тръгнат в 15,30 от овчарниците на „Студен кладенец“ и ще посетят сърцето на ловното стопанство, където ще наблюдават елените на подхранване. Представители на проекта ще ви разкажат за уникалното биоразнообразие в „Студен кладенец“, ще ви покажат лешоядите и други редки птици там. На 26 април можем заедно да бъдем част от кампанията „Да изчистим България за един ден“, като чистим в района на язовира.


Центърът на лешоядите в Маджарово ви очаква 26 и 27 април от 10 до 17 часа. Програмата предвижда наблюдение на лешояди със зрителни тръби и бинокли, посещение на обновената тази пролет с помощта на „Новото тракийско злато“ интерактивна експозиция, прожекция на филми и презентации. Специално за Уикенда на НТЗ всичко това ще е безплатно. Можете да отседнете в Центъра.


Демонстрационната по проекта НТЗ биоферма в село Тополово, Община Маджарово Демофермата, чийто собственик е Красимир Арабаджиев, по-известен в района като Касим, ще бъде отворена за посетители на 26 и 27 април от 10,00 до 16,00 часа. Гости и туристи ще могат да видят: демонстрация на производство на биотор от калифорнийски червеи (можете да си купите твърд и течен биотор), демонстриране на отглеждане на овце по биологичен начин (стрижба, предене на вълна и доене). Ще можете да си купите вълна, да опитате чай от местни диворастящи и култивирани биобилки и биомед, както и мед от сертифицирания биопчелин на Енвер Хюсеин от близкото село Румелия. Касим и Енвер планират да демонстрират на гостите  атракцията  ‘Пътят на биомеда’, като можете си купите мед. Отворена за туристи ще е къщата за гости на Енвер. Цената за  един посетител – 5 лева.

Биологична овощна градина в село Звиница, Община Кърджали
Биоградината на Георги Койчев  ще бъде отворена за посетители и в двата дни на Уикенда от 10,00 до 16,00 часа. Гостите ще имат възможност да се запознаят с богатото агробиоразнобразие от овощни видове – ябълки, кайсии, малини и др. Ще бъде предложена дегустация на биологично отглеждани плодове, биооцет и други продукти. Ще можете да получите информация за съседни биоферми и техните биопродукти. Предвидена е и дегустация на биовината на Георги Шишков и другите винари от биологичната кооперация от района на с. Стамболово. Цената за един посетител е 5 лева.

Къща за гости и винарна "Бакалница „ТРАКИЯ"
"Бакалница ТРАКИЯ" на бай Димо Карабоюков – къща за гости и винарна, ще ви предложи от 11 до 16 часа и в двата дни на уикенда дегустация на традиционно приготвено от биологично грозде "Дядо Димово домашно вино": мерло, рубин и бяло", домашно приготвени козе, овче и краве сирена. Ще можете да опитате и традиционната за този край тракийска баница‬. Имате и бонус: дегустация на вина розе и кехлибар‬. Цената на посетител е 5 лева.

Къща за гости „Тепавицата“
Точно 12 часа на обяд и в двата дни на Уикенда ще видите с очите си как се пече хляб от лимец в селска пещ. Ако отидете по-рано, ще можете сами да замесите хляб. Собствениците на „Тепавицата“ Петко Ангелов и съпругата му Стефка ще ви предоставят брашно от техния биосертифициран безглутенов лимец. После всички ще могат да опита вкусен, пресен, дъхав хляб от лимец! Ще имате възможност да вкусите още домашни бонбони, лимецова дерменджийска пита, кълнове от лимец, биопаста, домашно масло, чай от местната билка оленица. Пакетната цена за един човек е 15.00 лв.

Диви коне тарпани край Сбор, Крумовградско 
В рамките на уикенда на отворените врати на „Новото тракийско злато” ще имате възможност да се докоснете до дивата красота на едно от най-прекрасните кътчета на Източните Родопи – района на изоставеното село Сбор. Там, в долината на Дюшундере, през есента на 2011 г. бе заселено първото в България стадо от диви коне, възстановка на дивия европейски кон тарпан. На 26 и 27 април 2014 г. от 15 часа, фермерите семейство Младенови ще ви очакват на разклона за Сбор, за да ви покажат дивите коне, редките местни породи крави и пролетната красота на планината.


“Дивата ферма“ на Бети и Николай в с. Горно поле, Община Маджарово
26 април
9:00 ч.: Закуска с гюзлеми и още нещо...
От 10:00 ч.: Езда с коне и магарета,  и разглеждане на защитената територия "Черната скала ", със страхотна гледка към каньона, събиране на минерали от полиминерална жила, единствена на Балканите.
От 13:00 ч.: Обяд с дегустация на домашни биохрани.
От 14:30ч.: Готвене по кулинарни рецепти от стари времена и лекция защо са толкова полезни и организиране на уроци по точене на саралии, масленица и специалитета “телешко задушено в понца” (негледжосан глинен съд) на пещ!
16:30 ч.: За желаещите - ателие за работа с каракачанска вълна по метода на плъстенето, а за останалите: разходка до "Кромлеха".
19:00 ч.: Помощ в стопанството - събиране на стадото от над 500 редки породи говеда, хранене на каракачанските кучета-пазачи, а смелчаците могат да се опитат да хващат диви крави с ласо.
20:00 ч.: Вечеря със сготвените следобеда специалитети, а след това - уроци по народни танци и караоке с народни песни.

27 април
07:00 ч.
: Помощ във фермата и наблюдение на египетски лешояди
09:00 ч.: Закуска
10:00 ч.: Разходка до пчелина с дегустация на биомед, посещение на скалната гробница '''Фурнаджика'', намираща се в непосредствена близост до пчелина, а на връщане ще можете да се насладите на прекрасната гледка към защитената местност "Кован кая", където са гнездата на лешоядите.
13:00 ч.: Обяд
14:30 ч.: Уроци по народни танци, кулинарни занимания или работа с вълна. Лекция защо биохраната е не просто храна, а лекарство!
17:30 ч.: Посещение на Центъра на лешоядите, лекция за биоразнообразието в района и наблюдение на лешояди.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.