1. Начало
  2. Интервюта
  3. Производство и преработка
  4. Оферти от 2000 лева за декар земя са нереални и не срещат купувачи

Оферти от 2000 лева за декар земя са нереални и не срещат купувачи

Снимка:

Павлина Тодорова, Национално сдружение за недвижими имоти (НСНИ)

- Г-жо Тодорова, пазарът на земеделска земя в Добричка област винаги е бил динамичен и интересен. Какви са тенденциите в момента?

- Реално в момента преобладава търсенето, отколкото предлагането. Хората искат да инвестират своите средства в земеделска земя. Купувачи са както арендатори, така и физически лица, които желаят да инвестират своите средства в покупка на земя, която от своя страна да им носи сигурна доходност, т.е. рента.

- Какви са нивата на цените на земята?

- Много са факторите, които обуславят цената. Тя се влияе от местоположението на парцела, от рентата, от категорията, дори от броя на арендаторите в даден регион. Наблюдава се надпревара към по-добро стопанисване на земята от страна на производителите. Различна е цената. Наблюдават се цена както от 1000 лева, така и 1400-1500 лева за декар. Има предложения за по-високи цени – до 1800-2000 лева, но това вече е спекулативно и дори смешно. Парцели с високи цени стоят, те се „търкалят“ в интернет пространството, но за нея купувачи няма.

- Това не е ли един балон, който ще се пукне – оферти от 2000 лева и нагоре?

- Нищо чудно това да се случи, както стана в другия сектор в недвижимите имоти – с апартаментите през 2006/2007 г. Реално повечето от инвеститорите търсят доходност, т.е. рента. В какъв размер трябва да бъде тази рента, че да се оправдае една инвестиция от 2000 лева/дка? Още повече земеделието е завод на открито, рискът трябва да бъде премерен, купувачът добре да се информира.

Искам да акцентирам върху нещо много важно – цената на земята се влияе изключително много и от договор за аренда. Когато земята е обременена с дългогодишен договор, повечето от арендаторите не ги прекратяват. Ако е подписан 10-годишен договор, трудно може да намерите добра цена. Хората трябва да бъдат внимателни, да се научат да четат това, което подписват. При наближаване на края на договора може да се постигне по-добра сделка. Попадала съм на арендни договори с клаузи за продажба, в които се казва, че ако собственикът реши да продава, то той първо трябва да предложи земята си на арендатора. Чл.4 от Закона за собствеността на земята падна и такова нещо няма, ние имаме свободен пазар.

- Кои са атрактивните региони в област Добрич?

- Прави впечатление, че се търсят земи в община Добричка. Там се изплащат добри ренти от 65-70 до 100 лева за декар. Търсят се земи в общините Балчик, Шабла, Каварна, Ген. Тошево. За отбелязване е, че в села от Варненска област на границата с Добричка област вече цените се изравниха с цените в Добруджа. Напримерq в община Вълчи дол, Варненска област, декарът сега върви по 800-1000 лева. Това е земеделска земя втора и трета категория, много добър чернозем, с добра реколта и съответно рентите стигнаха по 80 лева/дка.

- Можем ли да говорим за тенденциите в търсенето и предлагането на земя не само в Добруджа, но и в страната?

- Вече казах за интереса към селата от Варненска област, разположени на границата с Добричка област. Виждам, че има търсене в районите на Плевен, Монтана, Силистра. В Северна България се стига до 500 лева на декар, разбира се, и рентите са по-ниски.

- Вие оглавявате Регионалното сдружение за недвижими имоти в Добричка област. По повод 20-годишния юбилей Националното сдружение за недвижими имоти /НСНИ/ излезе с редица предложения за законови промени?

- Ние сме единствената браншова организация, която работи за прокарване на Закон за брокера. Крайно време е нашата дейност да бъде утвърдена със закон. Искаме чрез този нормативен документ да гарантираме професионализъм, да утвърдим професията, да дадем сигурност на клиента. Много „креватни“ брокери – така казваме на хората, които работят от домовете си, не плащат реално данъци, скрити са от закона и подронват авторитета на доказаните професионалисти. Надяваме се през 2013 г. вече да имаме Камара, в която членуваме, да има задължителна застраховка, която да покрива риска от провал на сделката и т.н. Законът вече е изработен и се съгласува с други браншове, очакваме в първите месеци на годината да се разгледа и гласува. Не е логично да има изисквания за другите професии, а при нас, брокерите, да няма дори структура, която да упражнява контрол, да не говорим за покриване на професионални изисквания. Затова този закон е дълго чакан и жадуван от нас.

                                                                интервю на Галина Недкова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.