1. Начало
  2. Интервюта
  3. Животновъдство
  4. „Нашият сектор трябва да бъде обявен в криза и тогава могат да се ползват нотифицирани помощи“, казва Вихрен Димитров, изпълнителен директор на свинекомплекс в с. Голямо Враново

„Нашият сектор трябва да бъде обявен в криза и тогава могат да се ползват нотифицирани помощи“, казва Вихрен Димитров, изпълнителен директор на свинекомплекс в с. Голямо Враново

По-богатите страни могат да си позволят да продават на загуба

Г-н Димитров, след като в Полша свиневъдите поискаха помощ от ЕС за складиране на продукцията заради лавинообразното вдигане на цените на фуражите и режийните, какво е положението у нас?

Проблемът в свиневъдството на целия Европейски съюз е, че китайският пазар е затворен, има свръхпроизводство и всички продават на загуба. Само че по-богатите страни могат да си позволят да продават на загуба. И другото е, че пак заради Китай цените на зърнените култури скочиха двойно, затова и себестойността на месото се вдигна, а продажната му цена падна и общо взето сме в едно менгеме.

Стойността на свинското месо се формира от 60-70% от фуража, а след като поскъпва, е нормално и цената на свинското месо да се увеличи. То обаче не поскъпва. Износът, който беше ориентиран към Китай, сега залива целия европейски пазар.

В Полша са заделили 80 млн. за свиневъдите, нашето правителство, надявам се, и то да помогне. Аз съм апелирал към служебното правителство парите за хуманно отношение към животните да бъдат изплатени. И те обещаха. Това са около 30 млн. лв. и трябваше да ни ги дадат в началото на януари, защото трябва да купим зърно и да храним животните, но чух, че се отлагало. Комисията по Земеделие вече е ясна и ще ходим на среща, защото имаме уверението от бившия служебен министър Бозуков, че тези пари трябва да ни ги дадат.

Вярвате ли, че ще си получите парите?

Така или иначе, ние си плащаме данъци. Един лев да не платим, ще ни вкарат в затвора. Пък не смятам, че служебното правителство, което има приемственост в сегашното, няма да изпълни обещаното и не смятам, че няма да ги вземем, но се бавим във времето. В същото време ние плащаме заплати. Хората си искат парите и не ги интересува кой на нас не ни е платил. Държавата си иска осигуровките, ДДС-то, а пък когато ние искаме, все има проблеми. Но мисля, че няма да има проблеми.

Каква е изкупната цена на свинското месо?

Изкупната цена живо тегло на свинското месо е 2,20 лв. без ДДС. При това положение загубата на производителя е малка. Имало е моменти, когато прекупвачите са плащали под 1,90 лв./кг.

Трупното месо варира 4-4,30 лв./кг. Всеки си решава кой колко иска да печели, това е работа на прекупвача колко ще продава.

Тези цени удовлетворят ли ви?

До момента цената, която предлагаха веригите от Сдружението за модерна търговия и всякакви други прекупвачи, не ни удовлетворява, защото те се водят от цените в Европа. Поради тази причина ние решихме директно да продаваме на крайни клиенти и така цената е 4,80 лв./кг.

Защо българското месо е по-скъпо въпреки минималните разходи за транспорт?

Защото чуждестранното месо получава по-голямо субсидиране, хранят животните си с некачествени суровини, с онова, което остава като отпадък от сладкарската им индустрия, а ние храним само със зърно. Затова и българското месо е по-вкусно.

А българинът разбира ли, че нашето месо е по-вкусно?

Българинът е свръхинтелигентен. Ние предприехме една инициатива преди месец. Написахме писма до всички общини в България. Хората се организираха, направиха списъци и вместо да купят вносно месо, купуват за 4,80 лв. наше месо, така че българинът знае кое месо е вкусно и мисли с главата си.

Има ли решение за излизане от тежката ситуация?

Предложението ни е нашият сектор да бъде обявен в криза и тогава могат да се ползват нотифицирани помощи. Трябва да се направи дългосрочна стратегия за родното свиневъдство за 6-7 години напред, а не да работим на парче и всеки ден да оцеляваме. Трябва да признаем, че секторът е в криза.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.