1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. МОСВ установи разминаване в параметрите за строителство в местността Яйлата

МОСВ установи разминаване в параметрите за строителство в местността Яйлата

Снимка:

Проверката е ръководена от зам.-министър Евдокия Манева

Разминаване в параметрите за строителство в местността Яйлата, заложени в становището на РИОСВ–Варна и в разрешително за строеж от 2011 г., издадено от главния архитект на Каварна е установила проверката на Министерството на околната среда и водите, ръководена от зам.-министър Евдокия Манева. Тя е инициирана по подаден сигнал за скандален строеж в резервата край Камен бряг на Северното Черноморие, който израсна за часове около предсрочните парламентарни избори и беше разпространяван в социалните мрежи. За резултатите от проверката на МОСВ съобщи пред Дневник Катя Шавулева, ръководител на пресцентъра.

Разминаването е в големината на площта за строителство – строи се на по-голяма площ, както и в видовете дейности, които се осъществяват в момента там.

Строежът попада в границите на археологическия резерват "Яйлата", сочи от своя страна бързата проверка на природозащитници от коалицията "За да остане природа в България", за която те съобщават в прессъобщение до медиите в понеделник. Доказва го и протоколът на Националният институт за опазване на недвижимите културни ценности (НИПК) към Министерство на културата и писмо на Националния археологически музей, подписано от покойния му директор проф. Рашо Рашев, алармират природозащитниците.

Остава обаче съмнение дали границите на резервата не са били междувременно коригирани, заради твърдения на инвеститора, че имотът е извън границите на резервата. Съмненията са породени и от факта, че протоколите от проверките за строителството през 2007 г., както и писма от регионална дирекция на Национален строителен контрол, които отбелязват, че строежът попада в границите на археологическия резерват.

Строежът е и в две зони от европейската екологична мрежа Натура 2000 – защитена зона за птиците "Калиакра" и защитена зона за природните местообитания "Комплекс Калиакра", които опазват специфични степни местообитания, уникални за страната. В тях строителство може да се извършва само след оценка за съвместимост, припомнят от коалицията.

Те правят и заключението, че от писмо на зам-министъра на околната среда и водите Евдокия Манева и сайта на РИОСВ-Варна става ясно, че или инвеститорите въобще нямат оценка за съвместимост с Натура 2000, или тя не е публикувана на сайта, което е нарушение на Закона за биологичното разнообразие и Орхуската конвенция, посочват природозащитниците.

Те припомнят още, че скандалното строителство в Яйлата официално се води в различните институции по различен начин – от "Основен ремонт и реконструкция за възстановяване на рибарска хижа" през "Възстановяване на рибарска хижа с навес" до "Възстановяване на покривна конструкция и зидария". Според информация на местните хора, повече от 40 години строеж на това място няма. В миналото е имало основи на рибарски заслон – каквито са и документите в РДНСК. Строежът, който се развива сега обаче надхвърля многократно по размер и идея старата постройка, от която дори не са личали останали основи. През 2007 г. инвестиционното предложение, което е получило становище по оценка за въздействие върху околната среда, е за "възстановяване на покривна конструкция и зидария". Но от снимките се вижда, че сега се строи с бетон и от кота нула вече са на втора плоча. С други думи има подмяна на разрешената от РИОСВ-Варна дейност.

Строежът веднъж беше спрян преди време поради липса на строителни книжа, припомнят еколозите. Според тях, този случай отново показва необходимостта от издаване на заповеди за обявяване на защитените зони за природни местообитания, за да се гарантира, че подобно застрояване на запазените до днес скални местообитания до морето няма да се случва.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.