1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Стартира нова агроекологична дейност, разработена от експерти на БДЗП и МЗХ

Стартира нова агроекологична дейност, разработена от експерти на БДЗП и МЗХ

Земеделските производители ще получават компенсаторни плащания за осигуряване на зимна паша за червеногушата гъска

От тази година стартира нова агроекологична дейност, разработена от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проект „Опазване на зимуващата популация на световно застрашената червеногуша гъска“, изпълняван по програма LIFE+ на ЕС. Дейността пилотно бе тествана в Община Шабла и е включена в Националната агроекологична програма (НАЕП).

Целта на тази агроекологична дейност в България, отнасяща се за зимния ареал на световно застрашената червеногуша гъска, е да стимулира земеделските стопани да сеят подходящи зърнено-житни култури, включително царевица, и така да осигуряват зимна паша за гъските. За това те ще получават компенсаторни плащания. Дейността беше разработена съвместно от експерти на БДЗП и МЗХ за земеделските стопани от района на Крайморска Добруджа, в местата, където зимува почти 90% от популацията на червеногушата гъска.

Направление 2 от Наредба № 7 за прилагане на мярка 10 "Агроекология и климат" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. засяга поддържането на местообитанията на световно застрашената червеногуша гъска в района на Приморска Добруджа. За прилагането на агроекологичните дейности по това направление са допустими за подпомагане земеделски парцели, които с цялата си площ попадат в специализиран слой на местообитанията на червеногушите гъски. Важно изискване по цялото направление 2, включително дейността за червеногушите гъски е, че тези дейности могат да не се прилагат върху едни и същи площи за едни и същи блокове на земеделското стопанство в петгодишен период от поемане на агроекологичния ангажимент.

Размерът на годишното агроекологично плащане за прилагане на агроекологичната дейност за червеногушата гъска е 103,68 евро/ха. При управлението на дейността за червеногушите гъски земеделските стопани трябва да засяват и отглеждат минимум 50 на сто от есенни зърнено-житни култури и минимум 30 на сто царевица от заявената по дейността площ в местообитания на червеногушата гъска.

Бенефициенти по мярката могат да бъдат земеделски стопани, които поемат ангажимент да спазват изискванията по управлението на дейността за период от 5 последователни години. Крайният срок за кандидатстване е 15 май 2015 г.

Агроекологичната дейност беше разработена в резултат от над тригодишни проучвания и полеви изследвания в тясно сътрудничество с местни земеделски производители от Община Шабла. В рамките на проекта по програма Лайф в периода 2013-2015 пилотен вариант на дейността беше тестван при участието на 11 земеделски производители и кооперации, което допринесе за обосновката на крайния вариант и нейното въвеждане като част от НАЕП.

Приморска Добруджа е изключително важно място за оцеляването на вида през зимата, но в същото време е и мястото, на което се отглежда голяма част от зърнено-житните култури в България. Въвеждането на агроекологичната дейност цели опазването на птиците и осигуряване благоденствието на хората.

Разработването на тази агроекологична дейност е един от най-съществените приноси на проект „Опазване на зимуващата популация на световно застрашената червеногуша гъска“ за местните земеделски производители.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.