1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Градушките вдигат цената на гроздето

Градушките вдигат цената на гроздето

Редовно пръскане с препарати спасява реколтата

 

Мана и сиво гниене нападнаха лозята във всички краища на страната. Пороите и градушките, които се редуваха със силно слънце и високи температури, предизвикаха масово заразяване с гъбни болести. Най-тежки са пораженията в Северна България и по Черноморието, отчитат от Изпълнителната агенция по лозята и виното. От Силистра до Плевен е унищожено половината от гроздето. За дребните производители гроздобер наесен няма да има, тюхкат се стопаните.

Маната се развива с бързината на светкавица
и за 12 часа поразява необратимо гроздето. Ако не се предприеме незабавно пръскане, още на третия или четвъртия час - няма спасение, обясняват агрономи. В Плевен пък откриха бактериален рак. Той е обхванал 30% от насажденията с каберне и 40% от мерлото. Най-много щети обаче ще понесат стопаните в Силистренско. Там са унищожени до 60% от масивите. Вехнат и насажденията в Монтана. Плевели и гъбни болести нападнаха и лозята край Хасково. Най-малко са засегнати площите с грозде в района на Свиленград, Харманли и Любимец.

За да спасят здравите лози, хората масово търсят препарати и пръскат масивите денонощно. Това обаче ще оскъпи себестойността на произвежданото грозде и ще се отрази върху крайната цена по време на изкупната кампания, поясниха от агенцията.

Винопроизводителите Иван Манджаров и Емил Стоянов са собственици на 1000 дка в русенското село Пиргово. Чепките по лозите им са останали без зрънце плод на 50% заради маната. Над 70 000 лв. са похарчили двамата винари за осемте принудителни пръскания с препарати. До края на август реколтата ще трябва да се третира поне още два пъти, за да оцелее. Хвърлихме двойно повече пари от обикновено, казва Манджаров. Повечето от лозарите с лични стопанства в равнината са на загуба 100% заради скъпоструващите препарати, тъй като не могат да си позволят животоспасяващите пръскания. При начинаещите дребни производители картината е още по трагична.

На вятъра отива 5-годишен труд за подготовка и създаване на лозето, ако не се хване точният момент за третиране с препарати.

Във Великотърновско добивът на грозде ще бъде под средния в сравнение с миналата година, каза Румяна Цонева от изпълнителната агенция по лозята и виното. В Свищов и Лясковец чакат с 30% по-малко плод, защото имало измръзване на лозята още през месец февруари. В Пиринския край повечето лозови насаждения боледуват от брашнена мана, твърди експертът от "Растителна защита" Виолета Алексова. Заразени са половината от общо 52 000 дка лозя в региона. Това обаче не е заради множеството дъждове. Причината е, че стопаните са занемарили насажденията и не ги третират с препарати. Стопаните очакват да си върнат част от разходите по време на изкупната кампания. Цената на гроздето ще скочи поне двойно, надяват се те. Заради оскъдната реколта, която се очаква, винопроизводителите прогнозират и спекулативно завишени цени на сортовете "Мерло", "Каберне", "Мускат", "Шардоне Отонел". Миналата година сортовете се договаряха на цени от 25-30 ст./кг. Наесен обаче килограмът ще стигне 50 стотинки, прогнозират производителите на вино./standartnews.com

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.