Нас не ни допускат до тези програми, защото сме били богати, казва дългогодишният земеделец
„Аз съм абсолютно против това раздаване на тези 426 милиона ей така - на калпак. Раздаваш заради войната в Украйна. Най-пострадали от войната сме ние -зърнопроизводителите, защото купуваме най-много торове. С украинското зърно, което вкараха, се получи един дъмпинг на цената на зърното в България, но нас не ни допускат до тези програми, защото сме били богати“, твърди зърнопроизводителят Йосиф Делгянски.
По думите му в зърнопроизводството работят много достойни хора, образовани и знаещи какво правят. А зърнопроизводството е водещ отрасъл и той обезпечава прехраната на страната. Също така - чрез зърнопроизводителите се балансират и поземлените отношения в селата.
„Ако не сме ние да направим споразуменията, земята няма да може да се работи комасирано и резултатите няма да бъдат същите. Това съм се мъчил да го обяснявам на двама-трима министри, но те не могат да разберат за какво става въпрос. В наше лице те виждат единствено богати хора.„Лъвския пай“ го взимаме, защото ние работим 28 млн. декара земя. Взимаме 28 лева на дка, а в същото време вече даваме 30 лева на декар като рента.“
Изходът от тежката ситуация в зърнопроизводството Йосиф Делгянски вижда чрез внедряване на иновации. „Ние наистина трябва да търсим най-новото - това, което ще ни позволи да произвеждаме качествена продукция с ниска себестойност. Ако ти не произвеждаш качествена продукция с ниска себестойност, пазарът те изхвърля.“

Семейното стопанство на Делгянски разполага с около 63 хил. дка обработваема земя, като само преди три години са обработвали над 100 хил. дка. Но с цел по-добра рентабилност са намалили площите.
„От няколко години се опитваме да практикуваме Но-Тил технологията и да намалим обработките. Опитваме се да намалим разходите за торове и препарати. Още преди 2-3 години казах, че в новия програмен период ще искат да намалим торовете и пестицидите. Ние за тези две години трябваше да сме готови и да имаме готови решения на проблемите.“
Зърнопроизводителят разкри, че иска да реализира една своя идея, която е от 10 години. „Имам идея да направя голяма овцеферма. Видях в Испания как е направена. Видях, че ние много бъркаме в технологията на отглеждането на овцете и за да бъдем равностойни на западното овцевъдство, трябва да направим каквото са направилии те. Ферма от 5 хиляди овце - оборно гледане, механизирано доене, механизирано хранене. Просто механизаця почти на всички процеси.“
Те Победиха: сем. Делгянски – три поколения земеделци