1. Начало
  2. Новини
  3. Растителна защита
  4. Разрешаването на лова със соколи крие опасни последици

Разрешаването на лова със соколи крие опасни последици

Дивите грабливи птици в нашата страна са защитени със Закона за биологичното разнообразие

 

Като ненавременно и криещо опасни последици за природата определят от националното управление на горите /НУГ/ искането за разрешаване на лова със соколи в България.

Становището е по повод постъпили искания от чуждестранни неправителствени организации /НПО/ за промяна в българското законодателство и легализиране на соколарството и лова със соколи в страната.

България първа в Европа поставя под защита най-застрашените грабливи птици и ги защитава със Закона за лова още през 1897 г. И досега, дивите грабливи птици в нашата страна са защитени със Закона за биологичното разнообразие. Обстоятелствата са категорично против използването на соколи по време на лов. На първо място – това е влошеният природозащитен статус на ловния сокол, който през 2004 г. попада в категорията "застрашен" на Световния червен списък към Международния съюз за опазване на дивата природа поради драстичното намаление на популацията му.

Състоянието на ловния сокол в България е критично. Видът е на границата с изчезването от орнитофауната на страната. Допълнителен аргумент против легализиране на соколарството и лова със соколи е съществуващата реална опасност за масово нерегламентирано изземване от дивата природа на всякакви видове грабливи птици.

AGRO.BG


 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.