1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ОКТОМВРИ 2007

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

1.Състояние на почвата

Месец октомври се характеризираше с добра влагозапасеност на почвата, което бе резултат главно от наднормените и повсеместни валежи, паднали в края на първото, в края на второто и началото на третото десетдневие на месеца. 

Сухото и топло за сезона време в началото на месеца и ускореното развитие на засетите по-рано есенници доведе до интензивно изчерпване на влагата от горните почвени слоеве, особено в крайните североизточни и южни райони на страната. На 7.X. почвените влагозапаси при пшеницата в 20 см. почвен слой, който е изключително важен за сеитбата на есенниците, в по-голямата част от полските  райони на страната бяха между 60 и 95 % от ППВ като най-ниско–между 40 и 50 % от ППВ бе съдържанието на продуктивна влага около агростанциите: Образцов чифлик, Исперих, Сандански, Силистра и Свиленград. Интензивните валежи, паднали в цялата страна към края на първото десетдневие на октомври (между 20-30 л/м2) увеличиха чувствително  влагозапасите в 20 и 50 см. почвени слоеве и ограничиха на много места възможностите за прибиране на късните зеленчуци, предсеитбена обработка и сеитба на зимните житни култури.

На 17 октомври съдържанието на  влага при пшеницата  в 20 см. почвен слой беше най-ниско в  районите около агростанциите: Исперих, Сандански, Свиленград и Долен чифлик-между 46 и 56 % от ППВ, а в останалата част от страната почвените влагозапаси бяха  между 60 и 98 % от ППВ. При есенното измерване на запасите от продуктивна влага в 200 см почвен слой се установи, че в полските райони на страната те са между 52-99 % от ППВ. Най-ниски, от 52 до 62 % от ППВ отново бяха влагозапасите в крайните североизточни и северозападни райони на България и на места в подбалканските полета, а най- високи, над 86 % от ППВ бяха запасите от влага в 200 см. почвен слой в районите на Ловеч, Павликени, Сливен, Чирпан, Пазарджик и Пловдив. 

В края на второто и началото на третото десетдневие на месеца в цялата страна паднаха значителни валежи от дъжд, надхвърлили на много места 35-40 л/м2  и рязко увеличиха влагозапасите в 50 и 100 см. почвени слоеве, но отново възпрепятстваха провеждането на есенната сеитба. На 27.X. при последното за месеца измерване на  запасите от продуктивна влага при пшеницата  в 20 см. почвен слой  в почти всички райони на страната бяха около оптималното количество. Най-добре запасени с влага бяха в районите на София, Враца, Монтана, Плевен, Ловеч, Павликени, Шумен, Пазарджик и Сандански - 93 -99 % от ППВ, а най-ниски - 59-69 % от ППВ, бяха влагозапасите около агростанциите:  Главиница, Исперих, Казанлък, и Свиленград ( вж. прил. карта).

Добрата влагозапасеност на почвата в горните и по-дълбоки почвени хоризонти през октомври в цялата страна е предпоставка за нормалното протичане на началните етапи от вегетацията на зимните житни култури.

3.Състояние на земеделските култури

Наднормените топлинни условия през по-голямата част от първото десетдневие на октомври, с максимални температури достигнали в началото на месеца на много места в страната до 28-29°С, ускориха поникването на засетите в края на септември зимни житни култури. Топлото за сезона време се отрази благоприятно на синтеза на захари в плодовете на есенно-зимните сортове овошки (ябълки, круши), голяма част от които до началото на второто десетдневие достигнаха беритбена зрелост. 

Значителна промяна в агрометеорологичните условия бе наблюдавана към средата на октомври. Влошените топлинни условия (на места в полските райони на страната стойностите на средноденонощните температури бяха с 5-6°С под нормата за сезона) определяха по-забавени темповете на развитие на засетите посеви с пшеница, ечемик и ръж. В края на десетдневието минималните температури рязко се понижиха, на места с отрицателни стойности (Кнежа -2°С, София -2°С, Кюстендил -3°С Драгоман - 3оС, Благоевград - 2°С, Казанлък -2°С, Чирпан -2°С). Във високите полета на Западна България преждевременните зимни прояви на времето с валежи от мокър сняг на 20.10 причиниха на места механични повреди (счупени клони) при трайните насаждения.

През третото десетдневие на октомври вегетацията на засетите зимни житни култури протичаше при оптимални влагозапаси и температури -  около, а на отделни места и над нормата за десетдневието. В края на октомври при засетите есенни посеви преобладаваха фазите поникване и листообразуване (1-2 лист). Част от пшеницата и ечемика, засети през първото десетдневие на октомври, достигнаха необходимата ефективна температурна сума за встъпване във фаза трети лист. На единични места при засетите в края на септември - началото на октомври посеви ечемик и пшеница бе наблюдавана и  начало на фаза братене.

3.Ход на полските работи

През октомври по-подходящи условия за провеждане на сезонните полски работи  (предсеитбена обработка и сеитба на зимните житни култури, дълбока оран, внасяне на минерални торове в почвата и др.) имаше в началото на месеца и през второто десетдневие. В агротехнически срок бяха засети част от площите, предвидени за зимни житни култури. Към края на октомври засетите площи с пшеница бяха около 43% от предвидените, а с ечемик - 54%. И тази година една от причините за изоставащата  есенна сеитба бе късното освобождаване на площите от пролетните култури. Друга обективна причина,  нарушила нормалния ход на полските работи, бяха повсеместните, наднормени валежи от края на второто и през третото десетдневие на октомври.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - СЕПТЕМВРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АВГУСТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮЛИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

 

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.