1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЮНИ 2007

 

СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА, ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

 

1. СЪСТОЯНИЕ НА ПОЧВАТА

През първото десетдневие на юни почвените влагозапаси в 50см слой при пролетните култури в по-голямата част от полските райони на страната бяха в оптимални граници, над 75-80 % от ППВ, за развитието на царевицата, слънчогледа, тютюна, картофите и др - резултат на падналите значителни валежи в края на май и през първата седмица на месеца.  На места в Тракийската низина, където в началото на юни сумата от валежите бе над 100 l/m2 (Пловдив 128 l/m2, Пазарджик 125 l/m2), настъпи преовлажняване на горните почвени слоеве, което бе причина за отлагане жътвата на встъпилите във восъчна зрелост посеви с пшеница и ечемик. На фона на интензивните валежи бяха наблюдавани изключения в отделни райони на Дунавската равнина и на места в Източна България където падналите валежи бяха незначителни, под 7 l/m2 (Плевен 6,3 l/m2 , Русе 2,0 l/m2, Разград 5,4 l/m2, Силистра 0,7 l/m2, Добрич 0,0 l/m2,  Варна 0,5 l/m2, Сливен 4,2 l/m2, Елхово 6,0 l/m2). В края на първото десетдневие на юни при определяне на почвените влагозапаси при пролетните култури най-ниски, под 50% от ППВ, бяха влагозапасите в 50см.слой в Североизточна България, а най-високи - над 90% от ППВ в Горнотракойската низина, във високите полета на Югозападна България, Софийското поле и Предбалкана. Увеличените влагозапаси в началото на юни, закъснели за узряващите есенници, повлияха благоприятно на част от посевите с пшеница във високите полета, при които протичаше фаза млечна зрелост.

През второто десетдневие на юни топлото за сезона време, поднормените валежи в голяма част от полските райони на страната и нарасналото водопотребление на пролетните култури доведоха до чувствително намаление на почвените влагозапаси в 50 и 100 см. слой. Изключение имаше на места в Югозападна България (София 33,7 l/m2, Драгоман 33,3 l/m2, Благоевград 31,2 l/m2), където паднаха по-съществени валежи. Нивото на почвените влагозапаси при пролетните култури в тези райони не се отличаваше съществено от това, което бе измерено в края на първото десетдневие на месеца. В края на второто  десетдневие отново най-ниски бяха влагозапасите в крайните Североизточни райони -  Образцов Чифлик, Търговище и Силистра.

През по-голямата част от последното десетдневие на юни оскъдните валежи или отсъствието на такива, високата евапотранспирация, вследствие горещото и сухо време, бяха причина за рязкото ново понижение на влагозапасите в 50 см. и 100 см. почвен слой. Към 27.06 най-ниски, под 50 % от ППВ бяха почвените влагозапаси при пролетните култури на места в Североизточните райони - Силистра 43% от ППВ, Югозападна България - Сандански 49 % от ППВ и в Горнотракийската низина – Ръжево конаре 29 % от ППВ. Ниски, но между 50-60 % от ППВ бе нивото на почвените влагозапаси в Дунавската равнина, Добруджанския район и в Югоизточна България. Нива под 60 % от ППВ нарушават нормалния ход на физиологичните процеси при царевицата, слънчогледа и др. пролетни култури.

Най-добри, над 83% от ППВ бяха влагозапите в полета на Предбалкана. В останалата част на страната влагозапасите бяха с междинни стойности (вж.пр.карта).     

 2. СЪСТОЯНИЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ КУЛТУРИ

 През по-голямата част от първото десетдневие на юни развитието на земеделските култури протече с умерени темпове, при температури около, а на места в Югозападна България и под нормата за сезона. Падналите интензивните валежи в края на първата седмица на месеца, нанесоха на много места в полските райони на страната сериозни, а на места в Южна България - и непоправими щети по земеделските култури. Наводнени и унищожени бяха масиви със зеленчукови култури. Водната стихия нанесе механични повреди по овошките (изкоренени дървета, обрулени листа и плодове, счупени клони). В агростанция Пазарджик пороите причиниха щети, полягане при 20% на узрелите посеви с пшеница. Високата атмосферна влажност благоприятстваше развитието и разпространението на редица гъбни болести по земеделските култури; струпясване и късно кафяво гниене при овошките, мана по тютюна и зеленчуците. В края на първото десетдневие на юни при лозата приключи масовият цъфтеж на ресите, критичен период за развитието на мана и оидиум.

В края на първото и началото на второто десетдневие настъпи подобрение на топлинните условия. До средата на юни с изключение на отделни райони от Североизточна България, където дефицитът на почвена влага ограничаваше развитието на пролетните култури, в останалата част от страната  вегетацията на царевицата, слънчогледа и др. пролетници протичаше с ускорени темпове. Към края на второто десетдневие при царевицата се наблюдаваше листообразуване, при слънчогледа – продължи формирането на съцветие. При част от посевите в Южна България слънчогледът встъпи в начало на фаза "цъфтеж".

В средата на месеца при памука бе регистрирана фаза бутонизация. При зърнено-бобовите култури се осъществяваше бутонизация, цъфтеж и образуване на чушки.  През второто десетдневие на юни значително се увеличи делът на узрелите посеви с пшеница и в Югозападните райони на страната и в полетата с по-голяма надморска височина. Тази година пшеницата в Дунавската равнина и на места в Тракийската низина вж.пр.карта узря с около 15-20 дни по-рано от средните за страната срокове.

През третото десетдневие на юни развитието на земеделските култури протичаше при горещо и сухо време. През втората половина на третото десетдневие рекордно високите температури, достигнали на места до 42°С (Новосело, Кнежа, Белене, Чирпан, Сандански), а в Бургас – до 43°С, подложиха на топлинен стрес земеделските култури и поставиха под въпрос оцеляването на част от пролетниците в агростанциите Търговище и Силистра е наблюдавано пожълтяване на листата от долните етажи по слънчогледа, завиване на връхните листа на царевицата.

Високите температури в съчетание с ниската атмосферна влажност в полските райони на страната в агростанциите Търговище и Карнобат, относителната влажност на въздуха бе между 19-21% се отразиха неблагоприятно върху изметляваненето, цъфтежа и изсвиляването при ранните хибриди царевица, върху цъфтежът и оплождането при слънчогледа. Този неблагоприятен комплекс от фактори е честа причина за висока стерилност на кочаните при царевицата.

През третото десетдневие на юни сухото и горещо време причини повреди при овощните и зеленчукови култури (окапване на листата и завръзите). Падналите градушки в края на месеца нанесоха допълнителни, а на места в Добричкия район и непоправими повреди по земеделските култури. Силна градушка с големина на яйце унищожи овощните дръвчетата и лозите в района на с.Стефаново. Унищожени са посевите с есенници, царевица и слънчоглед в землището на с. Славеево.   

3. ХОД НА ПОЛСКИТЕ РАБОТИ

В средата на първото десетдневие на юни на места в Дунавската равнина започна жътвата на ечемика, по-рано от обичайните за страната срокове. До края  на второто десетдневие бяха ожънати значителна част от площите с ечемик, а през втората половина от месеца – с пшеница.

През юни при пролетните култури се провеждаха сезонните агротехнически мероприятия; окопаване, загърляне на царевицата, поливане и др.

При овошките - през първото десетдневие се извършваше масова беритба на череши и вишни. През месеца се провеждаха комбинирани пръскания срещу икономически най-важните болестите и неприятели по ябълката, крушата, прасковата и др.

 

АРХИВ: АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАЙ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - АПРИЛ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - МАРТ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ФЕВРУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ЯНУАРИ 2007

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - ДЕКЕМВРИ 2006

АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕН БЮЛЕТИН - НОЕМВРИ 2006

 

НИМХ-БАН

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.