1. Начало
  2. Предстоящо
  3. Семинари
  4. Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

Агрометеорологична прогноза за месец април 2006

 

Агрометеорологичните условия през април ще се определят от прогнозираните поднормени температури и сума на валежите около нормата за месеца. До средата на април развитието на земеделските култури ще протича с по-забавени темпове. В края на първото и началото на второто десетдневие голямата част от посевите с пшеница и ечемик, братилите през есента, ще встъпят във фаза "вретенене" етап от развитието на зимните житни култури, през който изискванията им към влагата в почвата рязко нарастват. В началото на пролетния вегетационен период почвените влагозапаси в еднометровия слой в по-голямата част от страната са в граници, близки до ППВ (пределна полска влагоемност) и ще обезпечат максимално нарастващото водопотребление на зимните житни култури.

Очакваното относително сухо време в началото на месеца  ще даде възможност за частично преодоляване закъснението при провеждане сеитбата на слънчогледа и другите средноранни пролетни култури. Вследствие интензивните валежи през март бе пропуснат оптималния срок при сеитбата на слънчогледа в Южна България. До средата на първото десетдневие на април е агротехническия срок за сеитбата на слънчогледа в Дунавската равнина, а до края на десетдневието - за крайморските райони, Североизточна България и високите полета на Югозападна България.  

Прогнозираното по-топло време през втората половина на април ще ускори развитието на земеделските култури. Условията ще бъдат оптимални за вегетацията на пшеницата и ечемика. Вретенилите в края на март и началото на април посеви към края на месеца ще встъпят във фаза "изкласяване". Добрите водни запаси на почвите  в момента и очакваните значителни валежи през третото десетдневие ще бъдат от важно значение за успешното протичане на развитието при зимните житни култури, които през периода вретенене-изкласяване изразходват голямо количество вода.

През втората половина на април ще се наблюдава значително увеличение на вегетативната биомаса при ранните пролетни култури, фий, овес, пролетен ечемик, градински грах. При градинския грах, засят до средата на март ще се наблюдава масово фазата трети същински лист.

До края на второто десетдневие на април се очаква в по-голямата част от полските райони на страната почвените температури на дълбочина 10 см да достигнат подходящи стойности за сеитбата на царевица за зърно, а към края на април – за сеитбата на топлолюбивите пролетни култури (памук, фъстъци, фасул, дини и пъпеши).

Последните пролетни слани през април се очаква да се образуват през третото десетдневие, което трябва да се има предвид при закаляване на зеленчуковия и тютюнев разсад. Препоръчително е при закаляване на разсада да се следи краткосрочната метеорологична прогноза.

При овощните култури през месеца ще приключи цъфтежа и при късните семкови видове, а при по-рано цъфтящите  овошки ще се осъществява формиране и наедряване на завръзите. Прогнозираните през април стойности на минималните температури, на места до минус 3°С , при по-продължително задържане ще бъдат опасни за цветовете и завръзите на овощните култури. Относително по-сухо време през първата половина на април ще даде възможност за своевременно провеждане на предцъфтежни, цъфтежни и следцъфтежни третирания при овощните култури, от изключително важно значение за предотвратяване началното развитие на редица икономически важни болести и вредители по овошките, задължително условие за получаване на качествена плодова реколта.  

   АРХИВ: Агрометеорологична прогноза за месец март 2006        

 Агрометеорологична прогноза за месец февруари 2006

 Агрометеорологична прогноза за месец януари 2006 г.

 АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА ЗА МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ 2005

Aгрометеорологична прогноза за месец ноември 2005

                    

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.